V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Britský soud včera rozhodl, že zakladatel WikiLeaks Julian Assange nemůže být vydán do USA. USA mají 14 dní na odvolání. Dění lze sledovat na WikiLeaks.
Tiskni
Sdílej:
Neboli: Američané jsou příliš velcí barbaři.Stejně jako ostatní velké mocnosti.
České speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku, při němž zahynuli tři čeští vojáci. [...] Podle deníku Češi vypátrali teroristy, kteří u přípravy útoku asistovali, na základě zpravodajských informací od aliančních spojenců. Na pachatele poté zaútočila 601. skupina speciálních sil generála Moravce z Prostějova.Jeden z těch padlých vojáků byl kamarádův bývalý spolužák. Kdo ho tam poslal? Za jakým účelem? Jak jeho oběť prospěla bezpečnosti České republiky? Budeme doufat, že to Američané zaregistrují a budou připraveni recipročně obětovat jednoho svého vojáka na podporu našich zájmů? A mezitím budeme vojensky okupovat jinou zemi a vraždit jejich občany? Argumenty (urážky), že tam jezdí dobrovolně, neberu. Vláda dává armádě za úkol tu misi vést. Jestli na to kývnou kvůli penězům, kvůli kariérnímu růstu, kvůli vlastnímu přesvědčení nebo kvůli tomu, že je tam potřeba zrovna jejich specializace a jsou pod nátlakem, už není až tak podstatné. Zadat armádě úkol a pak se divit, že ho plní… WTF. Velmi zásadně s tím nesouhlasím. Názor bych změnil pouze v případě, že by si tam někdo syslil zbraně hromadného ničení, byl odhodlán je proti nám použít a neexistovala proti tomu rozumná obrana. S jinými mocnostmi to v principu lepší není, to máš pravdu. Z hlediska rozsahu a globálních dopadů už bych si ale tak jistý nebyl. Především mi ale vadí ta asymetrie. Za Skripala jsme vyhošťovali diplomaty, za Sulejmáního nic. Tak nějak bych chtěl doufat, že alespoň třeba tajné služby a vrcholní vládní představitelé dostali nějaké detailnější vysvětlení těchto kroků, ale moc tomu nevěřím. Jak se to ale může nezdát divné veřejnosti až do té míry, že jakmile si někdo dovolí Američany mírně zkritizovat, je okamžitě považován za proruského a pročínského trolla, to fakt nechápu.