Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Vyšel Docker 1.6, open-source platforma pro běh a distribuci linuxových kontejnerů. Nová verze přináší štítky pro kontejnery a image, více backendů pro logy (vč. syslog), rychlejší stahování z nového Registry 2.0 a další změny. Současně vycházejí nové verze podpůrných nástrojů Compose 1.2, Swarm 0.2, Machine 0.2 a preview klienta pro Windows.
Tiskni
Sdílej:
Nechapes.
Je to nastroj, ako pustat aplikacie vo vzdy rovnakom prostredi. Je to "lepsi chroot", ktory sa dokaze reprodukovatelne a efektivne vytvorit, pricom sa o to uzivatel nestara. Iba si napise skript, ako vytvorit testovacie prostredie z nejakej sablony a voila - ono sa to spravi a prostredie bude vyzerat vzdy rovnako. Nebude to pritom neefektivne ako keby sa to robilo vzdy od zaciatku.
Vdaka nemu mozem vyvijat na presne rovnakom prostredi, na akom sa bude testovat a na akom to pobezi. Nestane sa, ze pri vyvoji a testovani unikne niekomu chyba, ktora sa vyskytuje iba pri specifickej konfiguracii serveru. V pripade klient-server aplikacie je to este lepsie, kedze staci testovat raz a netreba skusat n2 konfiguracii pre n roznych systemov.
O dokonalu izolaciu sa nesnazi - rovnako ako chroot alebo LXC (http://seclists.org/oss-sec/2014/q2/576).
Chapu spravne, ze to je v podstate alternativa openvz? A pokud ano, je to lepsi, pripadne v cem? P.Ne tak docela: alternativou openvz je LXC a Docker je "user-friendly" nadstavba nad LXC. Bohužel zkušenosti nemám, takže konkrétně porovnat nedokážu.
A abych byl spravedlivy, ani jedna z tech technologii podle mne nedosahuje urovne Solaris Zones, chybi jim ten stupen integrace napric celym systemem, ktery Zones maji. U OpenVZ by se takova integrace dala dosahnout, u LXC to ale nepujde tak jednoduse, pokud se neshodneme na jednom zpusobu, jak kontejnery vytvaret. Kontejner je pri LXC totiz vcelku virtualni pojem, vznika tim, ze se z pohledu jadra "nahodou" sejde proces v XY namespacech. Docker je tedy jednou z moznosti, jak pouziti LXC technologii standardizovat, ale mne se zda jako vcelku nestastny, protoze zbytecne omezuje a kontejnery jim vytvorene neni dobre chapat jako nezavisle a oddelene instance systemu.
A to vsechno je kvuli "nesystemovemu" pristupu vyvojaru danych technologii, je v mode radsi vymyslet dalsi a dalsi pojmenovanou technologii se svoji novou filozofii, ale prosadit jeden koncept napric vsemi komponentami se nedari. Nejvic mi na LXC chybi absence unikatniho identifikatoru kontejneru v jadre, bez nej si neumim dost dobre predstavit napriklad integraci BTRFS s kontejnery tak, jak to na Solarisu Zones maji se ZFS.
... ale prosadit jeden koncept napric vsemi komponentami se nedari.IMHO tohle proste v "bazarovych" projektech prakticky nejde. Kazdy ma sve vlastni koncepty, na nejakou unifikaci chybi centralni autorita.