Byla vydána verze 1.96.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Společnosti IBM a Red Hat představily Project Lightwell s investicí 5 miliard dolarů. Jedná se o důvěryhodné clearingové centrum pro bezpečnost open source softwaru a zabezpečení dodavatelských řetězců s novým AI modelem a globální skupinou více než 20 000 softwarových inženýrů. Služby centra budou dostupné prostřednictvím komerčních předplatných. Project Lightwell staví na iniciativách jako Anthropic Glasswing nebo OpenAI Trust Access for Cyber.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 26.05. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Český stát by v budoucnu mohl provozovat vlastní alternativu ke komunikačním aplikacím typu WhatsApp, Signal, Telegram, Facebook Messenger a podobně. Cílem je zajistit bezpečnou datovou komunikaci pro stát a jeho důležité subjekty, jako jsou bezpečnostní složky, ministerstva a další organizace.
Už za týden, ve čtvrtek 4. června, se v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích uskuteční další konference věnovaná tématům spojeným s IPv6 - Den IPv6. Program akce a registrační formulář jsou k dispozici na webu akce. Kapacita konference je omezená, proto organizátoři doporučují, aby se vážní zájemci přihlásili včas (k dnešnímu dni zbývá přibližně 30 volných míst). Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Zařízení Steam Deck OLED bylo znovu naskladněno, ale vlivem rostoucích cen pamětí a úložišť má novou, vyšší cenovku. Steam Deck OLED 512 GB stojí nově 779 EUR (stál 569 EUR) a Steam Deck OLED 1 TB stojí 919 EUR (stál 679 EUR). Samotné zařízení se nijak nezměnilo a nové ceny tedy pouze odráží aktuální náklady na komponenty a další globální logistické výzvy, se kterými se potýká celá branže.
Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.
Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.
Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Evropská komise (EK) zvažuje, že zařadí komunikační službu WhatsApp americké společnosti Meta mezi velké internetové platformy, které podléhají přísnější regulaci podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Firmy s více než 45 miliony uživatelů jsou podle DSA považovány za velmi velké on-line platformy (Very Large Online Platforms; VLOP) a podléhají přísnějším pravidlům EU pro internetový obsah. Pravidla po provozovatelích těchto platforem vyžadují, aby se více snažili bojovat proti nelegálnímu a škodlivému obsahu a také proti padělaným výrobkům nabízeným na svých platformách. Cílem komise je přezkoumat, co jsou vlastně soukromé zprávy, které do působnosti DSA nespadají, a co jsou otevřené kanály, které fungují spíše jako platformy sociálních médií. Ty do působnosti DSA spadají.
Tiskni
Sdílej:
to hele udělal iranckej režim taky, vidim možnej prostor pro budoucí zahraniční spolupráci *vobou* totalitních zřízení :P :P :D ;D
btw proč sou všichni kolaboranti DSA jenom hele samý levičáci :D
Brusel zvazuje = Iran blokuje?
ano, bruSSel se chystá chovat stejně jako teherán. je legrační jak se vy komouši dycky k tý totalitě ňák dobudujete :D :D :P :P
. Jen houšť a větší kapky :).
A nektere svine to jeste schvaluji! Co vsak chtit po lidech, kteri schvaluji povinny hadr na hubu a domaci vezeni pro vsechny, ze?
konspiračně teoretické blouznění
Zobrazit komentářze si obcan dovolil si neco koupit mimo EUU exportovaného zboží z ČLR (prodej čínským vývozcem do zahraničí) se místní VAT v ČLR neuplatňuje. Pro turisty by u místně zakoupeného zboží v ČLR mělo být možné od určité částky požádat o refundaci VAT. Nebo máte na mysli ztrátu nároku na refundaci v případě že trávíte v kuse v ČLR více než 183 dní či když od nákupu zboží do jeho vývozu mimo ČLR uplynulo více než 90 dní?dost na to, ze uz plati DPH - a to jak v Cine tak v EU
od velkych vyrobcu ano, ti nezauctuji cinskou dan, maly predpordejce ale koupi zbozi z dani a jen jej preproda pres aliexpress.
Ano velka firma to tak ma, proto treba Baseus a jini maji casto v EU ceny levnejsi nez z Ciny z Aliexpressu a to i na Amazonu.
Jako turista bych nikdy nic neclil
a nevracel si DPH, to se vubec nevyplati
- V Cine si treba koupim mobil za cca 800USD co v EU stoji 1600 USD
- v Cine maji mensi DPH 13% --- takze nechat si vracet 13%, zaplatit 21%, celni poplatek u nas pro fyzicke osoby neni - nemyslim v CR, myslim tam kde ziji - v CR clovek plati celni poplatek, musi si vygenerovat 1 razove celni cislo subjektu - to je nastesti online
i tak je to oser made in CR
Clo/DPH je sranda, kupoval jsem veci v UK, tam to neumeli, ale odecetli mi UK DPH, ac jsme to popsilal do Rakouskla, celni rizeni jsme mel ve Francii - jednoduche jak facka, poslali mi fotky, fakturu, zda je to moje a lik, kde to mam zaplatit - kartou a bylo celne obaveno a bez poplatku - DPH tak zikasovala Francie a ne Rakousko - bo toak to v te nasi slavne EU chodi jo a tech 3euro tez nedostane stat, ale primo EU - kterwa se nove snazi vybirat dane, eko uhlikove dane jsou taky do rozpoctu EU a ne statu
Objednaval prepravni sluzby v Asii a to i kdyz se vyzvedavalo v CR - nebot je to 3x levnejsi - k toimu je treba tam mit ucet
A to vcetne RMA - tedy vymena vadneho zbozi bez CLA
Soukrome mam nekolik POboxu po svete a nechal jsme si posilat veci z celeho sveta, kde to davalo ekonomicky smysl, takze pri extra slabem USD i z USA
Ma zkusenosti jak s clem/DPH - pak ruzne vychitavky, kterych se ale v CR musite domahat pres odvolavani a stioznosti na CTU - pry jsme na cleni poste v Praze ziskal status VIP - radeji po nem nic nechtit a rovnou mu to poslat
- bo ne jen ze to doda, kdyz se s nim budete snazit vyjebat, zase se bude odvolavat a podavat stiznosti - a tim nam udela 10x tolik prace - nez kdyz mu to bez kecu preposlem
V Rakousku to funguje - btw Rakusanum je to egal, protoze DPH vubec nejde do Rakouska - ale do 1. zeme kde to prileti - takze mi na rovinu rikaji, ze nic nechteji resit a vse mi radeji bez kecu daji, ze zde platim takove dane, za to mam jako bonus
- Aliexpress treba DPH do EU plati a to dokonce v plne vysi - jen to znarodni ona 1. zeme kde to dorazi - sranda je, ze i posta to dorucuje zadarmo - jak rikam, platim kazdy mesic dane tak za to mam aspon nejake sluzby
- ktere mimochodem velmi dobre funguji. Resil jsme zde i clo/dph, online bylo gratis, kdyz to resi posta zaplatim 2 auro, ale nic neresim - jako ze vubec nic - doruci mi to domu a vyberou penize DPH+poplatek ... to uz se mi ale dlouho nestalo
- prave ze drobne veci resit vubec nechteji, clovek stoji vic, nez to resit.
BTW Cumkarta z Vietnamu stoji mene, nez dorucit cumkartu v ramci CR - a jeste je v CR rychleji, nebot to poslou letecky - takze ma predstava ze cumkarta s postovym snad 16kc mozna dorazi az se za mesic vratim byla dost mylna, byla ve schrance 2 den
... ano postovne se fakt nerozpocitava mezi VN a CR - proto CeskaPosta musi dostavat za tuto sluzbu zaplaceno od statu z dani.
Jo a v Rakousku je statni posta nejlepsi dorucovaci spolecnost a vse tam skvele funguje, CeskaPosta je takove MEH - mozna se to lepsi - ale obecne dost na houby - v Rakousku vam nenuti zadne pojisteni ani pycoviny, maji tam regaly s papirnictvim, nabyjeckami, kabely, pam. karty USB disky a SIM karty, tyo si muzete vzit a pak u prepazky zaplatit, Rakouska posta plati vic, nez soukrome prepravni spolecnosti - tedy si tam lidi prace vazi, ale v Rakousku se nebuzeruje a maka se v klidu a s usmevem - tim padem nejsou zam. prertizeni, nuceni k pycovinam a delaji si tak dobre svoji praci - a jako celek to funguje, plus mame online sluby, prijimani zasilek do autiomatu 24/7, zasilka do boxu prijde i ze zahranici - lze si tiksnout label i se zplacenym postovnym, bere to i CSV - nebo to da QR kod a label pak vytiskne automat na poste - bez obsluzne, ktera je otevrena 24/7
Všem, co nadávají na regulace ze strany EU, přeji hodně štěstí při komunikaci s velkými US platformami, dojde-li k masivnímu porušení vašich autorských práv.
potiž je, že bruSSelu nejde vo žádnou spravedlnost ani vochranu svejch vobyvatel, sledujou uplně jiný dva cíle, vybírání výpalnýho a zavádění cenzury. a mužeš si bejt jistej že čim víc budou tlačit na pilu, tim míň budou za voceánem někoho bruSSelský keci zajimat a ňáká ta domělá vochrana našich firem diky tomu bude eště víc menčejší :O ;D
vono totiž kdyby se bruSSel choval racionalně tak by na něj lidi nenadavali :D ;D
by mě zajimalo jak se to stane že se něco jako společenství uhlí a voceli transformuje v něco co řeší křivost banánů :D