Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Vyšla live distribuce Elive 2.0 Topaz. Elive je založena na Debianu a prostředí Enlightenment. Zakládá si na tom, že je intuitivní, rychlá a přestože umožňuje využití 3D akcelerace apod., má velmi malé nároky na minimální konfiguraci (100 MHz, 64 MB RAM).
Tiskni
Sdílej:
Protože normální distribuce nejsou tak málo náročné. Zrovna nedávno jsem řešil nějaký Celeron II s 64MB RAM, byly tam W98 a Office 97 nebo 2000, už nevím. Celkem normálně to běželo (než si to paní komplet zavirovala díky neaktualizovanému antiviráku). Není jednoduché to nahradit, např. na xubuntu doporučují 256MB a 128 jako naprosté minimum.Libovolná distribuce pro tu architekturu + Fluxbox nebo jiný podobný WM (který umí 100× víc než windowsí WM) + AbiWord, Midori, Gnumeric…
S tou podporou Win se to zbytečně hrotí, tak skončí, no a? Auto taky vyhodíš jen proto, že výrobce už dělá dávno bezpečnější modely?Pokud se zjistí, že když někdo vedle cesty zamává pruhovaným žlutomodrým hadrem, tak auto přestane brzdit, výrobce s tím odmítne cokoliv dělat a já si to sám opravit nemohu, tak asi ano… Kvůli tady těm, že se to s tou bezpečností moc hrotí, dostávám každý den do schránky deset spamů…
Je jedno kolik toho umí, tihle uživatelé to nikdy nevyužijí, důležitá pro ně je jen podobnost ovládání s Win. Uznávám, že jsem tomu extra času nevěnoval, stáhnul jsem asi 3 "minidistra", ani do jednoho jsem neuměl najít češtinu a tím to pro můj účel padlo.IceWM (podobnost win95/98) + starý OpenOffice 1.x (aspoň trochu podobnost se starým ms office), jako že nic co by otevřelo dokumenty office 2007 tam stejně nedostaneš ani pod win.. + nějak podobně starou mozillu (ještě před firefoxem) či operu.. asi budeš muset řešit knihovny, pokud to budeš mít na aktuálním distru, ale jde to. anebo rovnou distro s 2.4 kernelem. v debianu byl ještě před pár lety. jasně, můžeš namítnout že v nepodporovaných starých programech jsou neopravené chyby. těch 64 MB to dost limituje.
starý OpenOffice 1.xTo radši současný AbiWord, je snad i o něco rychlejší. Z prohlížečů bych zkusil - opět současné - Midori, mohlo by jet. Jádro 2.4 bude akorát působit problémy, pokud se uživatel rozhodne připojit nějaký nový hardware, IMHO zbytečné, nároky jádra na paměť se v čase skoro nemění. Stará distribuce bude taky utrpení, třeba až uživatel bude chtít tiskárnu.