Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Bradley M. Kuhn se v příspěvku na blogu Software Freedom Conservancy zamýšlí nad připojením Microsoftu k Open Invention Network. Žádá Microsoft, aby jako gesto dobré vůle a jako důkaz, že to myslí opravdu vážně, sám commitnul zdrojové kódy proprietárního patentovaného souborového systému exFAT pod licencí GPLv2+ do upstreamu Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
Microsoft says that the move was a response to customer demands, and the company has positioned the move as the next logical step in its increasing embrace of Linux (Linux is widely used by Azure customers, for example, and the company recently made SQL Server available for Linux in addition to its native Windows).
Situace je taková, že MS na poplatcích za exFAT v Androidu vydělává miliardy, a tak vyvstává otázka, zda se na tomto zdaleka nejvýraznější patentovém „sporu“ něco změní, nebo jde o gesto na vylepšení image, ale fakticky se nic nezmění (na to, jak MS „miluje“ Linux).
Aby mohl připojit externí média (SD karty a spol.)Ako mu to pomôže s SD kartou sformátovanou na ReiserFS?
Vděčnost? To myslíš vážně? Není to ještě tak dávno, kdy MS prohlašoval o Linuxu a FOSS, že je to rakovinaDávno to je - téměř dvacet let. Dnes mají na Linuxu postavený business (téměř půlka VM v Azure, IoT) a přispívají/ do OSS (vč. linuxového jádra). Ne že by to byli andílci, je to jen firma, ale pokud tě právě rozmrazili z dob "M$ Suxx Linux rulezzz", tak máš co objevovat.
téměř půlka VM v Azure
Zrovna před pár dny jsem četl na Lupě, že už je to víc než polovina.
jen malo kdo z korporatnich zakazniku si postavi strategicke systemy na Windows.Mám to brát tak, že IAM není strategická služba vzhledem k tomu, že má přesah daj do informační bezpečnosti, tak do dostupnosti všech navázaných aplikací?
Řekl bych, že tady není co objevovat. Vztah Microsoftu k Linuxu jednoduše posunul z fáze denigrate do fáze embrace a následovat bude pokus o extend, před kterým je potřeba mít se na pozoru. Nic jiného bych v tom nehledal. Všechny vztahy Microsoftu k jinému softwaru mají zhruba stejný průběh:
Keď to mali doteraz patentované nech si to nechaju.
Je čas zahodiť formatovanie len na jeden filesystém v zariadeniach.