Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Společnost Ordissimo nabízí linuxový OS stejného jména, jehož nová verze používá jako grafické rozhraní Enlightenment DR 17. Systém má být orientován na uživatele, kteří mají s prácí na PC jen malé nebo žádné zkušenosti. Snaží se o co nejjednodušší rozhraní jedna aplikace na celou obrazovku. Pokud aplikace používá více oken, použije správce oken dlaždicové uspořádání. Screenshoty jsou zde (francouzsky). Zdroj: Enlightenment blog.
Tiskni
Sdílej:
Jsem sám, kdo má pocit, že každý výrobce počítačů, který se rozhodne dodávat své sestavy s Linuxem, z nějakého důvodu musí systém zkurvit nějakým novým, málo rozšířeným grafickým rozhraním? * Nebo rovnou vytvořit své vlastní se svým vlastním jedinečným super-cool úžasným designem? Nejlépe jednoduchým tak, až to bolí, ale hlavně, že zaměřeným na nezkušené uživatele!
A kdyby to náhodou nebylo ono, jistí to Microsoft Windows OEM. Do něj ale pro jistotu všichni výrobci nacpou spoustu vlastního bordelu a aplikací třetích stran. Asi pro to, aby měl zákazník radost.
Tohle je prý desktopový systém zaměřený na důchodce a souhrnem lidi, kteří ještě nepoužívali počítač. Má jednoduché rozhraní, velké ikony (pominu to, že hnusně a divně vypadá). Podle mě je ale vhodný tak na hraní pro děti do mateřské školky, možná i ty by daly přednost něčemu normálnímu.
* Nevím, jak nabízel Dell svoje NB s Ubuntu. Pokud to skutečně bylo čisté Ubuntu, tak ho to šlechtí.
Dobrá, ne všichni výrobci. Neorientuju se v tom natolik, abych vás tu mohl omráčit fakty. Ale poměrně (ne)dávno (asi před rokem) jsem někde četl recenzi na notebook s Linuxem, který měl prostředí vzdáleně podobné tomuto, teď jsem odkaz nenašel, takže to nemusíte brát jako důkaz. Malé firmy skládající počítače to nedělají, týká se to velkých výrobců, těm nedělá problém upravit software i hardware.
Tenhle blogový zápisek je zajímavý. Výrobci jsou díky vlastnostem Linuxu schopni ošidit počítače s ním snad ještě víc než s Windows.