OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Britský soud včera rozhodl, že zakladatel WikiLeaks Julian Assange nemůže být vydán do USA. USA mají 14 dní na odvolání. Dění lze sledovat na WikiLeaks.
Tiskni
Sdílej:
Neboli: Američané jsou příliš velcí barbaři.Stejně jako ostatní velké mocnosti.
České speciální síly zabily v Afghánistánu jednoho z organizátorů srpnového útoku, při němž zahynuli tři čeští vojáci. [...] Podle deníku Češi vypátrali teroristy, kteří u přípravy útoku asistovali, na základě zpravodajských informací od aliančních spojenců. Na pachatele poté zaútočila 601. skupina speciálních sil generála Moravce z Prostějova.Jeden z těch padlých vojáků byl kamarádův bývalý spolužák. Kdo ho tam poslal? Za jakým účelem? Jak jeho oběť prospěla bezpečnosti České republiky? Budeme doufat, že to Američané zaregistrují a budou připraveni recipročně obětovat jednoho svého vojáka na podporu našich zájmů? A mezitím budeme vojensky okupovat jinou zemi a vraždit jejich občany? Argumenty (urážky), že tam jezdí dobrovolně, neberu. Vláda dává armádě za úkol tu misi vést. Jestli na to kývnou kvůli penězům, kvůli kariérnímu růstu, kvůli vlastnímu přesvědčení nebo kvůli tomu, že je tam potřeba zrovna jejich specializace a jsou pod nátlakem, už není až tak podstatné. Zadat armádě úkol a pak se divit, že ho plní… WTF. Velmi zásadně s tím nesouhlasím. Názor bych změnil pouze v případě, že by si tam někdo syslil zbraně hromadného ničení, byl odhodlán je proti nám použít a neexistovala proti tomu rozumná obrana. S jinými mocnostmi to v principu lepší není, to máš pravdu. Z hlediska rozsahu a globálních dopadů už bych si ale tak jistý nebyl. Především mi ale vadí ta asymetrie. Za Skripala jsme vyhošťovali diplomaty, za Sulejmáního nic. Tak nějak bych chtěl doufat, že alespoň třeba tajné služby a vrcholní vládní představitelé dostali nějaké detailnější vysvětlení těchto kroků, ale moc tomu nevěřím. Jak se to ale může nezdát divné veřejnosti až do té míry, že jakmile si někdo dovolí Američany mírně zkritizovat, je okamžitě považován za proruského a pročínského trolla, to fakt nechápu.