Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala hranici 30 000 dolarů (644 000 korun).
Tiskni
Sdílej:
vzhledem k přehřátému trhu s nemovitostmi v Praze očekávají někteří odborníci pokles cen bytů až o 20 %. Očekávají jej již 15 let, za tu dobu se ceny bytů ztrojnásobilyAmerické/světové indexové fondy za posledních 10 let: Mnoho let všichni říkali „nekupuj, je to bublina, je to na vrcholu, přijde krize“. Pak v březnu [2020] opravdu krize přišla (pro definici krize „spadlo to na hodnotu která byla all time high před 3 lety“), a všichni říkali „OMG padá to!! jestli něco máš tak to okamžitě prodej dokud to má alespoň nějakou cenu!!“. Teď se to zase zvedlo a máme tu zase „Why would you invest during a global pandemic with the stock market being at an all-time high? Just wait half a year how things play out..“ A mezitím naše automaty, které kupují a drží náhodné akcie a náhodné indexové fondy, realizují zisky v desítkách procent.
ale neviem, že by som sa za 20+ pokusov ani raz netrafil do obdobia, kde by recesia bola ku koncu?Tak zkus taková období najít a podívej se jak jsou častá. Od roku 1970 (pak tabulka na Wikipedii končí a starší data se mi nechce hledat) taková období byla dvě (ze 40 možných), a to ještě s -1%: 1998-2008 (-1.38%) a 1999-2009 (-0.95%) (tj. peak před dot com bubble → low po kolapsu v 2008.
ani raz netrafil do obdobia, kde by recesia bola ku koncu?Recese, kdy to spadne na polovinu, nevadí, když to předtím vyrostlo na trojnásobek.
Rozdíl je v tom, že nekryté peníze se dají snadno natisknout, vlády se zadlužují, centrální banky plní nějaký plán a lidé, kteří o tom rozhodují, v tom nemají svoje vlastní peníze…
...v tom téměř nemají svoje peníze... protože lidé, kteří pracuji v centrálních bankách jsou zpravidla placeni v měně, kterou tisknou. A navíc můžou ještě spekulovat bokem, třeba i přes svou rodinu a známé. Ani nevím, jestli na ne platí nějaká Insider trading pravidla.Rozdíl je v tom, že nekryté peníze se dají snadno natisknout, vlády se zadlužují, centrální banky plní nějaký plán a lidé, kteří o tom rozhodují, v tom nemají svoje vlastní peníze…
Rozdíl je v tom, že nekryté peníze se dají snadno natisknout, vlády se zadlužují, centrální banky plní nějaký plán a lidé, kteří o tom rozhodují, v tom nemají svoje vlastní peníze…Jako jo, nicméně vlády tohle nezpůsobují, ale typicky naopak redukují (teda pokud nejsou úplně šílené). Bez státní regulace se to, pokud vim, děje víc, ne míň, viz třeba Tether.