Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ja som osobne velky zastanca jadra [...]
Já byl taky, dokud jsem si nepogooglil, jaké jsou ceny energie z různých zdrojů a pak už je pro mě Česká sázka na jádro spíš komplotem politiků, státních firem a velkých stavebních společností. Někde jdem viděl nějakou studii, co nemůžu dohledat, ale byla o nějaké té větší analytické společností, že pokud by se dnes stavěla nová JE, tak je cena za MWh okolo 250 EUR (nebo USD?). To už je celkem silná káva, dotovat něco takového z peněz daňovýcj poplatníků. Pokud si budeš stavět blbou fotovoltaiku na střechu, dostaneš se na cca 55 EUR/MWh i s baterkami - tak mi teď vychází můj projekt. (To je cena bez dotace, po započtení dotace je náklad poloviční, ale to není samozřejmě zajímavé.) A to je cena pro nějakého joudu (mně), při stavbě větších řešení je cena za MWh zhruba 32 EUR a to je podstatně méně, než energie z uhlí. Vítr není o moc dražší, než FVE, jenom se tu hůř dává na střechu. (Bacha, většina zastánců JE uvádí nákladovou cenu za provoz stávajících JE, když už jsou postavené - a i to je několikrát dražší, než stavba nové FVE.)
Druhou otázkou je, jestli má stát investovat do tady těch vlastních megazdrojů, nebo raději podpořit decentralizovanou infrastrukturu. Teď se samozřejmě ozve ta horda lidí, kteří řeknou, jak to technicky přece nejde a jaké s tím budou problémy, ale uvědomme si jednu věc - naše soustava je aktuálně poměrně chytrá na straně výroby, ale tupá jak kůň na straně spotřeby. Odpojování zdrojů při přepětí v síti v zásadě není problém - každý připojený zdroj to musí umět sám už teď (!), na straně odběru by se dalo to stejné řešit tvrdou (vypnutí) / měkkou (cena) cestou taky daleko víc, než dnes. Tepelné čerpadlo se mi vypíná tupě přes HDO, pokud by se vypínalo podle slunce / větru, nevadilo by mi to, stejně potřebuju topit hlavně v noci, kdy je proudu přebytek.
Celkově mi v delším horizontu připadá rozvoj decentralizované obnovitelné energetiky jako lepší nápad, než stavba JE a věnoval bych se raději třeba ukládání přebytků do vodíku a "zchytřování" odběrných míst, než údržbě architektury a postupů z padesátých let minulého století, kdy se to stavělo tak, aby byl proud prostě vždycky dostupný v libovolném množství. Můj názor je v podstatě ve 100% shodný s EU, včetně povinné konverze plynových elektráren na vodík. Jak se to stalo mi není úplně jasné - možná se někomu podařilo mi vymít mozek, ale podle mého názoru je opravdu reálný výběr jenom z drahých megazdrojů nebo levnějších decentralizovaných OZE a opravdu mi přijde lepší to druhé. Že je to navíc i "bezemisní" je podle mě už jenom "na bonus".
Pokud si budeš stavět blbou fotovoltaiku na střechu, dostaneš se na cca 55 EUR/MWh [1.3Kč/kWh] i s baterkamiTak jestli počítáš celkovou energii, tak to nějak vyjde:
Tepelné čerpadlo se mi vypíná tupě přes HDO, pokud by se vypínalo podle slunce / větru, nevadilo by mi to, stejně potřebuju topit hlavně v noci, kdy je proudu přebytek.Jaký je podíl takovéto spotřeby a kolik z ní přežije zimu nebo alespoň týden jako se stalo teď v Německu? (příloha) Já se bojím že tohle odložitelné (max. den ale) vytápění je málo a většina spotřeby je průmysl. Ten můžeš taky odřezávat, ale částečně to bude lidi štvát (fabrika zavře ve čtvrtek, protože není elektřina, a buď půjdou do práce v sobotu nebo jsme zasekli výrobní kapacity) a částečně to bude generovat další ekologickou stopu (fabriky si koupí záložní diesely).
Tak onu tu drahou elektriku budeš v určitých dnech jistě kupovat i ty se svými soláry a baterkami...Já nechápu jak si tohle představujete. To jako hromadně lidi pojedou na vlastní soláry, a když bude pár dní hnusně, tak hromadně půjdou „škemrat k ČEZu“, který ji vezme… kde přesně? Zapálí dinosaury? Navíc je nutné si při ekonomických kalkulacích („9 měsíců pojedu na elektřinu skoro zadarmo a 3 na grid, ergo ušetřím 9/12“) uvědomit, že jakmile tohle udělá víc lidí, tak se ta cena ze sítě bude muset dost zásadně změnit (schválně neříkám zdražit) -- zatímco teď se fixní náklady (přenosová kapacita, stárnutí elektráren) rozpouští do ceny silové elektřiny, v okamžiku, kdy se bude síť používat takhle nárazově, tak se bude muset platit za tyhle věci explicitně. GP tak zjistí, že třeba platí za rezervovaný výkon na zimu rok předem a kolik ušetří přes léto nemá vliv. Graf je zajímavý, ale 80GWp solárů není zas tak moc, ne? To je 8kWp na 10M střech, jenom na střechách. To bych čekal že v roce 2040 budou mít podstatně víc. Btw. tohle je ten graf co jsem měl na mysli. Dopravu je potřeba zvednout tak na 25% protože přechod na auta na baterky.
Graf je zajímavý, ale 80GWp solárů není zas tak moc, ne? To je 8kWp na 10M střech, jenom na střechách. To bych čekal že v roce 2040 budou mít podstatně víc.Ja to chapu tak, ze v roce 2040 ti porad bude chybet 80GWp. To uz bude s tim shanenim 10M strech horsi.
Máš pravdu, čísla v zásadě sedí. Pokud FVE bude fungovat březen - listopad, tak musím nakupovat už jenom tři měsíce. Baterka samozřejmě srovná jenom den / noc, zbytek už nějak pořeším - buď z griduAle pak tvoje srovnání je krajně nefér, protože u té jaderky předpokládáš, že pojede tak nějak celý rok (ano, vím, že má jednou za rok pár týdnů údržbu, ale proto máš jaderek víc a údržby děláš vždy jen na jedné; oproti tomu tma a z části i bezvětří nastává v celé Evropě najednou). Tohle jsem ostatně nepochopil, jak si lidi hrajou na soláry a člověk by řekl jak je to super, a přitom jsem ještě neviděl člověka, co by fakt přežil celý rok bez gridu, byť doma a ne ve firmě s těžkým průmyslem. A pak v práci navrhujeme systém co opravdu musí jet bez gridu (ano vím že je tam zatím jenom reklama na kompresní artefakty) a nikdo nám nevěří jak to je těžké, aby to jelo i od listopadu.
CO2 emisie nepovazujem za problemUpálit vás, kacíři! A zasadit strom, aby snědl zlé a nebezpečné CO2, které tím vyprodukujete
CO2 emisie nepovazujem za problempak je videt, ze o problematice nic nevis a nemel by ses k ni vyjadrovat vrat se na mimibazar nebo do hospody s levnym branikem a neprud
Staci se podivat na strukturu patentu pro 6G. Po debaklu s 5G, kdy Evrope ujel vlak, byla snaha to napravit a moc se tedy zatim nedari.Musím říct, že mě to dost zaráží, a není mi jasné proč se to děje. Kdybych nevěděl jak to je, tak bych fakt čekal že welfare state (EU) s free univerzitama a dotacema na vědu a výzkum na tom bude líp než USA s chronicky známými problémy připomínajícími třetí svět. Chápu, že je v EU v podstatě nemožné udělat třeba biotech startup, ale proč to sakra postihuje i obory co takový regulační blocker nemají?
ze zacne mit problemy svuj zivotni standard a socialni stat vubec ufinancovat.Což je směr, kterým se dopracuje do stavu, kdy (Evropa) bude muset tohle hezké životní prostředí a další výdobytky rozprodat těm, co teď pracují
to ze misto mzdy dostanete podil na firme a roky pracujete za minimum ktere neodpovida praci a vzdelani (startup stock options) je v Evrope hodne problematicke.Ze zvědavosti: Kde v tomhle vidíš ty problémy? Nevim, jak jinde v Evropě, ale třeba u nás by tohle s ičařema mělo celkek jít, ne?
Ještě bych k těm uvedeným důvodům přidal, že další věc, která Evropu IMO hodně táhne dolů, je roztříštěnost.Ano i ne. Tady musim jednotny trh EU pochvalit, jednotna pravidla a muzete prodavat vsude, to nema konkurenci. A to neni pripad USA, kde mate federalni predpisy a predpisy desitek statu. Staci se podivat na auta - v Evrope homologujete auto jednou podle jednich pravidel a je vyrizeno, v USA mate federalni predpisy a k tomu si je muze stanovovat kazdy stat sam - takova progresivisticka Kalifornie v tom dela ted slusnou paseku a nelze je vzhledem k jejich trzni sile ignorovat, viz treba emise. To ze musim vytisknout v Evrope vice jazykovych letaku misto dvou tak velky problem neni. Cina jazykove homogenni take neni.
Ze zvědavosti: Kde v tomhle vidíš ty problémy? Nevim, jak jinde v Evropě, ale třeba u nás by tohle s ičařema mělo celkek jít, ne?Tam jde primarne o to jak na to pohlizeji financni urady. V Evrope se do znacne miry uplatnuje pristup, ze kdyz dostane akcie startup-u a pracujete za par supu, je to vnimano do znacne miry jako danovy unik. Pokud pracujete za mensi mzdu nez je standard v oboru, jsou vam nekde schopni domerit dan a pojisteni, resite zdaneni vaseho podilu, ktery zejmena na zacatku muze byt velmi volatilni a podobne. Souvisi to proste s modelem vysokeho zdanenim prace a financovani penzi. Situace se pred kovidem zlepsovala, viz. zde, dokonce i Francie to zacala resit, ale ted to opet ustrnulo. Prace na zivnostak je ceske specifikum, jinde to neni tak vyhodne a zdaneni OSVC je jen o malo nizsi nez u zamestnancu a hlavne je to casto ilegalni - treba pres britske IR35 a souvisejici testy byste se nedostali.
Jako fallback řešení jsme měli přechod na OSVČ, ale já i firma preferujeme normální pracovní smlouvu :)Proč? Já mám par kontraktoru v Česku a vždy preferovali být na zivnostak. Nevím proč, ale vysvětlovali mi, ze je to značně lepší. A pro mne jako zaměstnavatele bylo zas na infarkt, ze když nekomu zaplatím 50 dolaru na hodinu tak mu zůstane jen 26 nebo kolik, jeden z těch kontraktoru mi to spočítal.
něco mám v pracovní smlouvě podle jejich práva, ale místy je to v konfliktu s naším.Tak pracovni pravo v dane situaci zacne vstupovat do hry jen pokud jedna ze stran iniciuje spor. Pokud je tam oboustranny souhlas, je zakonik prace vpodstate irelevanti.
Ten jazyk mi nepřijde jako taková bariéra, u nás se prostě s prvním zahraničním zaměstnancem (se mnou) přepla firma celkově do angličtiny a teď už máme několik dalších kolegů z různých zemí. Rozdíly mezi zeměmi nám i částečně pomáhají, můžeme se navzájem podělit o lokální specifika oboru ve kterém se pohybujeme a inspirovat se / vyvarovat se chyb :)U nás jsou remote skoro všichni a jsou rozhození v různých zemích, takže ano, jde to, a v aktuálním jobu mám poprvé pocit, že skutečně lze pracovat plnohodnotně remote. Ale pořád mi to přijde jako výjimka a myslim si, že oba nejspíš pracujeme ve velmi progresivním prostředí (a tim fakt nemyslim nějakou politiku nebo něco, ale spíš ohledně využívání technologií, styl práce atd.). Zajímavý případ je v tomhle Apple, který je přesný opak - maximálně chce všechny mít v kanclu pod svou střechou. Což v Evropě znamená v každé zemi, kde by chtěli nabrat lidi, založit firmu a mít zaměstnance, s veškerým tím byrokratickým a daňovým pornem, který k tomu patří...
Což v Evropě znamená v každé zemi, kde by chtěli nabrat lidi, založit firmu a mít zaměstnanceAle tak v USA budou muset zakládat kanceláře s podobnou granularitou, protože jim lidi asi nebudou dojíždět stovky km do práce.
s veškerým tím byrokratickým a daňovým pornem, který k tomu patří...S tím souhlasím, byť nemám srovnání jak je to náročné, resp. o kolik oproti USA a jaký je to podíl z nákladů (účetní často stačí na část úvazku a bere míň než programátoři).
Polovodicova vyrobni linka je do znacne miry chemicka vyroba se skutecne toxickymi vecmi, s vysokou spotrebou vody a energie. Ja si nedokazi predstavit, ze tohle bez zasadnich systemovych zmen dokazeme rychle postavit v kratkem case.Vsak se v tom aktu pise, ze ty fabriky bude treba stavet jako "stavby ve verejnem zajmu". Coz je vykoupeno tim, ze za nejakych podminek bude mozne vyhalsit "cipovou nouzi", ktera bude znamenat nucenou preferenci tuzemskych (EU) spotrebitelu a omezeni vyvozu. Skoro to vypada, ze Evropske velkopodniky (v aktu specificky mj. zminene automobilky) maji mentalni problem pochopit, ze existuje nejaky trh, a v podstate se jim na miru zavadi planovane hospodarstvi. Protoze preci si ty cipy nebudou kupovat za cenu, kterou jim nekdo diktuje. Takze vyse zminey Cortex-M4 za 80E neni mozna tak daleko od reality. Jen 90% z tech 80E bude v nakladech na uskutecneni tohoto aktu.
Když to necháš na trhu, tak tě Čína a spol. prostě převálcují nízkou cenou, ne?Cina nas valcuje predevsim vyssi efektivitou, schopnosti organizovat lepe vyrobu a rychleji inovovat a reagovat na zmeny a to vsechno predevsim na komercni bazi. Inzenyri v prumyslovych oblastech jsou jiz ted lepe placeni nez v CR a Cina je schopna uz pretahoval financne lidi ze zahranici. To je takovy paradox, komunisticka - spise autorativne meritokraticka Cina - pouziva nastroje tvrdeho kapitalismu ke svemu rozvoji, zatim co my zapadni kapitaliste oprasujeme nastroje pripominajici spise doby centralniho planovani a RVHP. Staci se podivat na soucasny model rozvoje polovodicoveho prumyslu v Cine. Je to tazene komercnimi firmami , vcetne dnes jiz stovek startupu, kterym vytvorili podminky, s tim ze se jim stat hradi do zacatku cast investicnich nakladu - treba Shanghai plati cca 30% - v Cine je totiz velmi slusna vnitrni konkurence mezi regiony. To se tyka nejen polovodicovych linek, ale celeho retezce vcetne dodavatelu od materialu po SW. K tomu navysili pred tremi lety stipendia universitam pro studenty v souvisejicich oborech, coz znamena uz ted deseti tisice absolventu rocne navic z jejich cca 1.4 milionu absolventu STEM oboru. Tohle nejaka dotace na vyrobni linku nemuze resit, primarne musi existovat prirozene podminky aby se komercnim firmam dlouhodobe vyplatilo v Evrope podnikat.
…primarne musi existovat prirozene podminky aby se komercnim firmam dlouhodobe vyplatilo v Evrope podnikat.Zatím všechny kroky bruselských centrálních planovaču směřují k tomu aby se nedalo nejen podnikat, ale ani žít. Je to takový paradox, kdy elity otevřeně slibují, ze bude hůř, dráž, min, a jen pro vybrané, a lid jim to nejenže toleruje, ale někteří ještě tleskají a zdobí okna. Příznaky této debility jsou všude, od regulace vysavačů, přes zákazy spalovacích motorů až po zákazy jaderných elektráren. Proti tomuhle kultu je třeba Tálibán exemplární ostrůvek racionality.
přes zákazy spalovacích motorůČína má podobné plány. Zamysli se, proč to dělají - je to kvůli nějaké zelené ideologii, nebo si prostě spočítali, že to je pro ně dlouhodobě výhodnější? Pro tebe asi nejvíc platí poznámka na konci následujícího komentáře.
až po zákazy jaderných elektrárenJaderná energetika byla nedávno v EU prohlášena za zelenou.
To je takovy paradox, komunisticka - spise autorativne meritokraticka Cina - pouziva nastroje tvrdeho kapitalismu ke svemu rozvoji, zatim co my zapadni kapitaliste oprasujeme nastroje pripominajici spise doby centralniho planovani a RVHP.Přesně tak. Jakkoliv se Číny obávám, tak trochu jsem (morbidním způsobem) rád, že slouží jako určitý protipříklad tomu západnímu bullshit pravo-levému dělení. Například je tady "pravicí" šířen mem, že dotace jsou největší zlo pod sluncem a nesmí se dělat nebo jenom úplně minimálně, a zatím Čína je schopná je použít dost efektivně a ve výsledku mít dlouhodobě zdaleka největší ekonomický růst úplně ze všech. Nejen v případě např. startupů, jak píšeš, ale třeba i k zajíštění dostatečného množství absolventů technických oborů - cena roku studia v USA je oproti Číně 14× vyšší [1], což se zákonitě musí někde projevit. A nakonec na tom ta Čína bude z podobných důvodů lépe (než USA i EU) i v té zelené energetice. Nebo třeba v zemědělství - EU 65 G$/rok, Čína $212 G$/rok [1, 2], i po přeškálování počtem obvytalel furt dotuje Čína. Všechno je to v sumě poměrně depresivní vzhledem k tomu, jak autoritářšký/totalitní země to je. Nicméně, pokud se mě někdo snaží přesvědčit o tezích tzv. "pravicové" politiky, měl by tedy svoje argumenty konfrontovat primárně s Čínou a až potom s EU. EU je příliš snadný cíl kritiky.
Jinak ta otazka spis mela byt "Co jineho se s tim da delat?"Přesně tak jsem se zeptal :) Ale ano, v pořádku, myslimže nejsme ve sporu.
Skoro to vypada, ze Evropske velkopodniky (v aktu specificky mj. zminene automobilky) maji mentalni problem pochopit, ze existuje nejaky trh, a v podstate se jim na miru zavadi planovane hospodarstvi.Presne tak. Autmobilky tyhle veci sami nedelaji, to vyrabeji vesmes Tier 1 dodavatele (Valeo, Bosch, Continental, Magna, ...). Kdyz prijde nejaky naznak krize, ihned osekaji dodavky, to se stalo v minulosti nekolikrat a jenze ted byly mezitim kapacity vyprodany do jinych oboru a nerentabilni linky zavreny. To byl jasne idiotismus managementu automobilek. A vubec si nejsem jist, ze budou ochotni akceptovat vyssi ceny, to znamena platit treba 20 euro za SoC v okamziku, kdy Asie bude nabizet ekvivalent za desetinu. Bezne se optimalizuje kazdy rezistor ci kondenzator za 2 centy. Spise to zaplati danovy poplatnik.
Může být, že třeba bydlíš někde, kde nic není.Virginia a Brno
Líbí se mi Rakousko, kde je taková menší továrnička v každé dědině.A to je ten problém: na továrničky a živnostníčky ti samozřejmě tihle lidé serou, to není kapitalismus. Jediné co se počítá jsou tvrdě pracující obyčejní lidé kteří mají být ambice být Elon Bezos.
Asi krok spravnym smerem, nicmene mam pochybnosti, ze to vyjde. Uz nam prilis ujel vlak a na vetsi rozvojbudou chybet zkuseni lide a tady se budou spise utapet penize v zelene ideologii.Srandicky, srandicky, ale v Proposal for a Council Regulation amending Regulation (EU) 2021/2085 establishing the Joint Undertakings under Horizon Europe, as regards the Chips Joint Undertaking je kapitolka Consistency with other Union policies a zacina The proposed measures are in line with some of the main policies of the Union, such as the Green Deal. ... The proposal, and in particular via the design facilities and pilot lines that it supports, will lead to the design, testing, and validation of new, low power processors. Takze o ideologickou cistotu bych nemel starost. To bude IMHO to jediny v cem to bude na spici.
...posílit vedoucí postavení Evropy v oblasti technologií...LOL..to je jak od Jakese. Stejne pitome a stejne lzive.
Uvidime. Cina...Takovym tempem my nejsme schopny vubec nic postavit a vyvinout, tri roky u nas trva jen schvaleni podkladu pro zahajeni stavby.Jj, viz 21
Tiskni
Sdílej: