Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Android získává silnou pozici už i v České republice. Český rozhlas pro něj vyvinul aplikaci, která nabízí poslech stanic ČRo, informace o programu a další funkce včetně widgetu na plochu.
Tiskni
Sdílej:
user experienceje to řeč?
DAB+ má při dostatečném datovém toku srovnatelnou kvalitu opravných kódů s DVB-TSrovnatelnou je málo, doufám, že se tím myslelo lepší
DVB-T jde při pohybu úplně do háje (aspoň tedy v českém podání).Pravda že u DVB-T jsem nezkoušel, ale u DAB je vliv Dopplerova jevu udáván až od 200 - 600km/h. Když budu mít čas tak se pokusím vyzkoušet.
Mám druhé kde si anténu můžu strčit klidně do…šuplíku a max trošku zakolíše BER ale jinak příjem drží jako skála.Přesně takhle se chová i ten můj výrobek (ve velkých městech). Funguje dokonce, i když mu seberu anténu na konci špagátu. Ale za jízdy to jde do háje.
těsnají moc stanic dohromady a pak to má malý tok (ale to je chyba broadcastera)Tady myslím moc co není řešit.
Ale větší problém je rychlý výpadek DAB při zhoršení příjmových podmínek.Tohle je čistě subjektivní vnímání digitálního a analogového problému. V případě digitálního vysílání do hry vstupují ECC a prokládání, takže pokud hraje tak hraje relativně stejně až dokud signál nesestoupí pod určitou prahovou hodnotu a pak prostě hrát přestane (přechod je vcelku ostrý). Analogový signál degraduje postupně jak signál klesá. Jenže je si třeba uvědomit, že u prahové hodnoty kdy přestává být možné dekódovat digitální signál už analogový signál je velmi těžko poslouchatelný a hlavně je potřeba v potaz vzít tu zónu kdy šum u analogového signálu začíná být slyšitelný až po práh hratelnosti signálu digitálního. V tom má DAB jednoznačně navrch (i několik provedených výzkumů potvrzuje větší robustnost DAB oproti klasickému AM/FM). U DAB byl problém ještě v existenci jakési šedé zóny (ani ne tak v její existenci (,protože ona existuje všude) jako spíš v její velikosti) kdy už korekční kódy nebyly schopny zajistit rekonstrukci do podoby původního signálu, ale přesto signálu bylo dostatek a tak se pustilo prostě to co bylo a vylezlo z toho jakési bublání. Jenže to bylo na vině použité konvoluční kódování jako ECC. V nové verzi DAB+ (stejně jako v tom našem pseudo-DAB-vysílání namultiplexovaného na DVB-T) je už jako ECC použit Reed-Solomon (zas na druhou stranu s EEP schématem místo UEP schématu u klasického DAB) a tyto problémy ve větší míře odpadají.
FM spadne do mono zvuku a začne šumět, DAB se ale podělá úplně.Je pravdou že AM/FM vysílání se většinou jednak vysílá s mnohem větším výkonem a také na nižších frekvencích, takže jeho dosah je relativně větší. A to ještě nepočítám, že v případě velkých kopců je zajištění dolin v hodně případech zajištěno dokrývači (aspoň co se týče DVB-T, tak dokrývače jsem viděl v minimální míře). Jenže možnost více vysílačů s přesným pokrytím území a menšími přesahy do zahraničí bere hodně provozovatelů spíš jako výhodu. Teoreticky by bylo možné rozstřihnout celé pásmo na dvě (nebo více) a nižší pásmo obrnit velkým množstvím redundance (hlavně asi korekčních kódů) a posadit ho na vysílač s vysokým výkonem a zbytek pásma pak jen dokrývat, jenže těžko říct nakolik by se musely řešit technické problémy a hlavně kolik by něco takového všechno stálo (věřím, že dostatek na to aby do toho žádný z provozovatelů nešel). Tyto problémy se nejvíc týkají kopcovitých krajin. Já bohužel (v mém případě bohudík) bydlím v rovince co se táhne od Brna až k Bratislavě, takže z větší části nevím o čem je řeč.
Tak jsem vyzkousel, a zase smazal.
Chyby:
- hraje VELMI potichu, nelze zesilit, byt zvuk v telefonu byl na max. (HTC Wildfire)
- neni poznat, ktera stanice prave hraje, obecne to ovladani by chtelo trochu vylepsit
- kdyz uz to z principu veci ma pristup k netu, tak silne chybi program vysilani
Takhle kdyby lidi z play.cz apod. udelali podobny pocin, to by bylo (nebo to jen nevim?). Prece jen "jejich" nabidka je mnohem sirsi, a memu hudebnimu vkusu CRo moc nevyhovuje. I kdyz, na zpravy dobry :)
Jinak chvalim snahu. Podobnou vec ma televize Z1, to jim slape pekne, obcas pouziji.