Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
CrossOver, komerční produkt založený na Wine, byl vydán ve verzi 25. Přehled novinek v ChangeLogu. CrossOver 25 vychází z Wine 10.0, Wine Mono 9.4.0, vkd3d 1.14, MoltenVK 1.2.10 a D3DMetal 2.1. Do 25. března lze koupit CrossOver+ se slevou 25 %.
Tiskni
Sdílej:
po netu se jich vali kupa
... ale cena je OK, pro IT cloveka z CR taky, pro me ze zapadu je uplne OK.
Me vice serve MacOS a chovani tamnich firme, jako mega serou, koupil jsme si SW za 400euro - dozvotni licence s narokem na 12 mesicu upgrade i na nove verzi, maji furt salevy, takze na vanoce stala 160 euro ... koupil jskme to, pak zacali mlit, ze zrusi dizvotni licence - ale pravnici jim rekli ze to nelze, pqk rekoi ze uz nebudou, ale zakaznici rvali
... tak je nechali, pak zrusili osekanou verzi zdarma - ta uz byla jen pro fujifilm
- asi se nedohodli, ale dale maji jejich profily
- jinak bych ten SW asi ani nepouzioval ...
No ale s cim me nas* 10 mesicu od meho nakupu vydali novou prelomou verzi s AI fcemi, velmi dobre veci a rekli mi, ze mam sice smlouvu, ale ze na me s* ze mam tuhle verzi a upgrade uz nemam narok, ze to zproste zmenili ... no hadej se znejakou firmou, kor kdyz nic kupovat nemuisis, protoze nepodnikas, nemusis mit zadny doklad - kopr ja dklad mam, na dovzotni uzivani
... hele tak rychle jak jsme jim to clakl, odstrihl od jejich overovani - a mam vetsi, na kteropu mam narok a nemusim byut ani na netu, ono teda stacilo myslim co 30 dnu, ale mas notebook, palk stolni kostku - nekam vyjedes a bez netu tio SW rekne, ze na tebe s* a ze to musus rektivovat, staci se jen rpihlasit a rekne OK mas tiket na dalsich 30 dnu ... FU - jhako jsme bohaty, jen za fotak jsme dal 6k euro, kazde sklo me stoji 2-3k euro - ale okradat se fakrt nencham
BTW Fujifilm mi treba na fotak dal 600e slevu, ze jsme ten dobry fotograf
a ted mi dal na sklicko 500e slevu, tak mistoi 2.5k euro me stalo jen 2k euro - ja to sklo totiz extra nechtel, ja chtel po nich 40mm/1.7 nebo neco mezi 40-46 - coz je uhel okolo 35mm na FF ... fujifilm se me dokonce pta, co bych chtel ... tak sjemn si vymohli 80/1.7 - to bylo na zaklade pruzkumu mezi lidmi, co umi fotit ... na to se musi clovek zaregistrovat a poslta tam nejake fotky co fotil - nekdo pak rekne OK - tohle je profik, jeho nazor nas zajima
... tomu rikam k** zakiaznicky servis
- neni tak nasiraci ... a jak jsme zjitil, tak jsme zmlsany Nikonem a pak Fujifilmem - nebot kdyz panasonic zacal mlit srackyu, jako ze oni davaji FW upgrade zdarma ... ja na to what the fuck - co to mele, ja mel upgrade prece vzdy zdarma ... no tak ne, nektere znacky to tak pry nemaji
) LOL ... btw., Fujifilm tim FW nekdy posune stary fotak na novou uroven - treba kdyz ma nova rada stejny CPU a prisli s nejakou mega novinkou, tak ji daji i do nove stroje
a nebo ze uz maji sice nejkakou generaci CPU a vse je logicky jen tam, ale obcas, co je mozne upravi i stareho jiz neprodavaneho fotaku, ze si reknou, udelame lidem radost. sice asi nemaji moc penez, ale tim padem na ten fotak asi dlouho sterili, kdyz jej stale pouzivaji a maji super fci - zaroven tim zjisti, kolik uzivatelu toho fotaku vlastne jeste maji
BTW Crossover je Ok firma, vim ze mi muj kod fungoval fakt dlouho a prezil i upgrde na novou verzi - nekontroluji pocty licenci, nic, proste veri zakaznikum - a chapou, ze firma si to treba zaplati, ale ze nejaky hobik doma to moc neresi
... presto ten SW proste uz neni tolik potreba
- ja celkem cestuji, hlavne do Asie
- pred mesicem jsme si pron ajali barak s bazenema fotili, pak letim na Malorku - fotit nahe devcata
no a uz mam termin i na Chorvatsko - tam jezdime kazdy rok - zase fotit nahe devcata
A o doživotní licenci ani nemluvě. To snad ani nemůžou myslet vážně že by si ji soukromě někdo zakoupil. To vyjde mnohem levněji nový PC s W11Tak si predstav, ze niekto tie prachy fakt ozelie..
Qty Item Unit Price Price 1 CrossOver Linux Lifetime $499.95 USD $499.95 USD 1 ↳Special Deal (PSYCHO25) -$124.99 USD -$124.99 USD SubTotal: $374.96 USD Shipping: $0.00 USD Tax: $0.00 USD Total: $374.96 USD Paid: - $374.96 USD
- ja potrebuji uz jen SSH a terminal a web browser - podporovany firmou je hlavne chrome a pak FF
SW co bych chtel na crossover vubec nebezi
- tak sjme si koupil maca, nebot windows fakt nesdnasim - na tech se nic kloudneho delat neda,jsou pomale, to ze obcas spadnou je jeste OK
Novy Mac OS je efektive MachBSD alais upraveny FreeBSD az je na ARM - SW je pak lazen na ten jejich Applesilicon vcetne GPU ... a ci udela MacOS kdytz jej pretizite ? - SPADNE -0 nejak mu nefunguje OOMKILLER jako na Linuxu ze setrse4li proces, co vyzral RAm,. propste jen spadnou
Japka padaji jak hrusky
Snad jen v práci kvůli Visio, ale je to verze 2010, takže to už asi běží i bez problémů ve wine.Ono to dost mozne bude aj tym, ze mnoho vyvoja vo Wine je sponzorovanych prave vdaka CrossOver - https://www.codeweavers.com/wine
Zdar Max
Mám to stejně, ale asi renew už příště neudělám.
Nedávno jsem na tom zkoušel pro zajímavost rozběhnout hru A Plague Tale: Requiem a nic.
Steam z repozitáře Fedory se zapnutou Proton kompatibilitou v pohodě.
Poslední Office to neumí, AutoCad taky ne... no, nevím k čemu dalšímu bych to
za tu cenu ještě potřeboval.