Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Nejnovějším titulem v Edici CZ.NIC je kniha s názvem Evoluce Pythonu od zkušeného experta v oblasti programování Pavla Tišnovského. Tato novinka přináší ucelený pohled na nejnovější trendy, techniky a knihovny, které se stávají standardem v ekosystému tohoto programovacího jazyka. Autor se zaměřuje na praktické příklady a osvědčené postupy při vývoji softwaru, pokrývající široké spektrum od jednoduchých skriptů až po komplexní webové služby. Publikace je vhodnou volbou pro každého, kdo se zajímá o Python a jeho moderní využití.
Tiskni
Sdílej:
nende stáhnout gratis a platit nickám rozhodně nic nebudu takže asi smůla :D :/ :D :/
Obsah Předmluva vydavatele 1 Úvod 2 Stručná historie vývoje Pythonu 2.1 Předchůdce Pythonu: programovací jazyk ABC 2.2 Slibný začátek, ale pouze začátek 2.3 Odsazování řádků zdrojového kódu v jazycích ABC a Python 2.4 Dvojtečka zapisovaná na začátku bloků kódu 2.5 Další skriptovací jazyk na již obsazené nice? 2.6 Od Pythonu 0.9.0 k Pythonu 3.12 2.7 Popularita Pythonu 3 Rozsáhlý svět programovacího jazyka Python v současnosti 3.1 Standardní interpretr Pythonu: de facto standard jazyka 3.2 Varianty Pythonu určené pro běh ve virtuálních strojích 3.3 Překladače Pythonu 3.4 Python ve webových prohlížečích 3.5 MicroPython 4 Postupné rozšiřování syntaxe a sémantiky Pythonu 4.1 Formátovací řetězce 4.2 Klíčová slova async a await 4.3 Specifikace pozičních parametrů funkcí 4.4 Mroží operátor 4.5 Generické datové typy 4.6 Pattern matching 4.7 Skupiny výjimek 4.8 Klíčové slovo type 4.9 Nová syntaxe pro zápis generických typů 4.10 Maticové násobení 4.11 Operace rozbalení 5 Typové anotace 5.1 Vliv zavedení typových anotací na další vývoj Pythonu 5.2 Statické a dynamické typové systémy 5.3 Postupný přechod od jazyků s dynamickým typovým systémem k jazykům s volitelnými typy 5.4 Nástroj Mypy 5.5 Typové anotace a systém datových typů Pythonu 5.6 Variance 6 Funkcionální paradigma 6.1 Čistě funkcionální jazyky vs. hybridní jazyky 6.2 Funkce vyššího řádu akceptující jinou funkci jako svůj parametr 6.3 Funkce vyššího řádu vracející jinou funkci 6.4 Implementace většiny standardních operátorů Pythonu formou funkcí 6.5 Standardní funkce vyššího řádu: map, filter a reduce/fold 6.6 Generátorové notace 6.7 Generátorové notace vs. funkce vyššího řádu map a filter 6.8 Uzávěry 6.9 Částečné vyhodnocené funkce 6.10 Curryfikace a částečné vyhodnocení funkcí 6.11 Kompozice funkcí 7 Dekorátory 7.1 Obalení funkcí bez využití dekorátorů 7.2 Obalení funkcí s využitím dekorátorů 7.3 Vyrovnávací paměť s výsledky čistých funkcí 8 Aplikace běžící ve více vláknech či procesech 8.1 Zajištění běhu aplikace ve více vláknech 8.2 Zajištění běhu aplikace ve více procesech 8.3 Komunikace mezi procesy 8.4 Spouštění a řízení souběžně a paralelně běžících úloh – concurrent.futures 8.5 Benchmark porovnávající různé varianty souběžných a paralelních výpočtů 9 Python a vývoj webových aplikací 9.1 Lze Python použít pro webový front-end? 9.2 Transpřekladače do JavaScriptu 9.3 Brython 9.4 PyScript 10 Novinky v ekosystému Pythonu 10.1 Správa projektů a virtuálních prostředí 10.2 Lintery 11 Závěr 12 Odkazy na další informační zdroje