abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1991 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu

    Chatbot čínské firmy DeepSeek ukázal, že výsledků podobných jako má ChatGPT lze dosáhnout i na slabším hardware a za zlomek ceny. To způsobilo korekci cen akcií technologických leaderů jako je OpenAI nebo Nvidia.

    27.1.2025 14:00 | karkar | Zajímavý článek


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    27.1.2025 18:01 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Cina se vraci na vysluni a dava USA technologicky hezky naprdel ...
    28.1.2025 16:14 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Mě překvapuje, že ta firma spoustu technických informací uvolnila velmi otevřeně a že na ně čínská vláda zatim nijak dramaticky nezaklekla. Jsou podstatně otevřenější než třeba OpenAI. Západ to víceméně může okopírovat, západní firmy na tom už jistě pracujou.

    Možná ještě nějaké zakleknutí vládou přijde.
    28.1.2025 17:34 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Neprijde ;-) oni maji cisnke granty a tak zverejnuji vse co udelaji open-source - Cinska vlada tim dava najevo, kde je jejich misto - mezi lidry trhu a moc dobre vi, ze za par mesicu se to zase posune, nebo spise za par let uz budou zase jinde - kdyby si to tutlali, tak by neudelali onu viralni kampan - a OepnAI se urcite nelibi, ze ted kde jaka konkurence muze nabyzet levnejsi zlusby a nebude si jen prekupovat jejich API ;-) - rozumime si

    Cina dava vse opensource, sleduji Cinske weby a je to silene, jak vse zdili, treba tamni filmova univ. natoci film s 3D efekty a da jak natoceny a teda sestrihany material a k tomu i 3D modely i s celym filmem s efekty v Blenderu na net a kazdy se to z toho muze naucit, nebo si to predelat - Cina ted rika, je nas mnoho, hledame agresivne talenty, zdilime informace a jedem dopredu - dale vedi, ze v USA nemaji lidi, same pitomce z gender fakult, ale nikoho, kod by tomuhle rozumel, USA nema dostatek techniku, natoz matematiku a teoretickych infromatiku na neuronove site ;-) - takze jim muze ukazat co chce, nema jiz potencial je zastavit, nebo jim konkurovat - USA proto dava embarga na Cinu, aby jim neutekla a oni ukazali jele,. utekli jsme vam ;-) - a k cemu jsou kecy ? data misto slibu, tvrdzsi dukazy uz dat nelze, nikdo ned nekrici, ze cina lze a ze hjsou to jen velkohube kecy - oni to dali vsem, zadne kecy, zadny marketing buzzworlds - jasna ukazka produktu v cele jeho nahote ;-) - oni vedi co delaji, skutecne prumyslove technologie si taji, naopr. zvladli uhlikovo lithiove baterie a ty nedaji, daji male do mobilu jako ochutnavku, do auta se jeste nesmi ani exportovat ;-)
    28.1.2025 18:19 Andrej | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Cina bola naposledy na vyslni ked vyrobili papier, pusny prach a nechceli zvysku steva predat priadku morusovu. Po zverejneni detailov o pouzitej technologii a o tom ze v podstate tradicne cinsky klamali tie akcie zase pojdu naspat.
    Any sufficiently advanced magic is indistinguishable from technology. --Larry Niven
    28.1.2025 18:34 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Nebo se zveřejněné potvrdí a holt akcie části na AI hype především se vezoucích firem půjdou ještě hlouběji.
    27.1.2025 18:06 Roman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    A jak ta panika vypadala? Burziáni z vólstrýtu skákali z oken? Co vidím graf Nvidia za poslední rok, tak podobná "panika" tam probíhá cca každý měsíc.... Jaké budou nadpisy na abclinuxu, až tam zavládne skutečná panika, např. více lidí pozdvihne obočí?
    27.1.2025 18:30 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Panika to neni, ale moznost provozovat to same na jiz vyrazenymi kartami, co koupis za 6.000 kc, pritom nova stala 250.000 jasne ukazuje, ze prodeje nepujdou jak se cekalo ... do toho Cina uz ma malo zrave karty na podobnem vykonu, jako ty stare, cili je schopna mit mega levny provoz - ale Nvidia o tom moc dobre vi ;-)) proto udelali kostky s MediaTek CPU a Nvidia levnejsim a mene zravym chipem prave na tuhle AI - je to male jak Macminim4 a pocita se, ze to bude jak na desktopu s AI, tak v clusteru
    27.1.2025 22:58 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Tady to někdo testoval na nevyřazených osmi asi Instinct MI300X a' 192GB + 128 core Epyc 2TB RAM. https://www.youtube.com/watch?v=bOsvI3HYHgI
    27.1.2025 18:32 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    btw. lidi spocitali, ze kedyz chces na GPU RAM a mensi vykon, tak macbook pro nebo az bude mac studio, tak M4 pro max umi az 128GB RAm a ty muzes dat na GPU - a ten paradox, stoji to pry 1/3 toho, co by stala stejna GPU karta - nebo vice karet, ale pak nemas tolik RAM na 1 GPU a musis to delit ... proto ma macmini m4pro s 64GB RAM - muzu dat 60GB na GPU a pocitat na tom ;-)
    27.1.2025 23:09 X
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Nějak se se se mnou nechce bavit o tom, co se stalo na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.
    lool (src)
    28.1.2025 08:48 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Dotaz na status Taiwanu to vyhodí bez premýšlení(tag thinking je prazdný) s odstavcem o jedné Číně a k neúspěchu odsouzeným pokusům o jeho samostatnost.
    Glee avatar 28.1.2025 14:29 Glee | blog: Gleekoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Sice po delsim premysleni jen probliknou, ale i Ujgury to zna.
    Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
    28.1.2025 07:51 Heretik 《小魔神》
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    NVidia spadla o $600 miliard kapitalizace, Nasdaq ztratil 3%. A tomu říkáte "korekce"?

    Ten "startup" je ve skutečnosti mohutný akademický projekt.

    Další průser bude až se ukáže že SoftBank těch $500B na Stargate prostě nemá, podle Muska nedali dohromady ani 10.
    28.1.2025 15:10 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    28.1.2025 19:27 Ovoce | skóre: 16 | blog: Vyplizlo_ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Softbank a Musk ať se třeba poserou, ale nerad bych, aby na týhle bublině ztroskotal Microsoft. To je z těch píčusů tak nějak nejužitečnější firma.
    28.1.2025 19:28 Ovoce | skóre: 16 | blog: Vyplizlo_ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    (not)edit: A posrat by se mohl i ten magor Altman.
    28.1.2025 18:20 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Tady konci sranda, 2 nelpesi AI na svete ;-)

    Qwen2.5-Max: Alibaba Cloud DeepSeek-V3: DeepSeek https://huggingface.co/spaces/Qwen/Qwen2.5-Max-Demo
    vencour avatar 28.1.2025 23:35 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Ještě že má konkurence víc informací v diskusi ...
    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    Glee avatar 29.1.2025 01:31 Glee | blog: Gleekoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Ještě že má konkurence víc informací v diskusi ...

    Je to TLDR no, sorrac, ale resej tam, jestli se prej ohledne '89 jakoze nestaci prepnout do cestiny, nebo je to zas nakej hoax?
    Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
    29.1.2025 11:44 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Vždyť to někdo testoval na vlastní instanci Deepseek v angličtině a dotaz na Tiananmen Square to odmítlo odpovědět (na dotaz k Taiwanu toho naopak mělo spoustu na srdci bez přemýšlení).
    Glee avatar 29.1.2025 20:43 Glee | blog: Gleekoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Vždyť to někdo testoval na vlastní instanci Deepseek v angličtině...
    Ehm... takze co to ma spolecneho s tim co pisu? Treba mi neco uniklo, to je klidne mozne.
    Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
    29.1.2025 11:37 Valgrind
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čínský AI startup spustil paniku tech segmentu Wall Streetu
    Panika vypada opravdu jinak. A btw ja jsem na tom opet trochu zbohatl :-D

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.