Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Alice Wilkes rozebírá měnící se náhled zákazníků na korporace [v herním průmyslu] v době Internetu a zvláště sociálních sítí, a to především v kontextu nedávného incidentu týkajícího se Diabla 3. Zamýšlí se, jaký vliv bude mít tento kontroverzní krok na popularitu Blizzardu a jaký dopad na podobné události bude mít rozhodnutí Evropského soudu o prodeji „použitého“ softwaru.
Stručně k incidentu okolo Diabla 3 a Wine: Blizzard zablokoval účty některým hráčům používajícím Wine (na GNU/Linuxu, což oficiálně není podporováno), zdůvodnil to podváděním a následné vyjádření zástupce Blizzardu nebylo příliš informativní.
Tiskni
Sdílej:
Plus opět vyplula na světlo světa demence Blizzard fanboys (čtení toho vlákna na fóru vyžaduje hodně silný žaludek).Bingo, takovou koncentraci vygumovaných mozkoven na jednom místě jsem naposledy viděl tuším v parlamentu.
a jaký dopad na podobné události bude mít rozhodnutí Evropského soudu o prodeji „použitého“ softwaru.
Tipnu si: Dojde ke změně, nebude se prodávat licence k užití, ale právo k připojení do sítě, která autentikuje hráče. Software jako takový bude ke stažení zdarma, nebo ze služby podobné Steamu (nebo kombinace obého). Zákon bude obejit změnou licenčních podmínek a změnou prodávaného produktu. Právo přístupu do sítě bude pochopitelně z principu nepřenosné. Jinými slovy, ovlivní to licence pouze dosud prodané, nikoli ty, co na trh přijdou potom.
Uživatelé? Ti ať táhnout do cloudu ...
Mimochodem, taky jsem neodolal a koupil "právo k užití" na hry, které bez trvalého připojení nelze hrát (konkrétně Orange Box od Valve) ... dost smutný trend.