Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Vyšla live distribuce Elive 2.0 Topaz. Elive je založena na Debianu a prostředí Enlightenment. Zakládá si na tom, že je intuitivní, rychlá a přestože umožňuje využití 3D akcelerace apod., má velmi malé nároky na minimální konfiguraci (100 MHz, 64 MB RAM).
Tiskni
Sdílej:
Protože normální distribuce nejsou tak málo náročné. Zrovna nedávno jsem řešil nějaký Celeron II s 64MB RAM, byly tam W98 a Office 97 nebo 2000, už nevím. Celkem normálně to běželo (než si to paní komplet zavirovala díky neaktualizovanému antiviráku). Není jednoduché to nahradit, např. na xubuntu doporučují 256MB a 128 jako naprosté minimum.Libovolná distribuce pro tu architekturu + Fluxbox nebo jiný podobný WM (který umí 100× víc než windowsí WM) + AbiWord, Midori, Gnumeric…
S tou podporou Win se to zbytečně hrotí, tak skončí, no a? Auto taky vyhodíš jen proto, že výrobce už dělá dávno bezpečnější modely?Pokud se zjistí, že když někdo vedle cesty zamává pruhovaným žlutomodrým hadrem, tak auto přestane brzdit, výrobce s tím odmítne cokoliv dělat a já si to sám opravit nemohu, tak asi ano… Kvůli tady těm, že se to s tou bezpečností moc hrotí, dostávám každý den do schránky deset spamů…
Je jedno kolik toho umí, tihle uživatelé to nikdy nevyužijí, důležitá pro ně je jen podobnost ovládání s Win. Uznávám, že jsem tomu extra času nevěnoval, stáhnul jsem asi 3 "minidistra", ani do jednoho jsem neuměl najít češtinu a tím to pro můj účel padlo.IceWM (podobnost win95/98) + starý OpenOffice 1.x (aspoň trochu podobnost se starým ms office), jako že nic co by otevřelo dokumenty office 2007 tam stejně nedostaneš ani pod win.. + nějak podobně starou mozillu (ještě před firefoxem) či operu.. asi budeš muset řešit knihovny, pokud to budeš mít na aktuálním distru, ale jde to. anebo rovnou distro s 2.4 kernelem. v debianu byl ještě před pár lety. jasně, můžeš namítnout že v nepodporovaných starých programech jsou neopravené chyby. těch 64 MB to dost limituje.
starý OpenOffice 1.xTo radši současný AbiWord, je snad i o něco rychlejší. Z prohlížečů bych zkusil - opět současné - Midori, mohlo by jet. Jádro 2.4 bude akorát působit problémy, pokud se uživatel rozhodne připojit nějaký nový hardware, IMHO zbytečné, nároky jádra na paměť se v čase skoro nemění. Stará distribuce bude taky utrpení, třeba až uživatel bude chtít tiskárnu.