Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Barton George, mj. zakladatel a vedoucí projektu Sputnik, oznámil jménem společnosti Dell okamžitou dostupnost mobilní pracovní stanice Dell Precision M3800 s Ubuntu 14.04 LTS. Projekt Sputnik byl představen v květnu 2012 (zprávička). Cílem projektu bylo ověřit, zda je možné používat a především prodávat ultrabook Dell XPS 13 s Ubuntu 12.04 LTS. Projekt Sputnik byl úspěšný a proto mohl být v únoru 2013 představen Sputnik 2, Dell XPS 13 s Full HD rozlišením (zprávička). V listopadu 2013 byl představen Sputnik 3, Dell XPS 13 s lepší hardwarovou výbavou, například s dotykovým displejem. Současně bylo oznámeno testování mobilní pracovní stanice Dell Precision M3800 (zprávička). [Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
Bezne to ale u nas na Slovensku a v Cesku distributori Dell neponukaju, lebo o to nie je zaujem...Skutečně? Zrovna u nás bych čekal, že si spousta lidí pořídí o fous levnější stroj a teprve dodatečně řeší, jestli na to někde splaší nějaké Windows. Alespoň tak se to u nás vždycky dělalo, pokud bylo na výběr. Jediný důvod, který si umím představit, proč na výběr zákazníkům nedat, je nějaký další zájem. Tím neříkám, že je kdovíjak super si takový produkt koupit, jenom moc nevěřím tomu, že byla nabídka eliminována nezájmem trhu.
Takto predinstalovane Ubuntu na Latitude a Precision strojoch je mierne modifikovane a obsahuje dalsie balicky, vacsinou DKMS backporty ovladacov z novsich kernelov. Ale najdu sa aj closed-source userspace ovladace od subdodoavatelov Dellu pre nejake casti HW. Obsahuje to aj recovery partition, ktora ten Ubuntu system naimaguje nanovo.Tedy v podstatě způsoby a zkušenosti přenesené z Windows světa.
Povedal by som, ze je to od Dellu na dost dobrej urovni, este keby sa aj naozaj vsetky Latitude aj Precision stroje predavali s Ubuntu aj beznych obchodoch.Zase na druhou stranu nevím proč by člověk od open source měl chtít kupovat stroj, který není podporovaný ničím jiným než upravenou a částečně closed source distribucí, tedy pokud platí to, co píšeš výše.
Pri rovnakom nakonfigurovanom kuse s Ubuntu je cena asi o 100€ nizsia ako s Windows 7 Pro.To už je nějaký rozdíl. Kdyby se jednalo o plně podporovaný hardware, bylo by to super.
Skutečně?Podla mna manageri/marketing povedal ze nie je zaujem a to potom tlmocia aj distributori a predajcovia (v SK/CZ), ktorych som oslovil. A ked nieco take vam sami povedia, tak potom ani vela ludi o tom nerozmysla a teda ani nekupuje. Pozru sa na statistiky za posledny rok a zistia ze fakt nie je zaujem.
Zase na druhou stranu nevím proč by člověk od open source měl chtít kupovat stroj, který není podporovaný ničím jiným než upravenou a částečně closed source distribucí, tedy pokud platí to, co píšeš výše.V mojom pripade bol plny DKMS modulov. Open source backporty kernelovych ovladacov na to aktulane Ubuntu distro. Jedina zavreta vec je ovladac na touchpad, napisany v userspace a v Jave
To už je nějaký rozdíl. Kdyby se jednalo o plně podporovaný hardware, bylo by to super.V mojom priade, az na citacku odtlackov prstov (ktora je volitelna a da sa objednat stroj bez nej) s tym dodatnym ubuntu funguje vsetko ako ma. Pre touchpad ale existuje otvoreny ovladac priamo v kerneli a po par upravach funguje bez problemov taktiez. Takze by som povedal, ze je plne podporovany. Naviac SW aj HW podpora tu je klasicky od Dellu. Pro support, On site next business day... co je v podstate standard ku tymto vyssim notebookom (ako su Latitude ci Precision). Nie som si ale isty ci personal v cecach a na slovensku by vedeli obsluzit problemy s tym Ubuntu