Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
V lednu byla vydána verze 8.25 balíku základních nástrojů Coreutils (GNU Core Utilities). Jednou z novinek je změna formátu výpisu příkazu ls. Pokud je v názvu souboru mezera, jsou nově ve výpisu kolem názvu souboru zobrazeny apostrofy. Řadě uživatelů se to vůbec nelíbí [#813164, gitweb, diskusní list, reddit].
Tiskni
Sdílej:
ls --quoting-style=literal
Ale pak jsem si řekl, že jde o zvyk a zkusím si převyknout :). Občas se může hodit vzít to do myši i s těma apostrofama...
To, že se to chová jinak do stdout a jinak do konzole je haluz.To není AFAIK žádná novika, příkazy ls a ls | cat mají různé výstupy od doby, co je znám, což je odhadem 12 let ...
To, že se to chová jinak do stdout a jinak do konzole je haluz. A i tak by rozbili spoustu skriptů.Není právě to, že se to chová tak jen při výpisu a ne při zápisu do stdout zárukou, že se nic nerozbije?
-rw-r--r-- 1 jenda jenda 9,3k zář 19 02:39 delta_binary.h -rw-r--r-- 1 jenda jenda 3,6k zář 19 02:39 delta.c -rwxr-xr-x 1 jenda jenda 957 zář 19 02:39 delta_client.py -rw-r--r-- 1 jenda jenda 2,5k zář 19 02:39 delta_config.h -rw-r--r-- 1 jenda jenda 82 zář 19 02:39 delta.h -rw-r--r-- 1 jenda jenda 332 zář 19 02:39 delta.i -rw-r--r-- 1 jenda jenda 15k úno 4 19:29 delta.o -rw-r--r-- 1 jenda jenda 2,8k úno 4 19:29 delta.py -rwxr-xr-x 1 jenda jenda 42k úno 4 19:29 _delta.so -rw-r--r-- 1 jenda jenda 117k úno 4 19:29 delta_wrap.c -rw-r--r-- 1 jenda jenda 30k úno 4 19:29 delta_wrap.o(možná už to dělalo předtím a teprve teď jsem vypisoval soubory projektu, u kterých mě to zmátlo), což je pro mě strašně neintuitivní. Takže LC_COLLATE=C.
To by zase neřadilo česky:
touch ahoj brďo cimbál děda eva fík gnu houska chýše ivan; ls -l; LC_COLLATE=C ls -l
Chtělo by to přepínač na ty zvláštní znaky.
možná už to dělalo předtím
Možná je to tam už dlouho. Dělá mi to totéž v
$ ls --version ls (GNU coreutils) 8.23
lepší než si naběhnout třeba se souborem s mezerou na konci:
$ touch "nejde_smazat " $ ls -1 nejde_smazat $ rm nejde_smazat rm: nelze odstranit „nejde_smazat“: Adresář nebo soubor neexistuje
Nebo když máš v nějaké dlouhé cestě mezeru uprostřed a nevšimneš si jí a zkopíruješ to jako parametr nějakého příkazu – tam se apostrofy hodí. A vypnout si to snad můžeš, ne?
A vypnout si to snad můžeš, ne?Stejne jako zapnout, ne ?
rm nejde_smazat\