V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Český projekt směrovacího démona BIRD, za jehož rozvojem stojí Laboratoře CZ.NIC, získal ocenění LINX Awards 2010, které uděluje londýnský LINX, jedno z největších internetových peeringových center na světě. BIRD je open source software, který v současnosti používá jako route server několik největších světových peeringových center – kromě londýnského LINXu, také například americký PAIX, moskevský MSK-IX, či frankfurtský DE-CIX. LINX ocenění uděluje nejvýše jednou ročně a to vybrané osobnosti nebo organizaci, která se výrazným způsobem podílela na rozvoji přímo centra LINX nebo celého odvětví propojovacích center.
Celou zprávu naleznete na stránkách Laboratoří CZ.NIC.
Tiskni
Sdílej:
wow, ja jsem si myslel, ze delani z pocitacu routery je dnes uz z nouze ctnostNo, rozhodne bych nerekl z nouze ctnost, do 100 Mbps na to dnes staci i pocitac (nebo spis prumyslova deska) s low-power procesorem jako AMD Geode (testovano), normalni PC s PCIe sitovkama asi bez potizi uroutuje 1 Gbps (tipuju). A takove reseni je urcite vyrazne pruznejsi a levnejsi nez dedikovane routery. Kazdopadne v techto peeringovych centrech jde o neco trochu jineho, tam se BIRD (nebo taky nekde Quagga) pouziva v pozici route serveru, coz je pocitac, ktery se samotneho packet forwardingu neucastni a pouze se stara o vymenu BGP routovacich informaci mezi hranicnimi routery jednotlivych ucasniku peeringu. Peerovaci centrum bez route serveru funguje tak, ze kazdy s kazdym si musi rucne nastavit BGP session mezi jejich hranicnimi routery, coz je dost administrativne narocne - pokud se pripojis jako novy clen, tak bys musel presvedcit stovku adminu ostatnich clenu, aby ti venovali cas a nastavili sve hranicni routery pro peerovani s tebou. V pripade pouziti route serveru se nahodi BGP session s route serverem distribuuje prefixy vsem pripojenym ucastnikum (a od vsech pripojenych ucastniku), samozrejme v zavislosti na nastavene policy. Na route server se kladou dost specificke pozadavky, takze se na to dedikovane routery (Cisco, Juniper) vubec nehodi. Napriklad pozadavek na znacne mnozstvi pameti (route server pracuje v rezimu multi-RIB - ma spocitane routovaci tabulky pro vsechny sve pripojene klienty, v nekterych vetsich peeringovych centrech to je az nekolik GB RAM), navic je treba mit dostatek pruznosti v konfiguraci (efektivni filtrovani na zaklade informaci z whois databazi, nebo treba webove rozhrani, ve kterem jednotlivi ucastnici peeringu muzou nastavovat routovaci politiku).