Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Společnost ASUS dala na vědomí, že právě uvedla nový linuxový e-reader Asus Eee Note EA800. Jak vypadá + co umí je pak k vidění třeba v tomto článku.
Tiskni
Sdílej:
...argument, že se to nedá číst potmě, mi přišel dost mimo reálné použití čtečky.
To je právě to subjektivní.
Když na to svítí sluníčko, aktivní displeje mají zpravidla problém s kvalitou zobrazení, za je normálního osvětlení je situace možná srovnatelná (i když u mě teda e-ink vede na celé čáře) a číst potmě podsvícený displej se stejně nedoporučuje kvůli únavě očí (mě taky po chvíli začnou bolet oči).
Já považuju za ideální řešení (aspoň pro mé účely) Pixel Qi (pokud možno ještě dotykový). Samozřejmě záleží na vhodném nastavení kontrastu, barevné kombinace a osvětlení prostředí (třeba tady na koleji mi dělá mnohem hůř zářivka než snad libovolný displej). Na přímém slunci mám potíže s papírem (přílišný kontrast) a samozřejmě s většinou displejů (malý kontrast), proto Pixel Qi (který je navíc oproti e-inku univerzální). Ostatně, některé současné matné displeje se trošku jako Pixel Qi chovají -- když se na mém Dellu Latitude D630 (a prý třeba i na některých thinkpadech) stáhne jas na minimum, na přímém slunečním světle je pod určitým úhlem obraz velice kontrastní, byť se zkreslenými barvami.
StarDict rulez!Jak se to vezme. Je to uz mrtvy projekt. Ja jej nahradil Goldendictem. Nicmene ten pouziva i soubory slovniku ze Stardictu (a ze jich je, zvlaste po tom clanku, co napsal Jozef Riha).