Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
jsem si predstavil, ze bych rad konecne dovolenou, kterou jsem nemel uz vic nez rok... nejlepe nekde, kde pocitace nejsou, aby po me snad nekdo nechtel, abych se pripojoval k internetu apod - a oni mi je chteji nacpat i do te dovolene...Co proboha delas za praci? A pokud to po tobe tvuj zamestnavatel vyzaduje, tak se mas branit pac na to pravo nema ... Leda ze bys byl zivnostnik, ale to pak byla tva volba a nemas si na co stezovat.
Nevim, proc by rozvinute zeme mely pomahat tem zaostalym.lol, kdyby to tak nebylo, jeste bydlis v jeskyni
Je spatne uz z principu. Nevim, proc by rozvinute zeme mely pomahat tem zaostalym. Narusujeme jejich prirozeny vyvoj. A pokud jiz prijmu to, ze jim pomahame, tak si myslim, ze ta hruza s klikou je jasny cargokult. Jake problemy to resi a vyresilo? Neni dulezitejsi treba pitna voda a jidlo nez to, aby kazde dite melo na cem koukat na facebook?Přijde mi retardované házet všechny do jednoho pytle - ne všude je hlad a problém s vodou, zato prakticky všude je problém se vzděláním. Vzdělání zároveň skrývá potenciál vyřešit všechny jejich zbylé problémy. Navíc to nebyla pomoc, kterou by organizovaly země, ale jednotlivci (pokud vynechám, že některé státy to pro školáky koupily samy, tuším např. venezuela) a vše probíhalo kapitalisticky, formou darů. Zaplatím za 2 notebooky, dostanu jeden a druhý jde kamsi k chudým lidem. Nechápu, jak tu neustále můžeš obhajovat kapitalismus a pak kritizovat jednotlivce, když nakládají se svými penězi podle svého uvážení. Jinak moje původní reakce byla na poznámku o tom hardware, který skutečně zas tak hrozný není. Ta membránová klávesnice sice díky pokrytí gumou (v podstatě další membrána) stojí co do odezvy za hovno, ale jinak se mi to v principu líbilo. Včetně toho software a konceptu mesh sítí, ba i toho nabíjení kličkou, které tam nakonec bohužel není.
Tiskni
Sdílej: