Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Správce české národní domény, sdružení CZ.NIC, zaevidovalo včera po 21. hodině doménové jméno s pořadovým číslem 1 400 000. Od začátku roku vzrostl počet domén s českou národní koncovkou o 28 434.
Tiskni
Sdílej:
.cz
je i bez regulace skoro o polovinu levnější než .com
.
Až na to, že doména není nic lokálního, ale je to globální komodita.Ne, to není. Doména .cz v zahraničí téměř nikoho zajímat nebude. Takže ten výpočet je pro občany ČR, které doména .cz zajímá téměř jako jediné, naprosto relevantní.
Mě fakt netrápí, že máme jednu z nejlevnějších domén vůbec.Reagujete na příspěvek, ve kterém bylo ukázáno, že tomu tak úplně není.
Osobně vnímám CZ.NIC jako velmi kvalitní sdružení, kde peníze nepadají na malou domu jako jinde, ale investují se do zajímavých projektů.Máte přístup k účetnictví a informacím zevnitř, že jste si tak jistý?
Ten příspěvěk maximálně může ukazovat, že češi mají nižší plat, nic víc.Ne, to zjednodušujete, krom toho nejenom fyzické osoby kupují domény. A výdaje se vám v podobných regionech +/- vyrovnají. Takže dokud neukážete lepší, tak tenhle druh porovnání je nejlepší a CZ.NIC z něj oproti .com nevychází moc dobře.
Reagujete na příspěvek, ve kterém bylo ukázáno, že tomu tak úplně není.Nebylo. .com je celosvětová doména, není důvod, proč ji porovnávat jen s příjmy Američanů.
Máte přístup k účetnictví a informacím zevnitř, že jste si tak jistý?Ono stačí podívat se na výstupy. Doména patří k nejlevnějším, a ještě je z toho financováno spousta užitečných věcí. Pokud by z toho ještě zvládli nezanedbatelnou část příjmů někam odklánět, znamenalo by to, že jsou ostatní správci domén buď naprostí břídilové, nebo jsou všichni ti ostatní provozovatelé domén v přihrávání do vlastní kapsy ještě lepší, než Andrej Babiš. Obojí je nepravděpodobné.
Nejste schopen vyjádřit míru přijatelného zisku přirozeného monopoluJenže tohle není případ CZ.NIC, viz #24. Leda že bychom to rozdělili, že by CZ.NIC dostal 30 Kč a zbytek by šlo státu jako „spotřební daň“. A jaký zisk má Verisign? .com domén je řádově víc, a náklady rostou méně než lineárně.
Správa domény .cz je dnes de facfo kritickou infrastrukturou státu a žádný soukromý subjekt by neměl být tím kdo u takové stanovuje poskytovanou úroveň a cenu. Nenese totiž žádnou zodpovědnost pokud se v tomto rozhodne špatně.A nebo to bude tak, jak to je (resp. by mělo být) u ostatních monopolů: zasáhne se až v případě, kdy začnou svého postavení zneužívat. Např. kdyby to CZ.NIC zvedl na těch 10000 Kč, tak by zasáhl, já nevím, ČTÚ.