Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
V lednu byla vydána verze 8.25 balíku základních nástrojů Coreutils (GNU Core Utilities). Jednou z novinek je změna formátu výpisu příkazu ls. Pokud je v názvu souboru mezera, jsou nově ve výpisu kolem názvu souboru zobrazeny apostrofy. Řadě uživatelů se to vůbec nelíbí [#813164, gitweb, diskusní list, reddit].
Tiskni
Sdílej:
ls --quoting-style=literal
Ale pak jsem si řekl, že jde o zvyk a zkusím si převyknout :). Občas se může hodit vzít to do myši i s těma apostrofama...
To, že se to chová jinak do stdout a jinak do konzole je haluz.To není AFAIK žádná novika, příkazy ls a ls | cat mají různé výstupy od doby, co je znám, což je odhadem 12 let ...
To, že se to chová jinak do stdout a jinak do konzole je haluz. A i tak by rozbili spoustu skriptů.Není právě to, že se to chová tak jen při výpisu a ne při zápisu do stdout zárukou, že se nic nerozbije?
-rw-r--r-- 1 jenda jenda 9,3k zář 19 02:39 delta_binary.h -rw-r--r-- 1 jenda jenda 3,6k zář 19 02:39 delta.c -rwxr-xr-x 1 jenda jenda 957 zář 19 02:39 delta_client.py -rw-r--r-- 1 jenda jenda 2,5k zář 19 02:39 delta_config.h -rw-r--r-- 1 jenda jenda 82 zář 19 02:39 delta.h -rw-r--r-- 1 jenda jenda 332 zář 19 02:39 delta.i -rw-r--r-- 1 jenda jenda 15k úno 4 19:29 delta.o -rw-r--r-- 1 jenda jenda 2,8k úno 4 19:29 delta.py -rwxr-xr-x 1 jenda jenda 42k úno 4 19:29 _delta.so -rw-r--r-- 1 jenda jenda 117k úno 4 19:29 delta_wrap.c -rw-r--r-- 1 jenda jenda 30k úno 4 19:29 delta_wrap.o(možná už to dělalo předtím a teprve teď jsem vypisoval soubory projektu, u kterých mě to zmátlo), což je pro mě strašně neintuitivní. Takže LC_COLLATE=C.
To by zase neřadilo česky:
touch ahoj brďo cimbál děda eva fík gnu houska chýše ivan; ls -l; LC_COLLATE=C ls -l
Chtělo by to přepínač na ty zvláštní znaky.
možná už to dělalo předtím
Možná je to tam už dlouho. Dělá mi to totéž v
$ ls --version ls (GNU coreutils) 8.23
lepší než si naběhnout třeba se souborem s mezerou na konci:
$ touch "nejde_smazat " $ ls -1 nejde_smazat $ rm nejde_smazat rm: nelze odstranit „nejde_smazat“: Adresář nebo soubor neexistuje
Nebo když máš v nějaké dlouhé cestě mezeru uprostřed a nevšimneš si jí a zkopíruješ to jako parametr nějakého příkazu – tam se apostrofy hodí. A vypnout si to snad můžeš, ne?
A vypnout si to snad můžeš, ne?Stejne jako zapnout, ne ?
rm nejde_smazat\