plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Na kanálu Mrwhosetheboss vyšla zajímavá recenze srovnávající linuxové telefony s jejich konkurencí. Video můžete zhlédnout na YouTube
Tiskni
Sdílej:
Asi by měl někdo uvést definice linuxvého telefonu. Aby jsme věděli co je a co už není linuxový telefon.No moc se to nerozšíří, bude to mít různý problémy a po několika letech se projekt operačního systému zmerguje s nějakým dalším neúspěšným projektem mobilního Linuxu do nové generace.
a tudíž to bude muset být Android a asi včetně Google služebMam Android, bez gapps. Aplikace z Google appstore řešim pokoutním stahováním přes tooly jako Aurora Store apod. Když tý appce nedůvěřuju, instaluju ji do oddělenýho uživatele, takže appka nevidí na moje data (i když samozřejmě bulletproof to není a třeba identitu telefonu stále vidí).
Dokáží konkurovat lowend androidům?To není konkurence, to je něco úplně jiného. Nedokáže to spouštět androidí aplikace (nebo alespoň ne všechny a tak dobře), ale zase je to normální Linux.
No na to, že to je youtube-tajtrdlík, tak to video má ještě celkem hlavu a patu. I kdyby se zčistajasna objevil teoreticky někdo s penězma a zázemím Googlu a chtěl ho vystrnadit (jakýmkoli jiným, třeba i jiným než lin. systémem), nemá podle mě už skoro žádnou šanci. Je už příliš pozdě a když už to zabalil třeba i Microsoft, který zrovna finanční nouzí netrpí..
Takové titulky patří do kategorie sci-fi, ale bych bych rád kdyby se lintelefonům podařilo ukrojit alospň nějaký to procento, byl by to úspěch.hodně clickb8 titulekOK, boomer. Jsi nikdy nebyl na TyTrubko?
Existuje reálně vůbec něco, co by ukazovalo na to, že ekosystém Androidu, kterej je IMHO zabetonovanej jak Windows v roce 2000, oslabuje nebo má něco šanci ho nahradit (nebo i jen k němu hrát druhý housle)?Co kdo říkal o Symbianu? Pak byl do Nokie instalován Stephen Elop… Pravda, Nokia nebyla zrovna americká. Google je sice americký, ale pokud se tamní administrativa rozhodne opustit Borkovu doktrínu a oživí klasický antitrust (nebo aplikuje antitrust z jiných důvodů), může být rozložen velmi rychle. Druhý bod je, že technologické stacky se liší v závislosti na geopolitice. Zdejší osazenstvo to skoro/vůbec nezná, ale Japonsko si v 80. letech vyvíjelo vlastní technologie jako TRON, než se v Microsoftu a USA rozhodli, že takhle se osamostatňovat od impéria se nesluší. Ale dneska si do toho Čína tolik kecat nenechá.
Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru a malý ten, kdo zná jen malý cíl.
Jak tohle mění to, že je to pí****na? Aha, nijak. Proč jsi vlastně měl potřebu proti tomu nějak oponovat?hodně clickb8 titulekOK, boomer. Jsi nikdy nebyl na TyTrubko?
Co kdo říkal o Symbianu?Ptám se znovu. Jsou nějaké znaky, že Android to nemá pod kontrolou (bohužel, opakuju!) a může ho potkat osud Symbianu? Ukaž.
Pak byl do Nokie instalován Stephen Elop… Pravda, Nokia nebyla zrovna americká.pí****nu tohodle typu nechám pro aer**et nebo něco, fakt by ses moh držet tématu/při zemi
Google je sice americký, ale pokud se tamní administrativa rozhodne opustit Borkovu doktrínu a oživí klasický antitrust (nebo aplikuje antitrust z jiných důvodů), může být rozložen velmi rychle.OK, tohle beru, pokud by náhodou antimonopol oddělil Google od Androidu, tak by se mohla jeho pozice oslabit - ale myslím, že ten systém by dokázal jet dál, pokud by se dokázal dál financovat. A to by mohlo být klidně možné - reklamy, appstore, nebo příspěvky uživatelů ( = výrobců). Takže oddělení od Google je nutná, ale zdaleka zdaleka na postačující podmínka zániku.
Druhý bod je, že technologické stacky se liší v závislosti na geopolitice. Zdejší osazenstvo to skoro/vůbec nezná, ale Japonsko si v 80. letech vyvíjelo vlastní technologie jako TRON, než se v Microsoftu a USA rozhodli, že takhle se osamostatňovat od impéria se nesluší. Ale dneska si do toho Čína tolik kecat nenechá.
Lokální trucpodniky za účelem kontroly můžou mít úspěch tam (= v Č9ně), ale jak uspějou na volným trhu/ve svobodným světě? Už jsi u nás viděl počítač s Loongsonem nebo Zhaoxinem? :)
Abych zamezil nedorozumění. Nikdo neříká, že je dominantní/monokulturní postavení Androidu dobře, naopak jsem snad dal najevo že to nemám rád. Ale nezajímá mě blouznění/sny, prostě jsem se chtěl bavit o reálných šancích/scénářích.
hodně clickb8 titulek OK, boomer. Jsi nikdy nebyl na TyTrubko? Jak tohle mění to, že je to pí****na? Aha, nijak. Proč jsi vlastně měl potřebu proti tomu nějak oponovat?Myslím že se to snažil zlehčit. Je snad jasné že to byla spíš pohádková zprávička ať už tak měla působit nebo ne.