Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
V diskusním listu Full Disclosure byl popsán postup, jak může útočník pomocí ssh a zranitelnosti CVE-2016-6210 v OpenSSH zjistit, zda na počítači existuje účet s konkrétním uživatelským jménem. V případě, že je povolena autentizace jménem a heslem, zkouší útočník uživatelská jména a dlouhá 10 kB hesla. V případě, že účet s daným jménem na počítači neexistuje, samozřejmě není o tom útočník hned informován, ale spouští se kód, kde se provádí šifrování hesla pomocí šifry Blowfish. V případě, že účet na počítači existuje, vypočítává se obvykle SHA256 nebo SHA512 otisk hesla. Výpočet otisku u tak dlouhého hesla trvá déle než šifrování hesla. Pokud tedy útočník dostane odpověď do určitého času, tak účet s daným uživatelským jménem neexistuje.
Tiskni
Sdílej:
PermitRootLogin without-password
, takže znalost existence roota vám v brute-force útoku nepomůže. Zjištění, jestli uživatel, u kterého se snažíte brute-forceovat heslo, existuje, dost pomůže snížit náročnost takového útoku.
Byl by ale takový útok vůbec zajímavý? Klíče se nedají prolomit pomocí brute force.Záleží na distribuci