Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Před necelými čtyřmi týdny byl představen fork Debianu pojmenovaný Devuan (zprávička). Včera byl zveřejněn přehled aktuálního dění v komunitě kolem Devuanu. Devuan přešel na vlastní GitLab a je tak nezávislý na GitHubu. Vývojář s přezdívkou max2344 zveřejnil repozitáře s ConsoleKit2, udisks2, policykit-1 a pcsc-lite, jež jsou nezávislé na systemd. Dima Krasner pracuje na LoginKit, náhradě za logind and libsystemd. Diskutuje se o logu. [Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
ja pouzivam nejmenovany "f"irst-stream systemd. tam to nefunguje tak, aby se xserver nastartoval prave jednou a zustal bezet bez ohledu na stav kterekoliv jine sluzby.Nevím, fakt nevím o čem mluvíš. Mně slouží dobře, ale možná to je moje chyba.
Souhlasím
plné ovládání
Co to je?
Co že to Microsoft na mobilu nabízí lepšího než třeba CyanogenMod?
..nad Windows získáš v naprosté pohodě plné ovládání..
Tam můžeš udělat i u rootnutého zařízení to, co Ti Google dovolí.
Pod pojmem "plné ovládání" si představuju, že mi systém bez keců provede i něco jako "rm -rf /"Který systém to je? Chápu kam míříš s tou plnou kontrolou, jenže se obávám, že kdykoli budeš chtít mít takový systém, tak si zvolíš kritéria tak, aby se ten systém prostě nějak vešel. Tedy nebudeš hodnotit objektivně. Pokud bys chtěl maximální kontrolu nad systémem, kterou bys volil nezávisle na existujících systémech a pak hledal systém, který odpovídá, podle mě neuspěješ.
1) Není to žádná hovadina, ale nekontroverzní konstatování obecně známého faktu.Mohl byste kolego uvest odkaz s daty, ktera formou dukazu podporuji vase tvrzeni ??