Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Již v září 2014 Mozilla plánovala, že od 1. ledna 2016 budou ve Firefoxu https spojení založena na certifikátech s SHA-1 vydanými po 1. lednu 2016 považována za nedůvěryhodná. V říjnu 2015 byl plán potvrzen a od 1. ledna začal Firefox 43 certifikáty s SHA-1 vydanými po 1. lednu odmítat. Pro uživatele s přímým přístupem do internetu se nic nezměnilo. SHA-1 je na ústupu a nové certifikáty s SHA-1 se už běžně nevydávají. Problém ale měli uživatelé Firefoxu, na které byl prováděn MITM "útok" pomocí neaktualizovaných bezpečnostních skenerů, antivirových produktů a firewallů online generujících certifikáty s SHA-1. Mozilla problém (Bug 1236975, diskuse) vyřešila vydáním Firefoxu 43.0.4 (poznámky k vydání), ve kterém certifikáty s SHA-1 opět (dočasně) povolila. Více v příspěvku na blogu Mozilly věnovaném bezpečnosti.
Aktuálnímu dění kolem SHA-1 se podrobně věnoval Ryan Sleevi, vývojář v Google, v článcích A History of Hard Choices a Legacy Verified: Legacy Solutions publikovaných 27. prosince 2015 na Medium.
Poslední útok na SHA-1 pojmenovaný The SHAppening (Wikipedie) byl publikován 8. října 2015.
Tiskni
Sdílej:
Nejenom na Windows, dělá se to i na Linuxu nebo OS X. Pokuď se potřebuješ dostat k obsahu HTTPS spojení, tak je to ta nejobecnější metoda, která existuje.
Celé HTTPS je o víře ve vydavatele certifikátů. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme diskutovat jestli radši věřit výrobcům AV, nebo Čínské vládě, ale to je asi tak všechno co proti tomu můžeme dělat...
Antiviry obecně používají systémový keychain/certstore, takže možnost nastavit si vlastní důvěryhodné autority je stejná jako bez AV. Co se týče kontroly certifikátu, tak opět většina AV "přepodepisuje" tak, že změní pouze vydavatele, zbytek certifikátu zkopíruje, takže základní info vidět je.
Tak tak. Buď chci, aby mi antivirus kontroloval i HTTPS spojení, a pak musí dělat "MITM"
Lze to i jinak. Většina prohlížečů například umožňuje "realtime" exportovat klíče SSL spojení, které může AV použít k dešifrování. Pokuď se upraví systémový "spuštěč" tak, že pro každý známý proces bude při spuštění přidávat potřebné parametry, lze sledovat HTTPS provoz i bez MITM. Má to ale samozřejmě také své nevýhody.
Kdo to je Někdo?Útočník, a je jedno, jak se tam dostal. Způsobů je dost; ve většině případů bych to dnes viděl na bezpečnostní díry v programech, případně nedůvěryhodné zdroje programů.