Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Na kanálu Mrwhosetheboss vyšla zajímavá recenze srovnávající linuxové telefony s jejich konkurencí. Video můžete zhlédnout na YouTube
Tiskni
Sdílej:
Asi by měl někdo uvést definice linuxvého telefonu. Aby jsme věděli co je a co už není linuxový telefon.No moc se to nerozšíří, bude to mít různý problémy a po několika letech se projekt operačního systému zmerguje s nějakým dalším neúspěšným projektem mobilního Linuxu do nové generace.
a tudíž to bude muset být Android a asi včetně Google služebMam Android, bez gapps. Aplikace z Google appstore řešim pokoutním stahováním přes tooly jako Aurora Store apod. Když tý appce nedůvěřuju, instaluju ji do oddělenýho uživatele, takže appka nevidí na moje data (i když samozřejmě bulletproof to není a třeba identitu telefonu stále vidí).
Dokáží konkurovat lowend androidům?To není konkurence, to je něco úplně jiného. Nedokáže to spouštět androidí aplikace (nebo alespoň ne všechny a tak dobře), ale zase je to normální Linux.
No na to, že to je youtube-tajtrdlík, tak to video má ještě celkem hlavu a patu. I kdyby se zčistajasna objevil teoreticky někdo s penězma a zázemím Googlu a chtěl ho vystrnadit (jakýmkoli jiným, třeba i jiným než lin. systémem), nemá podle mě už skoro žádnou šanci. Je už příliš pozdě a když už to zabalil třeba i Microsoft, který zrovna finanční nouzí netrpí..
Takové titulky patří do kategorie sci-fi, ale bych bych rád kdyby se lintelefonům podařilo ukrojit alospň nějaký to procento, byl by to úspěch.hodně clickb8 titulekOK, boomer. Jsi nikdy nebyl na TyTrubko?
Existuje reálně vůbec něco, co by ukazovalo na to, že ekosystém Androidu, kterej je IMHO zabetonovanej jak Windows v roce 2000, oslabuje nebo má něco šanci ho nahradit (nebo i jen k němu hrát druhý housle)?Co kdo říkal o Symbianu? Pak byl do Nokie instalován Stephen Elop… Pravda, Nokia nebyla zrovna americká. Google je sice americký, ale pokud se tamní administrativa rozhodne opustit Borkovu doktrínu a oživí klasický antitrust (nebo aplikuje antitrust z jiných důvodů), může být rozložen velmi rychle. Druhý bod je, že technologické stacky se liší v závislosti na geopolitice. Zdejší osazenstvo to skoro/vůbec nezná, ale Japonsko si v 80. letech vyvíjelo vlastní technologie jako TRON, než se v Microsoftu a USA rozhodli, že takhle se osamostatňovat od impéria se nesluší. Ale dneska si do toho Čína tolik kecat nenechá.
Sláb jenom ten, kdo v sebe ztratil víru a malý ten, kdo zná jen malý cíl.
Jak tohle mění to, že je to pí****na? Aha, nijak. Proč jsi vlastně měl potřebu proti tomu nějak oponovat?hodně clickb8 titulekOK, boomer. Jsi nikdy nebyl na TyTrubko?
Co kdo říkal o Symbianu?Ptám se znovu. Jsou nějaké znaky, že Android to nemá pod kontrolou (bohužel, opakuju!) a může ho potkat osud Symbianu? Ukaž.
Pak byl do Nokie instalován Stephen Elop… Pravda, Nokia nebyla zrovna americká.pí****nu tohodle typu nechám pro aer**et nebo něco, fakt by ses moh držet tématu/při zemi
Google je sice americký, ale pokud se tamní administrativa rozhodne opustit Borkovu doktrínu a oživí klasický antitrust (nebo aplikuje antitrust z jiných důvodů), může být rozložen velmi rychle.OK, tohle beru, pokud by náhodou antimonopol oddělil Google od Androidu, tak by se mohla jeho pozice oslabit - ale myslím, že ten systém by dokázal jet dál, pokud by se dokázal dál financovat. A to by mohlo být klidně možné - reklamy, appstore, nebo příspěvky uživatelů ( = výrobců). Takže oddělení od Google je nutná, ale zdaleka zdaleka na postačující podmínka zániku.
Druhý bod je, že technologické stacky se liší v závislosti na geopolitice. Zdejší osazenstvo to skoro/vůbec nezná, ale Japonsko si v 80. letech vyvíjelo vlastní technologie jako TRON, než se v Microsoftu a USA rozhodli, že takhle se osamostatňovat od impéria se nesluší. Ale dneska si do toho Čína tolik kecat nenechá.
Lokální trucpodniky za účelem kontroly můžou mít úspěch tam (= v Č9ně), ale jak uspějou na volným trhu/ve svobodným světě? Už jsi u nás viděl počítač s Loongsonem nebo Zhaoxinem? :)
Abych zamezil nedorozumění. Nikdo neříká, že je dominantní/monokulturní postavení Androidu dobře, naopak jsem snad dal najevo že to nemám rád. Ale nezajímá mě blouznění/sny, prostě jsem se chtěl bavit o reálných šancích/scénářích.
hodně clickb8 titulek OK, boomer. Jsi nikdy nebyl na TyTrubko? Jak tohle mění to, že je to pí****na? Aha, nijak. Proč jsi vlastně měl potřebu proti tomu nějak oponovat?Myslím že se to snažil zlehčit. Je snad jasné že to byla spíš pohádková zprávička ať už tak měla působit nebo ne.