OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V článku Co přinese Fedora 19? zveřejněném na serveru Fedora.cz je uveden přehled novinek, jež se objeví ve Fedoře 19. Pro uživatele to bude například GNOME 3.8, KDE Plasma Workspaces 4.10, MATE Desktop 1.6, nová Anaconda a Firstboot. Pro tvůrce a vývojáře OpenShift Origin, OpenStack Grizzly, Node.js nebo Scratch. Pro správce alternativní boot pomocí syslinux, řízení zdrojů pomocí systemd nebo OpenLMI.
Tiskni
Sdílej:
ehm Pavlixi,Potrefená husa. Ahoj.
aniž bych chtěl bývalé kolegy nějak obhajovat, neznám bohužel žádný nástroj, který by toho uměl tolik co partitioning v Anacondě.Což je taky hlavní a jedinou podstatou mé poznámky výše.
A jinak s tím stejným nástrojem je to trošku ošidné, během instalace jsou potřeba některé dost specifické informace o tom layoutu, které pak už v běžném provozu moc nepotřebuješ.Souhlasím s tím, že instalace může do určité míry vyžadovat specifické chování, ač nevím, které informace máš přesně namysli.
Takže i když vezmeš nějaký vhodný distribuční nástroj, stejně ho nemužeš použít v offline režimu.Kdysi jsem používal nástroje v offline režimu, ale to bylo ještě na windows. Hádám, že Linux jako platforma tomu nijak nebrání, takže jde jen o to, zda takový nástroj někdo připravil či nikoliv.
Co si ale pamatuju instalaci snad čehokoliv, tak to nikdy neumělo zaráz použít offline režim (kde se dá vrátit zpátky na začátek bez ztráty dat) a distribuční nástroj. Windows, Debian a myslím i SUSE během instalace měly specifické menu a nástroje.Přece nebudeme nejinovativnější™ distribuci srovnávat s Debianem nebo Windows ;).
Pracuje se na tom :) Storage už je skoro vysekané do knihovny (1), která by měla jít použít nezávisle na instalátoru. Pak to chce ještě aby někdo udělal aplikaci s jednotným GUI, což bude větší problém..Je vidět, že sovička má v sobě skutečné charisma. Já jsem od tebe takovouto reakci nedostal.
1) https://fedoraproject.org/wiki/Blivet a https://git.fedorahosted.org/git/blivet.gitPěkné.
A co se GUI týče, Anaconda v F19 už podporuje pluginy. A nový firstboot (initial-setup) přes ten mechanizmus z Anacondy přebírá obrazovky. Byla tam logika rozházená všude, nedalo se to pořádně testovat.. holt starý projekt.Velmi pěkné.
Ten přepis GUI (vnitřnosti se moc neměnily) v F18 byl už strašlivě dlouho nutný.Tomu věřím.
První (a zrovna GUI) commit v Anacondě je totiž z roku 1999 a architekura toho GUI kódu se za celou tu dobu prakticky nezměnila.Je docela zajímavé sledovat, kolik věcí získává buď od začátku nebo postupem času tak špatnou architekturu, že je nutné to zahodit a ještě vyměnit takhle nadivoko.
Nevíš náhodou proč je tak paměťově náročnej? Po Firefoxu s cca 20 extensions je to druhej nejnenažranější proces v systému na kterým běží i celý GNOME.Neměl by být. A třeba v topu ho nikdy nevidím. Znám v něm pár podezřelých míst, která by zasloužila odhnojit, ale nic, co by způsobovalo nárůst na úroveň desktopových aplikací. O jakou verzi se jedná? Srovnával jsi to s nějakou jinou (ideálně novější) verzí? Pokud je to relativně nová verze (>= 0.9.6), tak by stálo za to zkusit vyzískat nějaká data o využívání paměti, zadat bugreport na bugzilla.gnome.org a spolupracovat na odhalení příčiny.