Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Byla vydána verze 10.0 italské linuxové distribuce CAINE (Computer Aided INvestigative Environment) s kódovým názvem Infinity. Jedná se o živou linuxovou distribuci zaměřenou na forenzní analýzu digitálních dat. Nejnovější CAINE vychází z Ubuntu 18.04 a přináší řadu nových nebo aktualizovaných softwarových nástrojů.
Tiskni
Sdílej:
Taky nevím, jaký podíl lidí ještě používá RSS.
A co by používali místo toho?
Narážel jsem na to "ještě" -- což zní, jako kdyby RSS dřív používali a teď přešli na něco jiného.
Já bohužel RSS čtečku teď taky téměř nepoužívám, protože to končilo tak, že jsem v ní měl spousty nových zpráv a nestíhal jsem to číst. Chyběl mi způsob, jak si v tom nastavit priority, najít to, co mě zajímá, nebo aspoň odfiltrovat to nepodstatné.
Jako formát je RSS (resp. Atom) dobrý, ale nedostatky vidím v těch čtečkách a následném zpracování těch dat.
To jsem dělal ještě před několika lety, ale zabíralo mně to hrozně času a taky jsem neměl jasný přehled co jsem už četl.
Přesně proto RSS nepoužívám: je stavové, vede k potřebě aspoň proletět skoro všechno, přičemž dnes je problém spíše přehlcení než nedostatek informací, navíc odebrání zdroje ze čtečky je de facto opt-out, zatímco návštěva webu napsáním URL je opt-in. Takže RSS ani nedoporučuji z terapeutických důvodů.
Dělejte jak myslíte, byl to jen podnět od čtenáře.
Upřímně: od jednoho čtenáře, takže by si to žádalo větší průzkum, a pak by to případně někdo musel aktivně změnit, což upřímně řečeno není úplně přímočaré.
Druhá věc je to, co jsem psal, a sice že zdejší zprávičky jsou koncipovány tak, aby se četl primárně rovnou jejich obsah, typicky mají toliko tři věty, takže celá situace je řešitelná přečtením prvních pár vět v náhledu.
Ruku na srdce. Kdyby nadpis byl věcnější, málokdo by chtěl zjistit, co to vlastně ten CAINE je.JJ, mě napadlo jestli ty stručné nadpisy nejsou záměr kvůli vyšším proklikům, ale asi ne, protože takhle stručné nadpisy jsou naopak nevýhodné kvůli SEO.