Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Článek na Opensource.com představuje Biicode, multiplatformní balíčkovací systém pro programovací jazyky C a C++ inspirovaný balíčkovacími systémy jako Pip pro Python, Gem pro Ruby nebo Pub pro Dart. [LWN.net]
Tiskni
Sdílej:
bin
a sbin
. Běžné programy jsou pak zabalené tak, že je lze do distribuce jednoduše přebalit v podstatě bez práce. A tak by to podle mě mělo být vždy navrženo.
mozno som to napisal trocha nepresne ale v principe mi islo o toto: ako uzivatel by som preferoval keby som nemusel vzdy ked chcem nieco nainstalovat skumat 5 minut syntax toho konkretneho balickovacieho systemu (alebo mat 5x rozne GUI pre toto).Jako uživatel přece nic takového neděláš a používáš distribuční balíčky, které instaluješ pomocí jednoho GUI. Právě proto jsem nechápal, co že to vlastně požaduješ.
Chcel by som nieco na sposob napr dnf (hocico ine) install nazov package.Tak to ale přesně funguje.
To ze na pozadi sa zavola napr ruby gem by ma az tak nemalo zaujimat.O tom rozhodují maintaineři těch konkrétních Ruby balíčků a jako uživateli ti to může být jedno.
a ako je to presne urobene? Funguje to tak, ze napr rpm balicek ma v sebe nejake scripty ktore na pozadi volaju napr gem?Nejsem ruby package maintainer. Jestliže daný nástroj maintainerům něco přináší, tak ho používají i v tom RPM. Například v Pythonu je to velice jednoduché, protože stačí spustit setup.py. Nejsou potřeba žádné extra skripty nebo pluginy. Ale například Gentoo má rozšíření pro Python, které umí automaticky buildovat pro jednu nebo více verzí Pythonu dle přání administrátora systému.
Mne by prislo logickejsie keby cela ta cinnost bola presunuta priamo do nejakeho pluginuOn to vůbec nemusí být plugin. Jediné, co člověk potřebuje, je balík nakonfigurovat dle pravidel distribude, zkompilovat, pokud je to potřeba a instalovat do speciální cesty. Tam už si to v případě RPM převezme ten builder a vyrobí z toho RPM balík. Není v tom žádná velká věda. Navíc ten plugin nepatří do koncového systému, ale do buildovacího systému. Setká se s ním tedy vývojář nebo provozovatel té buildovací služby. Bavíme se přece o distribučních balících a finálním produktem má být vždy balík ve stejném formátu pro danou distribuci. Samozřejmě lze instalovat i balíky z cizích zdrojů, ale to už jaksi není součást té které distribuce, že. Akorát v tom Gentoo je vlastně buildovací služba součástí lokálního systému, takže tam o hodně věcech rozhoduje administrátor. A tam je to třeba pro Python řešeno přesně tím pluginem (přesněji) do toho buildovacího systému, ale jeho úkolem není jenom zavolat setup.py, ale zavolat ho třeba i několikrát s různým prostředím a poskytnout tak uživateli build třeba i pro více verzí Pythonu. Hlavní je si nepředstavovat nějaké složité procesy, vždycky je to jen nějaká obdoba
./configure && make && make install DESTDIR=/path/to/temporary/destination
, pár metadat, a zbytek už je jenom napravování věcí, co vývojáři nějak pokazili nebo zbytečně zkomplikovali.
jen nemůžu přijít na to, k čemu vlastně jsouBalíčky jsou nezávislé na distribuci. Vlastní balíčkovací systém může odstranit některá omezení distribučního balíčkovače (např. nainstalovat různé verze jednoho balíčku naráz).
Je to dobré na jednu vec. Keď moja napr. webová aplikácia je testovaná a beží dobre pod určitými verziami knižníc tak pocou pip je možné do samostatného adresára nainštalovať závislosti pomocou jednoduchého pip install -r requirements.txt (v rovnakých verziách ako má programátor). Pri deployi na server napr. cez git hook je možné automaticky spustiť pip install --upgrade -r requirements.txt a automaticky sa pre daný projekt natiahnu knižnice ktoré používal programátor a zvyšok systému si beží nezávisle na ňom (nedotkne sa to softvéru ktorý potrebuje napr. staršiu verziu knižníc). Pre gem platí to isté.
Pre gem platí to isté.Samotné rubygems to nezvládnou, ale snad všichni rubysti na to dnes používají bundler.
Keď moja napr. webová aplikácia je testovaná a beží dobre pod určitými verziami knižníc tak pocou pip je možné do samostatného adresára nainštalovať závislosti pomocou jednoduchého pip install -r requirements.txt (v rovnakých verziách ako má programátor).Takže na Windows opovrhovaná "vlastnost", kdy si aplikace tahají s sebou vlastní verze knihoven se nenápadně (volitelně) prodrala do linuxu?
Ako by ste to chceli riešiť?