Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Druhá doména v cyrilici v provozu je název blogspotu Ondřeje Filipa z CZ.NIC, ve kterém upozorňuje na vznik domény .СРБ. Ta patří Srbsku (vedle .rs) a funguje od 27. ledna. „Srbové mají s převody mezi latinkou a cyrilicí poměrně bohaté zkušenosti z jejich soužití s Chorvaty, takže hledání převodních pravidel nebylo nijak komplikované. Naopak bylo složité najít správnou doménu, jež by je reprezentovala. Díky tomu, že cyrilice je příliš podobná latince, bylo nutné nezůstat pouze u písmenek ‘R’ a ‘S’ nebo-li v cyrilici ‘Р’ a ‘С’ a bylo nutné koncovku rozšířit o další znak,“ píše v textu mimo jiné Ondřej Filip.
Tiskni
Sdílej:
Businessinfo Ministerstvo vnitra Wikipedia Jazyková školaAle možná je to skoro jedno:
Wikipedia Translator 1. Translator 2.
.cz+.com+.eu
) a současné mailservery by s tím žádný problém mít neměly (viz např. Postfix Virtual Domain Hosting Howto).
To je jako kdyby si naši předci řekli, že tisknout knihy jinak než latinsky je nesmysl.
Spíš jako kdyby si naši předci řekli, že na SPZ (RZ) aut se budou používat jen písmena latinky bez diakritiky (a to ještě jen některá). Nebo že v céčkových identifikátorech se bude používat jen vybraných 63 znaků (a jen 53 z nich smí být na začátku).
Představa, že bude něco víc dělat s počítači a vyhneš se jim, je naivní.Kolik lidí kdy bude potřebovat něco víc dělat s počítači? Ten poměr se bude IMHO spíš snižovat. Domény jsou jediné místo (napadá vás jiné?), kde i běžný člověk musí narazit na latinku. Tím, že bude povolena i IDN koncovka domény, pak latinka nebude pro drtivou většinu lidí vůbec potřeba a mohou komunikovat ve svém přirozeném jazyce.
Pak se zkus zaregistrovat na nějakém webu a použít v hesle znaky tradiční čínštiny.Proč by to nemělo jít už teď? I když lidi budou třeba tu latinku zdát, asi bude dost opruz pořád přepínat klávesnici jen kvůli dvěma písmenkům.