Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Bradley M. Kuhn se v příspěvku na blogu Software Freedom Conservancy zamýšlí nad připojením Microsoftu k Open Invention Network. Žádá Microsoft, aby jako gesto dobré vůle a jako důkaz, že to myslí opravdu vážně, sám commitnul zdrojové kódy proprietárního patentovaného souborového systému exFAT pod licencí GPLv2+ do upstreamu Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Microsoft says that the move was a response to customer demands, and the company has positioned the move as the next logical step in its increasing embrace of Linux (Linux is widely used by Azure customers, for example, and the company recently made SQL Server available for Linux in addition to its native Windows).
Situace je taková, že MS na poplatcích za exFAT v Androidu vydělává miliardy, a tak vyvstává otázka, zda se na tomto zdaleka nejvýraznější patentovém „sporu“ něco změní, nebo jde o gesto na vylepšení image, ale fakticky se nic nezmění (na to, jak MS „miluje“ Linux).
Aby mohl připojit externí média (SD karty a spol.)Ako mu to pomôže s SD kartou sformátovanou na ReiserFS?
Vděčnost? To myslíš vážně? Není to ještě tak dávno, kdy MS prohlašoval o Linuxu a FOSS, že je to rakovinaDávno to je - téměř dvacet let. Dnes mají na Linuxu postavený business (téměř půlka VM v Azure, IoT) a přispívají/ do OSS (vč. linuxového jádra). Ne že by to byli andílci, je to jen firma, ale pokud tě právě rozmrazili z dob "M$ Suxx Linux rulezzz", tak máš co objevovat.
téměř půlka VM v Azure
Zrovna před pár dny jsem četl na Lupě, že už je to víc než polovina.
jen malo kdo z korporatnich zakazniku si postavi strategicke systemy na Windows.Mám to brát tak, že IAM není strategická služba vzhledem k tomu, že má přesah daj do informační bezpečnosti, tak do dostupnosti všech navázaných aplikací?
Řekl bych, že tady není co objevovat. Vztah Microsoftu k Linuxu jednoduše posunul z fáze denigrate do fáze embrace a následovat bude pokus o extend, před kterým je potřeba mít se na pozoru. Nic jiného bych v tom nehledal. Všechny vztahy Microsoftu k jinému softwaru mají zhruba stejný průběh:
Keď to mali doteraz patentované nech si to nechaju.
Je čas zahodiť formatovanie len na jeden filesystém v zariadeniach.