abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence

    Evropská unie hodlá iniciovat investice do rozvoje umělé inteligence v hodnotě 200 miliard eur, v přepočtu zhruba pět bilionů korun. V projevu na summitu o umělé inteligenci v Paříži to v úterý řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Umělá inteligence podle ní může přispět mimo jiné ke zvýšení konkurenceschopnosti.

    11.2.2025 15:11 | Ladislav Hagara | IT novinky


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    11.2.2025 17:59 falusator
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Asi pochopili, ze investovat do ludskej inteligencie uz nema zmysel.
    11.2.2025 18:41 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Vedci hľadajú už veľa desaťročí inteligentný život vo vesmíre, a to o niečom hovorí. Zatiaľ neúspešne.

    Len neviem či je to dobrá alebo zlá správa.
    11.2.2025 19:06 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Důležitější otázkou je zda oni vědí o nás, při té signatuře (vysílání) co lidstvo do éteru již desítky let šíří mám obavu, že se s případnou vyhlášku o plánované intergalaktické dálnici skrze Zemi nebudou ani obtěžovat.
    11.2.2025 19:09 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Len neviem či je to dobrá alebo zlá správa.
    11.2.2025 21:01 Carbon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Mozna vedi, mozna ne, ale temer urcite ne z eteru. Radio existuje tak 100let, takze signal nijak daleko nedoputoval...
    11.2.2025 23:48 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Odhaduje se, že v rádiusu 100 světelných let je cca 400 hvězd s exoplanetami (z toho cca 20-30 Earth-like). Takže šance, že nás na jedné z nich někdo poslouchá je přeci logicky větší než, že zrovna my budeme pro ně z této hroudy vysílat. ;-)
    12.2.2025 09:32 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    to by ale znamenalo, ze na 401 (alebo 31) su az dve, kde je niekto schopny pocuvat (+ vysielat)

    nehovoriac o tom, ze sa to muselo stat v rovnaky cas (+- 100 rokov)
    12.2.2025 10:41 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    A koľko ich zmigrovalo do horizontu udalostí?
    12.2.2025 12:18 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Vzhledem k tomu, že jde o stoleté okno dle některých v rámci pouze 6000 let, je pravděpodobnost stále slušná (1:60). ;-)
    11.2.2025 18:32 VoDo | skóre: 12 | blog: Archi3mini
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    syper takze asi bude potrebovat urad ktery bude dohlizet na spravne utracene penize -50 miliard ojro, pak rozhodime 100 miliard deseti nahodne vybranym firmam co zrovna maji nove v nazvu AI a jsou to kamosi eu slechty parlamneti no a za pet let az zjistime ze nam to nejak nejde dame tech 50 miliard guglu nebo mikrosoftu, mozna cine at nam jako udelaji eju AI
    btw I use Archi3 :) Someday you will own nothing and be happy
    11.2.2025 19:10 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Ja jsem AI ... sem s chechtaky ;-) umim generovat random texty ;-) i vsemozne scripty
    11.2.2025 23:43 '
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    dokazes zasobovat svym vystupem celou unii najednou? :D
    11.2.2025 19:23 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    11.2.2025 23:55 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    11.2.2025 21:24 Valgrind
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Klasicky cargocult jeste k tomu na dluh :-D Kdy pochopi ten nas sojuz, ze evropskym firmam ujel vlak? Usa a cina se nam budou smat. My zde jen budeme dotovat projekty, ktere budou horsi nez to, co usa a cina uvolni jako opensource. Jedina sance je prestat dotovat, zrusit legislativu a nechat firmy, at podnikaji. Zakonu a zakazu se nenazerete ;-) Ja si vezmu popcorn a budu dal sledovat, jak naivni hydra chcipe.
    12.2.2025 00:11 Ovoce | skóre: 16 | blog: Vyplizlo_ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Všechno zlé je pro něco dobré, třeba tě potom odpráskne cestou domů deregulovanej myslivec a bude pokoj :D
    12.2.2025 12:33 Valgrind
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Treba prave ne, jelikoz se mi po mych polnostech a lesich nebudou prohanet statni myslivci, kteri si tam zridili honitbu :-D Jinak toto je slozitejsi tema, nekde to funguje, nekde vubec a je problem s komunikaci a zapsklosti byvalych bolseviku :-D
    xkucf03 avatar 12.2.2025 00:07 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Nový hlodač s podporou EU a AI
    To je skvělá příležitost pro projekt Nový hlodač 3.0, který bude stavět na AI!
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    12.2.2025 12:24 ehmmm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Tak hlavne ze vi, ze 200 miliard je ta spravna castka. Rad bych vedel, jak na ni prisla.
    12.2.2025 12:38 Valgrind
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    100 je malo, 300 je moc :-D 200 nam staci na celou noc :-D

    Kazdopadne jsou to penize, ktere je treba si pujcit. A co s nimi nejlepe udelat? Nalit do cargocultu, kde se prizivi zpratelene firmy a vedatorsti darmozrouti. :-D :-D :-D
    12.2.2025 12:49 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Ja by som to zdvihol na 201,8 miliárd. Sto mne, sto tebe. A za 1,8mld to dodá Kumar.
    12.2.2025 13:11 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Je to rozkradani majetku a mala domu - dobyvaci renty si na to sahnou ;-) ... nebot geniove na AI uz pracuji v USA nebo v Cine-Asii
    xkucf03 avatar 12.2.2025 13:27 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše EU - centrální plánování a socialismus nefunguje
    Než se ten byrokratický moloch rozhýbe, všichni ostatní jsou už o několik kroků dál. O pochybné motivaci ani nemluvě (rozkrádání, vydírání národních států skrze dotace, sociální inženýrství atd.).

    Dotace jsou zlo a podnikatelé je ve skutečnosti nechtějí (když jsou, tak je berou – musí, jinak by se znevýhodnili oproti konkurenci).

    Ono by úplně stačilo, kdyby EU neškodila podnikům a lidem. Když nebudou předražené energie, když se sníží byrokratická zátěž, vznikne např. více datových center, bude snadnější podnikat, průmysl bude fungovat, firmy nebudou propouštět a přesouvat výrobu jinam, nebude potřeba vyplácet sociální dávky…
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    12.2.2025 14:31 Valgrind
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU - centrální plánování a socialismus nefunguje
    Politik vzdy dela nejlepe, kdyz rusi legislativu (uvolnuje), ci pripadne alespon nedela nic (ergo nezavadi nova omezeni).

    A presne, liti penez, ktere si sojuz pujci, do cargocult diry nepovede k nicemu - jen k rozkradeni. :-D
    12.2.2025 15:56 RealJ | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    To je samozrejme naprosto rozumna iniciativa. Nejprve jako EU zkurvite cenu energii prostrednictvim green dealu, pak zkurvite tim cely prumysl a kdyz jiz mate cenu energii vyssi nez cely svet tak vymyslite neco co potrebuje hodne energie a nasypete do toho spoustu virtualnich papirku ve forme dotaci...
    12.2.2025 23:32 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Napadlo mě, že by to mohlo mít smysl, pokud by se chystali nahradit pomocí té AI, část státního aparátu. Nějaké úřady a soudy.
    17.2.2025 23:33 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Vůči komu se bude použitá AI zodpovídat (Altman, Nadela, Musk, Pitchar) a kdo ponese za její chybná rozhodnutí finanční/trestní zodpovědnost?
    19.2.2025 09:11 plostenka | blog: plstnk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: EU chce investovat 200 miliard eur do umělé inteligence
    Vuci komu se zodpovida baba za prepazkou a kdo ponese za její chybná rozhodnutí finanční/trestní zodpovědnost?

    V obou pripadech nikdo, z pohledu obcana nulovy rozdil.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.