Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Před necelými čtyřmi týdny byl představen fork Debianu pojmenovaný Devuan (zprávička). Včera byl zveřejněn přehled aktuálního dění v komunitě kolem Devuanu. Devuan přešel na vlastní GitLab a je tak nezávislý na GitHubu. Vývojář s přezdívkou max2344 zveřejnil repozitáře s ConsoleKit2, udisks2, policykit-1 a pcsc-lite, jež jsou nezávislé na systemd. Dima Krasner pracuje na LoginKit, náhradě za logind and libsystemd. Diskutuje se o logu. [Slashdot]
Tiskni
Sdílej:
ja pouzivam nejmenovany "f"irst-stream systemd. tam to nefunguje tak, aby se xserver nastartoval prave jednou a zustal bezet bez ohledu na stav kterekoliv jine sluzby.Nevím, fakt nevím o čem mluvíš. Mně slouží dobře, ale možná to je moje chyba.
Souhlasím
plné ovládání
Co to je?
Co že to Microsoft na mobilu nabízí lepšího než třeba CyanogenMod?
..nad Windows získáš v naprosté pohodě plné ovládání..
Tam můžeš udělat i u rootnutého zařízení to, co Ti Google dovolí.
Pod pojmem "plné ovládání" si představuju, že mi systém bez keců provede i něco jako "rm -rf /"Který systém to je? Chápu kam míříš s tou plnou kontrolou, jenže se obávám, že kdykoli budeš chtít mít takový systém, tak si zvolíš kritéria tak, aby se ten systém prostě nějak vešel. Tedy nebudeš hodnotit objektivně. Pokud bys chtěl maximální kontrolu nad systémem, kterou bys volil nezávisle na existujících systémech a pak hledal systém, který odpovídá, podle mě neuspěješ.
1) Není to žádná hovadina, ale nekontroverzní konstatování obecně známého faktu.Mohl byste kolego uvest odkaz s daty, ktera formou dukazu podporuji vase tvrzeni ??