Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.11.0 aplikace Datovka, tj. multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nové vlastnosti: Přidán parametr příkazové řádky --compose, který při použití vyvolá okno pro vytvoření nové zprávy. Operace odeslání nové zprávy, její okamžité stažení a následné odeslání do spisové služby lze v případě potřeby zřetězit. V seznamu přijatých zpráv jsou piktogramem zvýrazněny zprávy určené do vlastních rukou. Záznam nedávných událostí (log) lze zobrazit přímo v aplikaci.
Tiskni
Sdílej:
Hm, to jsem ale odbočil - každopádně za Datovku CZ NIC-u velký dík, je bezva že vývoj jde dál a že reagují na přání a připomínky uživatelů. A nemluvím jen za sebe - Datovku používá i řada známých.
[...]se za 91 dnů přihlásíte, heslo změníte [...] Celý „problém“ tedy bude v tom, že to heslo bude nezměněné skoro půl roku. [...]mozna spatne "pocitam", ale 91dnu skoro pul roku? pul rok je 182dni, me tedy prijde ze 91 je presne 1/4 roku, nikoliv skoro 1/2
mozna spatne "pocitam"Ne, jenom špatně čtete. V citaci jste k sobě spojil dvě věty, které popisovaly dva různé případy – jeden, kdy se přihlásím až po expiraci hesla, a druhý, kdy se přihlásím těsně před expirací hesla a příště zase až za čtvrt roku, tedy od změny hesla k její další změně uběhne skoro dvakrát čtvrtrok, což je skoro půlrok.
nicmene je jiste ze ty nepochopis ze !problem! nikoliv "problem" ma s tim, ze misto vychozich 90dni by prave chtel ten 1/4 rok, resp. radji +1 den, takze 92dni...Což by ovšem zase nevyhovovalo uživatelům webového rozhraní, protože by se přihlásili za čtvrt roku, ten den by to heslo bylo ještě platné, takže by se nic nedělo. Heslo by expirovalo teprve další den, a na jeho změnu by se čekalo dalšího čtvrt roku, než se uživatel zase přihlásí. Ne že by to něčemu vadilo z hlediska bezpečnosti, ale nebyl by zachován ten původní smysl expirace hesel. Jak jsem psal výše, problém je ve skutečnosti v tom, že se jinak chová API a jinak webové rozhraní. API má možnost zjistit dobu platnosti hesla a termín expirace je konečná, po něm už se přes API nejde přihlásit. Období pro změnu hesla je před expirací. Web to má naopak, termín expirace můžete zjistit někde zastrčený v nastavení, ale jinak platí, že termínem expirace hesla to teprve začíná, v tom okamžiku teprve začnete být upozorňován na nutnost změny. Období pro změnu hesla tedy začíná běžet až po termínu expirace. No a když ta lhůta funguje jinak pro API a jinak pro web, je logické, že není možné najít jednu lhůtu, která by fungovala pro obojí. Každopádně vůbec nechápu, k čemu je dobré mít zapnutou expiraci hesla, zvlášť když nepoužíváte web, ale aplikaci.
A co je špatného na odpovědi, že si můžeš nastavit heslo na never expire?Špatné je to, že to není celá pravda. Když člověk toto zaklikne (jinde než v ofic. webovém rozhraní to nejde), je to provázeno dost nepříjemným varováním, které je formulováno tak obecně, jako by mělo naznačit (a nakolik to má právní závažnost, nevím, nejsem právník), že oni už nikdy za nic nemohou:
Vypnutí povinné změny hesla nedoporučujeme. Důvodem je závažnost následků, ke kterým může dojít vinou zneužití přístupových údajů. Pokud tak přesto učiníte, berete na sebe odpovědnost za snížení úrovně ochrany přístupu do Vaší datové schránky.
Trváte na vypnutí povinné změny hesla?
Možná to mělo být jen varování pro BFU (kteří rádi komukoli heslo pošlou, jen aby za ně odeslal jedno XML a zkuste jim to rozmlouvat), ale vyzní to velice obecně a IMHO nefér.