Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
S delším zpožděním oproti RHEL vyšla i 5.3 verze CentOS. Více v oficiálním oznámení.
Tiskni
Sdílej:
Jaká je tam verze KDE ? Nemůžu to nikde najít
No je hezky, ze vysla verze 5.3, ale nekere balicky jsou z roku 2007.
Nepochopitelne mi zustava treba:
PHP 5.1.6
Postgres 8.1
Je fajn, ze CentOS je kompatibilni s RHEL, ale pokud si clovek musim 1/2 SW dodelat sam, tak to zacina ztracet smysl. Ach jo...
Nikdo te do CentOS netlaci - pokud chces mit vse bleeding edge, jdi do treba Ubuntu. Na toto neni tento OS staveny....
Je to je nedorozumeni! To byl jen povzdech. Ja CentOS pouzivam temer na vsech serverech. Jen mi je lito, ze nektere veci jsou opravu stary. Takze nezbyva, nez to vselijak znasilnovat z Fedory a spol.
A co je potřeba na serveru v nějáké super nové verzi?Používám OpenBSD a tam jsou často starší věci a jede to skvěle.Ale o to jde,mám pak klidné spaní a neřeším blbiny.
People often ask why a particular product is or isn't included with OpenBSD. The answer is based on two things: the wishes of the developers and compatibility with the goals of the project. A product will not be included simply because it is "neat" -- it must also be "free" for use, distribution and modification by our standards. A product must also be stable and secure -- a bigger version number does not always mean a better product.
v test maju novsie
http://dev.centos.org./centos/5/testing/i386/RPMS/
tiez si myslim ze by mohli mat novsie verzie - teda nejaky testing repo ako je v debiane a kto chce da si novsie.
tento test repo obsahuje iba par balikov...
malo by to byt z testing presunute do centosplus ale tam niekde ...