OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Registrační systém FRED, který vznikl na půdě CZ.NIC, byl nasazen v dalších dvou zemích – Estonsku (cca 50 000 domén) a Kostarice (cca 13 000 domén). FRED tak v tuto chvíli „běží“ už v pěti státech světa – Tanzanii, Faerských ostrovech, Kostarice, Estonsku a České republice. V blízké době se dá očekávat, že ho nasadí také Albánie, a podle různých zdrojů o jeho zavedení uvažují i ve Rwandě a Kongu. Více informací najdete v dnešním blogspotu Jaromíra Talíře z CZ.NIC.
Tiskni
Sdílej:
Proc tedy lidi pisi ty hanlive az nenavistne prispevky o bananovych republikach?Jaká závist? pokud někdo se chválí úspěchy nasazením tohoto software v těch uvedených republikách pak nevím jak to napsat jinak.- Estonsko a Kostarika (zavřu obě oči, no budiž), ale to, že běží někdy v Tanzanii na Faerských ostrovech, a že se uvažuje o nasazení v Albánii, Rwandě a Kongu. (ty země jsou stabilní? Albánie made in drogy a ty dvě velmi nestabilní africké země).
No minimálně mají už nějakou dobu občanky jako PKI karty (anebo nějakej jinej průkaz, detailně jsem to nezkoumal)A elektronické volby přes Internet.
Pokud se chceš prosadit ve velké zakázce, musíš mít buď známosti nebo dobré reference. A když nemáš ty známosti, musíš si reference vybudovat hezky postupně od menších zakázek. Například takové Estonsko už zní lépe než Tanzanie. Tak uvidíme dál.
Banánová republika je pejorativní termín pro malý, často latinskoamerický, karibský či africký stát, který je politicky nestabilní, závislý na omezeném zemědělství a je pod vládou malé, samozvolené, bohaté a korupční vlády.[1] Banánové republiky jsou také typické častým sklonem k revolucím a převratům.Kostarika sice je v této oblasti, ale složení její ekonomiky bylo v r. 2008 { zemědělství: 7.6%, průmysl: 29.1%, služby: 63.3% } a poslední převrat tam byl v r. 1953.