Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
CZ.NIC dnes představil novou podobu stránek, které mají běžným uživatelům pomoci při orientaci v nabídce routerů na českém trhu - Katalog routerů. Martin Sojka z Laboratoří CZ.NIC k tomuto kroku na blogu CZ.NIC píše: "Kromě nové várky testovaných modelů nastaly změny i v samotném pojetí stránek – rozhodli jsme se zaměřit na běžnějšího uživatele a koncipovat stránky tak, aby dokázaly posloužit jako rádce pro nákup domácího zařízení. Tedy strohé přehledy parametrů doplňují slovní hodnotící komentáře a modely jsou ohodnoceny informativním skóre, které umožňuje řazení modelů podle pořadí do kategorií Výhodná koupě, Špičkové routery a IPv6 za dobrou cenu."
Tiskni
Sdílej:
Ideální router tedy podle Košaty obsahuje operační systém se schopností automatických aktualizací, měl by mít zapnutou podporu IPv6 a DNSSEC, měl by nabízet přívětivé uživatelské rozhraní a chránit uživatele před bezpečnostními hrozbami. "Na základě těchto úvah vznikl projekt interně nazývaný ‚CZ.NIC router‘." Navrhované zařízení poběží nad linuxovým operačním systémem OpenWRT. "Jde o existující projekt, chceme spolupracovat s komunitou a vracet jí všechny výsledky své práce." OpenWRT už má podporu IPv6 a není problém do něj nainstalovat Unbound pro podporu DNSSEC. "Webové rozhraní už také má, ale chceme jít ještě dál, podporovat NETCONF a nabízet třeba i mobilní aplikaci, která vám umožní router sledovat na dálku."
Světe div se, mám router za 3 stovky a všechno jede tak, jak má.