Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Evropský patentový úřad usiluje o vyjasnění situace kolem patentovatelnosti softwaru v EU skrze vlastní radu. Problémem je, že se tímto snaží věc udělat bez účasti Evropského parlamentu, kde by mohla proběhnout řádná diskuze. FFII v tom vidí snahu zajistit takovou interpretaci Evropské patentové konvence, aby SW patenty byly vymahatelné.
Tiskni
Sdílej:
V prvom rade by o tom mali rozhodovať programátori, však ide o ich práva a nie nejaký dedkovia s EPO.
Kdepak. Dneska jde v první řadě o biznis a až pak o nějaké kódy, binárky a programy. Programátoři jsou až druhá fronta(někde dokonce ještě dál v potravní pyramidě). Dneska je to dokonce takový hnus, že třeba RMS musel opustit práci na MIT v laboratoři umělé inteligence aby MIT na něm nemohlo vymáhat vlastnictví na jeho práci (projekt GNU) a nebo aby mu nemohli bránit šířit GNU jako otevřený software. A softwarové patenty jsou s tím ještě dál(teda SW patenty samy o sobě za nic nemůžou…to spíš jejich používání/zneužívání). Něco takového v EU nesmí být připuštěno…pokud už vznikla nějaká petice, tak sem s ní.
Pokud nejsou SW patenty vymahatelne v EU uz dnes, proc se pak deji takoveto veci?
http://mobil.idnes.cz/htc-hrozi-zastaveni-prodeju-v-nemecku-branit-se-musi-i-nokia-pli-/telefony.asp?c=A090310_192741_telefony_vok
Nebo proc by se jich mela Nokia nebo HTC bat?
Protože bezbřehá převoditelnost majetkových práv k autorským dílům už dávno svými chapadly zasáhla i evropský kontinent.
Nemá. Patenty vlastní Thomson Multimedia, a vymáhá Via Licensing. Ta si na neplatiče snadněji došlápne. Firmy co sami sebe nazývají innovative intellectual property technology company většinou zaměstnávají jen právníky, a tak jim nehrozí, že by sami nějaký softwarový patent porušily.
Via Licensing
No uznaj.
A když jsme u toho, tak Via Licensing vymáhá poplatky jen za audio kodeky, zatímco MPEG LA vymáhá poplatky jen za video kodeky. Takže pokud chce někdo implementovat plnou podporu nejběžnějších kodeků, musí platit všem třem, pak ještě Microsoftu za WMV a WMA. Možná něco bude chtít i Dolby za prostorový zvuk. Pokud chce někdo navíc implementovat i podporu 3GPP kodeků, přidává se k nim s požadavkem Nokia a VoiceAge.
A nakonec přichází opět Thomson, aby si naúčtoval 2% z ceny každé prodané skladby ve formátu MP3.
no je to proste hnus vase velebnosti
Co se týká softwarových patentů, je to jen o tom, kdo koho umí víc podojit. Z pohledu zainteresovaných firem je to přímo ráj na zemi. Firma nic nemusí umět ani dělat, nepotřebuje ani lidi, koupí nebo vyrobí sofwarový patent, jehož smysl případně doladí a obhájí dodatečně. Na případné soudy se zaplatí právníci a v této činnosti se vesele pokračuje do té doby dokud někdo posílá peníze z licencí nebo soudních či mimosoudních vyrovnání na firemní účet.
Každý na trhu se softwarem tak žije v permanentním strachu, že ho za živa začnou ohryzávat různí patentoví trollové. Je to taková neřízená tržní swingers party, kde se na trhu firmy střídají ve vojebávání svých potenciálních i skutečných konkurentů. A my si takový bordel možná jednou ještě rádi zavlečeme do Evropy.