abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 42
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 854 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    8.2.2022 14:50 Mayhem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Vydany akt a dotace to jiste vyresi. :-D :-D :-D :-D
    8.2.2022 14:51 Zlopez
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    To sice nevyresi, ale je to krok spravnym smerem.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 8.2.2022 16:14 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    A nebude se jim to náhodou trochu tlouct s energetickou náročností a uhlíkovou stopou? IMHO EU není správný směr.
    8.2.2022 16:57 billgates | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Postavime fabriky na chipy, ale nebudu smiet pouzivat vodu a elektrinu. Pripadne vdaka emisnym povolenkam bude stat jeden Cortex M4F vyrobeny v EU 80 eur.
    xvasek avatar 8.2.2022 17:21 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    No, to je sice pěkný český hospodský cint, ale jakou navrhuješ alternativu pro Evropu? Topit Ruským plynem a jezdit na Rusko-arabský benzín? Ono těch alternativ úplně moc není...
    8.2.2022 17:31 billgates | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ja som osobne velky zastanca jadra a CO2 emisie nepovazujem za problem, cize jadro + cokolvek, co okrem CO2 nevyraba ine splodiny (alebo ich vyraba minimum). Navyse otvorit maximalne trh s minimom regulacii, nech tu maju moznost vznikat fabriky bez nezmyselnych "zelenych" a inych obmedzeni. Plus zrusit vsetky dotacie a znizit danove zatazenie na absolutne minimum. A otvorit komplet vzdelavaci trh. To by na zaciatok mohlo pomoct, aby sa EU odrazila od dna.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 8.2.2022 17:36 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ano, to by dávalo smysl, pokud by se EU měla skutečně odrazit ode dna. Ale obávám se, že EU se má potopit a jejím cílem je "dobrovolná" migrace evropanů do horších klimatických oblastí. Ale to je jen má, soukromá konspirace.
    9.2.2022 10:39 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    a ako sa to dotkne slovenska a ceska, ktore su cele v horsej klimatickej oblasti?
    9.2.2022 11:32 hefo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Napríklad je tu málo hmyzu na rozdiel od teplejších oblastí.
    9.2.2022 11:38 disorder | blog: weblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    mozno nasadime ultramodernu technologiu sietok
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 9.2.2022 15:09 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tady bych napsal asi jen "zatím", tedy pokud vyjde nějaká z těch katastrofických předpovědí o oteplování planety. Já jsem zatím v klidu, protože doufám, že už to tu nějak doklepu. Pravdou je, že to jsem byl ještě i v roce 2015, před ekoterorismem, ale pak to nějak zrychlilo a nabralo hodně divný směr.
    xvasek avatar 8.2.2022 19:24 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ja som osobne velky zastanca jadra [...]

    Já byl taky, dokud jsem si nepogooglil, jaké jsou ceny energie z různých zdrojů a pak už je pro mě Česká sázka na jádro spíš komplotem politiků, státních firem a velkých stavebních společností. Někde jdem viděl nějakou studii, co nemůžu dohledat, ale byla o nějaké té větší analytické společností, že pokud by se dnes stavěla nová JE, tak je cena za MWh okolo 250 EUR (nebo USD?). To už je celkem silná káva, dotovat něco takového z peněz daňovýcj poplatníků. Pokud si budeš stavět blbou fotovoltaiku na střechu, dostaneš se na cca 55 EUR/MWh i s baterkami - tak mi teď vychází můj projekt. (To je cena bez dotace, po započtení dotace je náklad poloviční, ale to není samozřejmě zajímavé.) A to je cena pro nějakého joudu (mně), při stavbě větších řešení je cena za MWh zhruba 32 EUR a to je podstatně méně, než energie z uhlí. Vítr není o moc dražší, než FVE, jenom se tu hůř dává na střechu. (Bacha, většina zastánců JE uvádí nákladovou cenu za provoz stávajících JE, když už jsou postavené - a i to je několikrát dražší, než stavba nové FVE.)

    Druhou otázkou je, jestli má stát investovat do tady těch vlastních megazdrojů, nebo raději podpořit decentralizovanou infrastrukturu. Teď se samozřejmě ozve ta horda lidí, kteří řeknou, jak to technicky přece nejde a jaké s tím budou problémy, ale uvědomme si jednu věc - naše soustava je aktuálně poměrně chytrá na straně výroby, ale tupá jak kůň na straně spotřeby. Odpojování zdrojů při přepětí v síti v zásadě není problém - každý připojený zdroj to musí umět sám už teď (!), na straně odběru by se dalo to stejné řešit tvrdou (vypnutí) / měkkou (cena) cestou taky daleko víc, než dnes. Tepelné čerpadlo se mi vypíná tupě přes HDO, pokud by se vypínalo podle slunce / větru, nevadilo by mi to, stejně potřebuju topit hlavně v noci, kdy je proudu přebytek.

    Celkově mi v delším horizontu připadá rozvoj decentralizované obnovitelné energetiky jako lepší nápad, než stavba JE a věnoval bych se raději třeba ukládání přebytků do vodíku a "zchytřování" odběrných míst, než údržbě architektury a postupů z padesátých let minulého století, kdy se to stavělo tak, aby byl proud prostě vždycky dostupný v libovolném množství. Můj názor je v podstatě ve 100% shodný s EU, včetně povinné konverze plynových elektráren na vodík. Jak se to stalo mi není úplně jasné - možná se někomu podařilo mi vymít mozek, ale podle mého názoru je opravdu reálný výběr jenom z drahých megazdrojů nebo levnějších decentralizovaných OZE a opravdu mi přijde lepší to druhé. Že je to navíc i "bezemisní" je podle mě už jenom "na bonus".

    Jendа avatar 8.2.2022 19:53 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Příloha:
    Pokud si budeš stavět blbou fotovoltaiku na střechu, dostaneš se na cca 55 EUR/MWh [1.3Kč/kWh] i s baterkami
    Tak jestli počítáš celkovou energii, tak to nějak vyjde:
    • 1kWp panelu stojí tak 13kKč i s nějakým namontováním a kabelama a elektronikou.
    • Vyrobí to 1000 kWh ročně.
    • Takže máme za 10 let těch 1.3Kč
    Protože životnost bude delší, tak ten zbytek můžeš dát do baterek. Ale 1kWh baterky stojí asi 8kKč, takže to je asi tak velikost baterky co si můžeš dovolit. Takže si dáš třeba 20kWp solár + 20kWh baterku, což bude pěkně chodit v létě, ale v zimě teda fakt nevím.
    Tepelné čerpadlo se mi vypíná tupě přes HDO, pokud by se vypínalo podle slunce / větru, nevadilo by mi to, stejně potřebuju topit hlavně v noci, kdy je proudu přebytek.
    Jaký je podíl takovéto spotřeby a kolik z ní přežije zimu nebo alespoň týden jako se stalo teď v Německu? (příloha) Já se bojím že tohle odložitelné (max. den ale) vytápění je málo a většina spotřeby je průmysl. Ten můžeš taky odřezávat, ale částečně to bude lidi štvát (fabrika zavře ve čtvrtek, protože není elektřina, a buď půjdou do práce v sobotu nebo jsme zasekli výrobní kapacity) a částečně to bude generovat další ekologickou stopu (fabriky si koupí záložní diesely).
    JiK avatar 8.2.2022 20:00 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    ano, pravda...a hlavne to bez pravidelne dodavky elektriny bude jak nekde v kongu nebo zimbabwe. Zapomen na sofistikovanou ekonomiku...AI, blockchainy, big data, ML kdyz jsi obcas bez proudu? Prd...A predstava, ze delas treba operatora ve fabrice na svetlomety, a oni ti zavolaji ve stredu po obede, ze ve ctvrek nemusis do prace, protoze neni proud, ale misto toho prijd v nedeli, to se taky lidem bude desne libit...a rozhodne to zvysi cenu vyroby, a ucini evropskou produkci tezce nekonkurenceschpnou...coz vubec neznamena, ze to elity nezkusi naridit.
    xvasek avatar 8.2.2022 20:09 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Hele, jestli chceš kupovat státní atomovou elektriku za těch 5000Kč / KWh, tak já ti v tom bránit nebudu. :-) Pokud vidíš pro Evropu nějakou alternativu, tak se s ní pochlub. Putinův plyn?
    8.2.2022 20:48 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    bioplynky na tvoje prdy
    xvasek avatar 8.2.2022 21:02 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Jasně. Přijde mi to, jako když jsme vymýšleli jména pro děti - tady ty vtipné návrhy jsou super, uchichtnul jsem se, ale nějak skutečně vyřešit to bude potřeba...
    8.2.2022 21:50 TechnikTom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tak onu tu drahou elektriku budeš v určitých dnech jistě kupovat i ty se svými soláry a baterkami...

    Německo, které je mnohem dál než my a počítá v roce 2040 s trojnásobkem současného instalovaného výkonu OZE oproti dnešku, bude mít třeba dny, kdy bude chybět 71GW výkonu.

    A běžně i ve slunečném létě bude chybět 30GW když zapadne slunce a méně foukne.

    Na Agorameter už lze namodelovat hypotetický rok 2040. Nechte v grafu jen ten "Residuallast" a hned vidíte kolik bude chybět. Nebo naopak zaklikejte všechny OZE a sami si zodpovězte, jestli nadbytečná energie nad křivkou spotřeby i při hypoteticky 100% účinné akumulaci pokryje bílá místa pod touto křivkou. ( ukládání do vodíku vám navíc dá jen 30% ) A to jen řešíme el. energii.

    Kde je přebytek pro výrobu vodíku pro teplárenství, průmysl atd.

    https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/future_power_generation/08.02.2021/08.02.2022/future/2040/
    Jendа avatar 8.2.2022 23:08 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tak onu tu drahou elektriku budeš v určitých dnech jistě kupovat i ty se svými soláry a baterkami...
    Já nechápu jak si tohle představujete. To jako hromadně lidi pojedou na vlastní soláry, a když bude pár dní hnusně, tak hromadně půjdou „škemrat k ČEZu“, který ji vezme… kde přesně? Zapálí dinosaury?

    Navíc je nutné si při ekonomických kalkulacích („9 měsíců pojedu na elektřinu skoro zadarmo a 3 na grid, ergo ušetřím 9/12“) uvědomit, že jakmile tohle udělá víc lidí, tak se ta cena ze sítě bude muset dost zásadně změnit (schválně neříkám zdražit) -- zatímco teď se fixní náklady (přenosová kapacita, stárnutí elektráren) rozpouští do ceny silové elektřiny, v okamžiku, kdy se bude síť používat takhle nárazově, tak se bude muset platit za tyhle věci explicitně. GP tak zjistí, že třeba platí za rezervovaný výkon na zimu rok předem a kolik ušetří přes léto nemá vliv.

    Graf je zajímavý, ale 80GWp solárů není zas tak moc, ne? To je 8kWp na 10M střech, jenom na střechách. To bych čekal že v roce 2040 budou mít podstatně víc.

    Btw. tohle je ten graf co jsem měl na mysli. Dopravu je potřeba zvednout tak na 25% protože přechod na auta na baterky.
    8.2.2022 23:38 xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Graf je zajímavý, ale 80GWp solárů není zas tak moc, ne? To je 8kWp na 10M střech, jenom na střechách. To bych čekal že v roce 2040 budou mít podstatně víc.
    Ja to chapu tak, ze v roce 2040 ti porad bude chybet 80GWp. To uz bude s tim shanenim 10M strech horsi.
    8.2.2022 23:42 xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ale tomu zas neodpovida ten graf. Tak nic.
    xvasek avatar 8.2.2022 20:23 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Máš pravdu, čísla v zásadě sedí. Pokud FVE bude fungovat březen - listopad, tak musím nakupovat už jenom tři měsíce. Baterka samozřejmě srovná jenom den / noc, zbytek už nějak pořeším - buď z gridu, nebo přinejhorším dřevem. Nějaký zárodek plánu mám.

    Jinak tady máme první konstruktivní řešení - záložní diesel. Podle mě OK. Vážně. Pokud pojede měsíc v roce a pokud bude někdo, kdo do něj dodá naftu, jsme na tom o dost líp, než se spoléháním se na ruský plyn.

    Osobně bych raději investoval do evropského vodíku - v létě naplnit, v zimně spálit, ale záložní diesel je v podstatě OK, vidíš, že to nějak půjde. :-)
    Jendа avatar 8.2.2022 20:58 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Máš pravdu, čísla v zásadě sedí. Pokud FVE bude fungovat březen - listopad, tak musím nakupovat už jenom tři měsíce. Baterka samozřejmě srovná jenom den / noc, zbytek už nějak pořeším - buď z gridu
    Ale pak tvoje srovnání je krajně nefér, protože u té jaderky předpokládáš, že pojede tak nějak celý rok (ano, vím, že má jednou za rok pár týdnů údržbu, ale proto máš jaderek víc a údržby děláš vždy jen na jedné; oproti tomu tma a z části i bezvětří nastává v celé Evropě najednou).

    Tohle jsem ostatně nepochopil, jak si lidi hrajou na soláry a člověk by řekl jak je to super, a přitom jsem ještě neviděl člověka, co by fakt přežil celý rok bez gridu, byť doma a ne ve firmě s těžkým průmyslem. A pak v práci navrhujeme systém co opravdu musí jet bez gridu (ano vím že je tam zatím jenom reklama na kompresní artefakty) a nikdo nám nevěří jak to je těžké, aby to jelo i od listopadu.
    xvasek avatar 8.2.2022 21:20 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ono nejde tak o to, aby to bylo bez gridu, ale spíš o to, aby to bylo aspoň s gridem. :-) Větrná elektrárna je samozřejmě z principu lepší, než solární, protože funguje celý rok a hlavně v zimně. Ale v praxi je to stejné - pokud pořešíš 3/4 roku, máš pořešené aspoň ty 3/4 roku. Evropa nemá (!) kromě drahého jádra a levných OZE do budoucna vůbec nic, je to energeticky úplně vybydlený kontinent.
    9.2.2022 00:07 xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Hele a je to jadro drahe proto, ze nekdo pracoval tvrde na tom, aby bylo tak slozite tu JE postavit? O kolik to prodrazuje soucasna nejistota okolo budoucnosti JE? Protoze je taky mozne, ze az s tema OZE narazi do zdi, tak se treba ukaze, ze tu JE je mozne postavit za 10 let a uplne jine penize.
    JiK avatar 9.2.2022 00:45 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    ty jsi uz nekdy zazil, ze by aktivisticko-byrokraticka masinerie nekdy priznala svuj omyl, uznala porazku a prestala skodit? Me ne neco malo pres 40 a za sveho zivota jsem to jeste nezazil....
    9.2.2022 05:37 Glee
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Jendo H. + KChaKChTJNK Vasku + par dalsich:

    Vas rozbor me dost zaujal, ale nemohli byste na to trebas nadhodit spolecny blog, nebo aspon tuhle konecne ciselnou debatu drzet v jednon vlakne (pod EU CPU, to taky neni od veci)? EU podminky jsou snad finalizovane, tak by nebylo od veci propocitanej nazor, jak od barakisty, tak stejne, jak by si to jak barakista ci bytar predstavoval pro dalsich 6-7 mio pro BD?

    Ta cisla a ani fungovani zbytku Gridu mi od nekterych nezaznelo.

    A Vasku, tak fakt se total odpojit od ruskeho paliva, ropy a dal dolovat, nebo rovnou frakovat? Moznas odpovedel, ale co jsem to prolit, tak model "kazda strecha, to je co znam" mi prijde velice "ja mam barak a PNPP".

    xvasek avatar 9.2.2022 07:39 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Nevim, jestli odpojit, ale rozhodně snižovat závislost a hledat alternativy.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 9.2.2022 08:59 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Domnívám se, že postup by měl být zcela opačný. Nejdříve mít alternarivy a teprve pak snižovat závislost. I když si říkám, že to stejně ničemu nepomůže.
    Jendа avatar 8.2.2022 21:00 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Jinak spíš než vodík bych to viděl na syntézu uhlovodíků (ať už plynných nebo kapalných), protože vodík je strašný problém ve velkém skladovat, nebo nějakou carbon capture pomocí bioinženýrství. Ale technologicky tam zatím nejsme a část z toho neprojde přes zelenisty.
    9.2.2022 11:38 hefo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    +1

    Netuším prečo sa nad touto možnosťou málo uvažuje, a aj slovenský minister hospodárstva Sulík (ktorý je dosť technokrat) tiež spomína len vodík, vodík...
    10.2.2022 20:53 _j_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    +mnoho. Ta syntéza uhlovodíků mi přijde jako jediné rozumné řešení.
    Agent avatar 8.2.2022 21:46 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Cena není jediný faktor, co stabilita sítě, vykrývání výpadků když nesvítí, nefouká. Kolik plochy by zabraly větrníky a panely, aby pokryly (STABILNĚ!) výkon aspoň jednoho Temelína? Možná bychom ještě rádi vzpomínali na drahou jadernou energii. Ještě v době, kdy se plánuje, že všichni budou nabíjet elektromobily, elektroautobusy, elektronáklaďáky. Ty problémy s tím způsobené nás nakonec mohou přijít mnohem dráž, než o kolik víc bychom zaplatili za "drahou" energii z JE.
    Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
    8.2.2022 22:12 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    > Cena není jediný faktor, co stabilita sítě, vykrývání výpadků když nesvítí, nefouká.

    Cool.

    Vzkaž to také svým an-kapitalistickým přátelům.
    8.2.2022 22:10 TechnikTom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ani budoucí přebytky vám vůbec nedají energii na nějakou výrobu vodíku - viz můj příspěvek výše. Takže dle mého konstruktivní řešení je baseload pokrýt JE - tam by si v zimě mohli cucnout i takoví solárníci jako vy a zbytek pokrýt OZE.

    Při jejich případném přebytku vyrábět s ohromnými ztrátami třeba ten vodík jako náhradu plynu nebo syntetická paliva.

    I když i to není moc reálné, protože kdo postaví elektrolyzér a pak bude čekat až kdy na něj zbyte nějaká zbytečná energie, že.

    Možná i s tou astronomickou cenou nových JE to nakonec bude levnější a hlavně spolehlivější a reálnější než řešit nutnou akumulaci.
    9.2.2022 05:53 Matlák
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Inu, pořád neřešíš ten průmysl. Zvýšenou hustotu obyvatel ve městech. A co takové elektrické auto, vlak, nemluvě o dalších věcech (syntetickým uhlovodíkům co tu zmiňuje Jenda fandím, možná díky tomu půjde "létat na jádro" aniž by hrozila jaderná havárie při pádu letadla).

    Ono se to pěkně hodnotí (jak psala "atombaba" Dana Drábová) když sedím doma, mám čínské panely, čínské baterky a čínskou elektroniku a v zimě teda spálím trochu ruské nafty (či plynu) abych se zahřál, ale tohle asi není úplně správná vize evropské společnosti, nebo ano?

    Jak tu mnozí píšou, energetika není jen o tom co mám na dvorku. Je to o civilizaci. Aby to neskončilo tím, že v té skvělé decentralizované infrastruktuře budou jenom samí preppeři pozavíraní se svýma baterkama, panelama a puškama v domech a bandy ozbrojených lupičů kteří hledají poslední plnou ledničku...
    xvasek avatar 9.2.2022 07:37 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Souhlas. Nebudujeme 10 milionů ostrovních systémů.
    9.2.2022 08:08 $1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ve zmíněném roce 2040, mám podezření, že naftu jako běžný člověk jen tak neseženete. Leda tak pyrolýzou z plastů (což asi nechcete dělat u sebe na zahradě) na druhou stranu, odpadního plastu je dost.
    10.2.2022 20:58 _j_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Nevím, proč by nafta neměla jít sehnat. Ropy je pořád dost a vlhké sny o elektromobilitě všude a za všech okolností se rychle rozpadnou, jakmile to někdo začne prosazovat ve větší míře.
    9.2.2022 12:04 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    CO2 emisie nepovazujem za problem
    Upálit vás, kacíři! A zasadit strom, aby snědl zlé a nebezpečné CO2, které tím vyprodukujete
    Quando omni flunkus moritati
    9.2.2022 12:37 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    CO2 emisie nepovazujem za problem
    pak je videt, ze o problematice nic nevis a nemel by ses k ni vyjadrovat

    vrat se na mimibazar nebo do hospody s levnym branikem a neprud
    10.2.2022 20:59 _j_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Zato ty toho evidentně víš hodně. Nechtěl bys nás oblažit svými znalostmi o tom, jak je CO2 straně zlý a všichni kvůli němu umřeme? Občas by to chtěl trochu přemýšlet.
    8.2.2022 22:09 Odin1918 | skóre: 6 | blog: Valhalla
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ne, neni. Pujci si penize na to, aby je vyhodili na nefunkcni dotaci. Toto ma resit trh. Eu stoji na cargocultu. :-D Toto je tak naivni a podobne bolsevickym petiletkam a centralnimu hospodarstvi. Jak to dopadlo, vime. ;-)
    8.2.2022 16:58 23erg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Za pár stovek miliard dotací se dá postavit kde co. Jen k tomu nikdo nesmí pustit východo- a jihoevropany.
    little.owl avatar 8.2.2022 18:37 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Produkcni zavody ve stredni a vychodni Evrope patri k nejziskovejsim a pracovni sila byla az do nedavne doby velmi dobra - i kdyz ted tuhle oblast dohnala spatna demografie a pracovnici nebudou.
    A former Red Hat freeloader.
    8.2.2022 22:22 sfdg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Češi to klidně vyrábět můžou, ale jedině pod Německým velením, jinak se ty peníze rozkradou a nebude z toho nic.
    Ruža Becelin avatar 8.2.2022 16:18 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    > posílit vedoucí postavení Evropy v oblasti technologií.

    Tak z 0 na 0,1 je taky posun, ale vedoucí? :-D :-D :-D

    To zas budou tunely...
    9.2.2022 12:38 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    0, really?

    v mnoha oblastech na evropu stale nikdo nema
    Ruža Becelin avatar 9.2.2022 15:30 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    1) Příklad nějaké oblasti?

    2) I kdyby to byla dneska pravda, za pár let, pokud se EU nerozpadne, to tu uregulují tak, že mozky zdrhou a zbytek bude živořit.

    Za pár let po Evropě neštěkne ani pes, většina technologií bude v Číně/Indii a zbytek v USA.
    10.2.2022 21:01 _j_
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Většina technologií v Číně, kde by jinak byli úplně v háji, kdyby všechno jenom nekopírovali? To asi sotva.
    Ruža Becelin avatar 11.2.2022 09:29 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Byli, ale nebudou, protože technologií už si nakradli dost a zbytek si koupí.

    Jasně, kromě toho tu máme Taiwan a Jižní Koreu, ale u těch je otázka, jak dlouho budou Číně odolávat bez amerického pendreku v pozadí.

    Stačí se podívat, jak si Čína překonvertovala Olympijské hry na Vojenské hry, aneb co tam kua všude dělají ti vojcli? Pierre de Cubertin musí rotovat v hrobě jak turbína.
    11.2.2022 10:51 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Looking up at the third large military helicopter to pass over him in five minutes, Tetsuya Sumi, a reporter for the Kyodo News Service of Japan, said: ''It's almost like a military base.''

    1984 LA Olympics
    Ruža Becelin avatar 11.2.2022 11:39 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    A co? Vojenské vrtulníky jsou v LA vidět běžně.
    11.2.2022 12:28 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    v cine mozna taky, ne?
    little.owl avatar 11.2.2022 13:42 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    To je trochu mytus.

    Neni tak jednoduche okopirovat cokoliv komplexnejsiho bez znalosti jak to funguje a cele rady dalsich detailu. Na jejich vyrobcich bylo roky videt, ze se uci a ziskavaji zkusenosti. V pripade Ciny se jednalo spise o poruseni patentu na jejich vnitrnim trhu, ale nikoliv u exportu, kde by byly snadnou koristi smecek patentovych pravniku, kteri z toho ziji.

    Neni ani pravda ze zapadni firmy presunuly vyrobu. Ve skutecnosti prime investice zapadnich firem do vyroby v Cine jsou relativne male s ohledem na celkovy objem. Jediny kdo tady hral velkou roli jsou firmy z Taiwanu, Japonska a Koreje, nikoliv ze zapadu. Doslo jen k tomu, ze zapadni firmy zarizly svou vyrobu a vyvoj, a nechaly si veci vyvinout a vyrobit u predominantne cinskych firem a v mensine od spolecne zalozenych firem. Coz je fakticky horsi, nebot ztratily technicke know-how a transformovaly se v ciste obchodni znacky, ktere v lepsim pripade pisi jen requirements a v horsim lepi jen cedulku se znackou.

    Apple to ilustruje, i kdyz vetsinu si stale vyviji sam - temer vse vyrobe v Cine, ale vyrobni investice Applu v Cine v podstate zadna a nechava si veci delat od Foxconnu (Taiwan) a cinskych dodavatelu.
    A former Red Hat freeloader.
    little.owl avatar 9.2.2022 15:54 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Evropa ztraci ve vsech oblastech, od objemu investic po treba pocet uspesnych startup-u. Staci se i podivat na strukturu patentu, jak celkove, tak v rozvijejich se oborech.

    Posledni silne evropske globalni odvetvi byl automobilovy prumysl, ale tam s ohledem na elektromobilitu tvrde dotahuji Cinane.

    Staci se podivat na strukturu patentu pro 6G. Po debaklu s 5G, kdy Evrope ujel vlak, byla snaha to napravit a moc se tedy zatim nedari.

    Par veci by se naslo, ale preregulovana Evropa v demografickem poklesu neni zrovna lihen uspesnych globalnich firem.
    A former Red Hat freeloader.
    Jendа avatar 9.2.2022 18:38 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Staci se podivat na strukturu patentu pro 6G. Po debaklu s 5G, kdy Evrope ujel vlak, byla snaha to napravit a moc se tedy zatim nedari.
    Musím říct, že mě to dost zaráží, a není mi jasné proč se to děje. Kdybych nevěděl jak to je, tak bych fakt čekal že welfare state (EU) s free univerzitama a dotacema na vědu a výzkum na tom bude líp než USA s chronicky známými problémy připomínajícími třetí svět. Chápu, že je v EU v podstatě nemožné udělat třeba biotech startup, ale proč to sakra postihuje i obory co takový regulační blocker nemají?
    JiK avatar 9.2.2022 19:17 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    zkus si zaspekulovat, proc by to mohlo byt?
    little.owl avatar 9.2.2022 22:42 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tech faktoru bude plno, namatkou bez velkeho premysleni - snad to nebude tolik chaoticke. Podival bych se na to z pohledu startupu, tam je hlavni slabina Evropy - jedeme setrvacnosti, velke firmy pomalu vyhnivaji, ve srovani s ostatnim relevantnim svetem vznika malo inovativnich novych firem.

    Evropa vymira, mladsich lidi ubyva, to se promita i do podnikavosti. Ochota riskovat neni uz s rodinou a hypotekou prilis velka a i mladsi lide bez zavazku dnes vidi vysnenou karieru spise nekde v teple etablovane firmy. Existuje teorie, ze socialni stat umoznuje lidem riskovat, nebot maji jistotu socialni site ktera se o ne postara v pripade neuspechu, ale tak to proste evidentne nefunguje.

    Dane a regulace - to je v Evrope katastrofa. Od zacatku jste utopen v ruznych odvodech, ktere vam odcerpaji pocatecni kapital, to ze misto mzdy dostanete podil na firme a roky pracujete za minimum ktere neodpovida praci a vzdelani (startup stock options) je v Evrope hodne problematicke.

    V socialnim statu a prostredi vysokych dani a regulaci neni ekomicka motivace podnikat a riskovat casto dostatecne silna. Pokud nekdo napad a motivaci ma, casto odchazi mimo EU.

    Dostatek investicniho kapitalu - tady to doslova v Evrope zabiji prubezne penzijni systemy - pokud jste nucen na stari investovat, hledate investicni prilezitosti, v prubeznych systemech nikoliv. Vyjimkou je pak castecne treba Irsko, Holandsko a mozna Svedsko a Britanie.

    Prumyslova zakladna - obecne asi plati, ze pokud stat prijde o prumyslovou zakladnu v nejakem oboru, treba z duvodu nakladu a regulaci, nasleduje degradace i souvisejicich studijnich oboru - uci teoretici odrzeni od reality a nejsou ani studenti, nebot nevidi pracovni prilezitosti. A to ze je vzdelani zdarma nehraje roli. Plno oboru je jiz efektivne mimo Evropu. Na stranu druhou, pokud se jeden obor rozviji, tak tahne i souvisejici obory, kde take vznikaji prilezitosti.

    Byrokracie. Byly doby kdy EU pusobila jako liberalni spolek okolo volneho jednotneho trhu, ale ted to metamorfuje do jakesi dogmaticke a ideologicky podjate instituce, ktera vi co je pro nas dobre. Nemozne obory nemusi byt jen o biotech ci etickymi problemy (e.g. testy na zviratech), ale i chemie ci farmaceutika a dalsi s dopady na okoli. Polovodicova vyrobni linka je do znacne miry chemicka vyroba se skutecne toxickymi vecmi, s vysokou spotrebou vody a energie. Ja si nedokazi predstavit, ze tohle bez zasadnich systemovych zmen dokazeme rychle postavit v kratkem case.

    Tedy shrnuto:
    • Starnouci populace a mala ochota riskovat.
    • Nedostatek investicniho kapitalu - prubezne penzijni systemy.
    • Nevhodna struktura dani, regulaci a byrokracie z pohledu startupu. Slaba ekonomicka motivace. Podnikavi jedince odchazi jinam.
    • Degradujici prumyslova zakladna a upadek nekterych oboru.
    K tem 6G patentum, treba v umele inteligenci je to jeste horsi - Cina jich drzi skoro 75% za poslednich deset let, viz zde ci zde.

    Tady strasne chybi "startup-y" jak Google, Amazon, Facebook ci cinsky Tescent, Alibaba, Baidu, SenseTime, Momenta, Megvii ci UBTECH Robotics a podobne.
    A former Red Hat freeloader.
    little.owl avatar 9.2.2022 22:43 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    To je dlouhy, to jsem se neudrzel ...
    A former Red Hat freeloader.
    9.2.2022 23:36 billgates | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    +100
    10.2.2022 00:14 Radovan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ještě bych k tomu přidal extrémní míru zazmrdování. Pracovat se nevyplácí, zato se příliš velké množství lidí velmi dobře živí tím, že se serou do ostatních.
    Jendа avatar 10.2.2022 01:03 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    10.2.2022 01:24 Glee
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ne ze by to nebyla pravda, ale je asi taky nutne dodat B.

    Ono si je taky treba uvedomit, ze za poslednich 100 let si evropa prosla 2x neskutecnym zverstvem (srovnatelne skody jinde jsou vyjimecne - Stalinovy cistky v evrope, Pol Pot, serie Kimu apod., afriku a latinos preskakuju) a zvlaste to druhe souviselo s chudobou. A to v dobe, kdy jeste svet nebyl natolik globalizovan (opet az na par vyjimek), aby si to evropa nemohla vyresit sama. Jenze (ve zkratce) zadny spolek a zadna spolecna pravidla nebyla a tak se v blbe dobe vyskytlo par blbejch napadu, ze.

    A to je v podstate zakladni duvod, proc CELA evropa je rekneme nejakou formou socialisticka. A ty vysledky jako takovy potom nebyly vubec spatny, porad se rika, ze vlastne jen automobilky, ale bylo toho o dost vic (a doted je), nicmene je zaroven pravda, ze velkymi tahouny jsou prave statni instituce. Kam pak jdou ty patetny?

    A pak tu mame kontrast s divokym vychodem a divokym zapadem (ten roaring pubertak za velkou louzi), kde se presne na ty vytky ve tvem prispevku prilis nebral ohled a podle toho to tam taky vypada (ruzny Singapore a podobny vyjimky neberu v potaz) - paradni vyvoj snad ve vsech oborech, ale pro koho ze? No pro ty obcany dole to opravdu neni. Tedy, se zpozdenim ano, az to se to nekde vyrobi levne.

    A ted je presne to o co se jedna - chceme zit v nejbezpecnejsi oblasti na svete a v zasade i jedne z nejlepe chranene prirode za cenu upadku ekonomiky (otazka jakeho a kdo a jestli nam vytrhne trn z paty?), nebo radeji "utahneme opasky" (zdravim cestneho predsedu) a dostaneme se na uroven rozmrdany prirody JV Asie ale i vetsiny Americas and Russia a budeme ok s kriminalitou a wealth inequality, ktera je jinde naprosto prirozenou veci zivota? Ono opravdu ty faktory typu benevolence laissez-faire vs. bezpeci a dalsi aspekty kvality zivota souviseji (opet, vyjimky jiste jsou).

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate#/media/File:Map_of_countries_by_intentional_homicide_rate_(2006_%E2%80%93_2018).svg

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_income_equality#/media/File:GINI_index_World_Bank_up_to_2018.svg

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_wealth_inequality#/media/File:Gini_Coefficient_of_Wealth_Inequality_source.png

    Ochranu prirody prenecham samozrejme te nejpovolanejsi zde - Grete. :-) :-)

    ps. Je mi jasne, ze pro vetsinu tohle bude Jendou o zed, ale to je fuk.
    little.owl avatar 10.2.2022 09:35 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Nikdo tady nemluvi o demontazi socialniho statu a ani nepopira ze evropske zeme patri stale z hlediska celkove kvality zivota k tem lepsim mistum na zemi. Jde o miru a jde o to, ze Evropa nedostatecne inovuje, ztraci v rade oblasti konkurence schopnost a svou pozici a to se drive ci pozdeji projevi na tom, ze zacne mit problemy svuj zivotni standard a socialni stat vubec ufinancovat. Jde o to najit rovnovahu mezi prijmovou nerovnosti a socialni mobilitou, aby existovala velmi silna motivace o neco usilovat, pracovat, podnikat a investovat, a aby nejaky riskantni start a rozvoj zacinajici firmy nebyl udusen hned zpocatku. Srovnani celkem jasne ukazuji, ze tady ma Evropa obrovsky problem, jeji starsi firmy vyklizeji pozice a nejsou v dostatecne mire nahrazovany firmami v rychle rozvijejicich se oblastech. Na tom polobajka o zdevastovane Evrope a Phoenixu socialniho statu vznikleho na jejich troskach nic nezmeni.
    A former Red Hat freeloader.
    10.2.2022 11:51 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    ze zacne mit problemy svuj zivotni standard a socialni stat vubec ufinancovat.
    Což je směr, kterým se dopracuje do stavu, kdy (Evropa) bude muset tohle hezké životní prostředí a další výdobytky rozprodat těm, co teď pracují
    Quando omni flunkus moritati
    10.2.2022 22:12 Glee
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Nikdo tady nemluvi o demontazi socialniho statu...

    Tvuj prispevek jsem ani takto nevnimal, jen jsem chtel doplnit kontext proc se tohle deje - ta mozna az prehnana opatrnost. Naopak, to ze si myslis, ze to je "polobajka" na tom opravdu historicky nic nemeni.
    10.2.2022 02:18 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ještě bych k těm uvedeným důvodům přidal, že další věc, která Evropu IMO hodně táhne dolů, je roztříštěnost. V Evropě stačí popojet pár stovek kilometrů a najednou se hovoří úplně jiným jazykem, platí úplně jiné zákony, všechno je jinak. Dokonce i ještě v roce 2022 může být problém si o jeden dva státy vedle píchnout adaptér do zásuvky (!). Takže když pak někdo zakládá startup, má k dispozici pool o zlomku lidí v porovnání třeba s USA nebo Čínou, respektive ta bariéra je prostě výrazně vyšší. Třeba už jenom otázky zdanění v mezinárodním prostředí jsou lahůdka. Poslední dobou se tohle sice zlepšuje, ale IMO to je furt koule na noze.

    Disclaimer, než mě zas za tenhle názor napadne nějaký fanatický bijec "levičáků" typu JiK nebo nějaký 'vlastenec' - tohle nemá být prosazování nějakýho zrušení národních států a sjednocení všeho pod EU nebo něco takového. Pouze upozorňuju, že bez ohledu na to, jaký má kdo názor na národní státy, tohle je prostě jejich inherentní značná nevýhoda.

    A ano, samozřejmě že různé mezinárodní obchodní dohody ten problém zmírňují (respektive díky nim je nějaká přeshraniční spolupráce vůbec možná), ale tyhle dohody a nutnost vyrvovnat se se specifiky každého jednotlivého státečku vytvářejí velké množství byrokracie a stejně to nikdy nebude fungovat tak jako třeba v USA. (Ano, vim že i tam jsou rozdíly mezi různými státy včetně legislativních, ale s Evropou se to nedá srovnat.)
    to ze misto mzdy dostanete podil na firme a roky pracujete za minimum ktere neodpovida praci a vzdelani (startup stock options) je v Evrope hodne problematicke.
    Ze zvědavosti: Kde v tomhle vidíš ty problémy? Nevim, jak jinde v Evropě, ale třeba u nás by tohle s ičařema mělo celkek jít, ne?
    Ruža Becelin avatar 10.2.2022 08:07 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    > Disclaimer, než mě zas za tenhle názor napadne nějaký fanatický bijec

    Nemyslím, tohle je přesně ten problém, jak z hlediska zaměstnanců, tak zákazníků, viz - on je rozdíl mít 10M jedněch zákazníků tady, 40M jiných támhle, 80M úplně jiných támhle, versus 330M prakticky homogenických zákazníků za louží, nebo 1G v Asii.

    Krásně je to vidět na YT - v EU člověk slaví x*100k odběratelů, v USA jsou to běžně násobky milionů. Čínský TikTok nápodobně, tak jakákoli kravina má desítky milionů followerů.
    little.owl avatar 10.2.2022 09:48 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ještě bych k těm uvedeným důvodům přidal, že další věc, která Evropu IMO hodně táhne dolů, je roztříštěnost.
    Ano i ne. Tady musim jednotny trh EU pochvalit, jednotna pravidla a muzete prodavat vsude, to nema konkurenci. A to neni pripad USA, kde mate federalni predpisy a predpisy desitek statu. Staci se podivat na auta - v Evrope homologujete auto jednou podle jednich pravidel a je vyrizeno, v USA mate federalni predpisy a k tomu si je muze stanovovat kazdy stat sam - takova progresivisticka Kalifornie v tom dela ted slusnou paseku a nelze je vzhledem k jejich trzni sile ignorovat, viz treba emise. To ze musim vytisknout v Evrope vice jazykovych letaku misto dvou tak velky problem neni. Cina jazykove homogenni take neni.
    Ze zvědavosti: Kde v tomhle vidíš ty problémy? Nevim, jak jinde v Evropě, ale třeba u nás by tohle s ičařema mělo celkek jít, ne?
    Tam jde primarne o to jak na to pohlizeji financni urady. V Evrope se do znacne miry uplatnuje pristup, ze kdyz dostane akcie startup-u a pracujete za par supu, je to vnimano do znacne miry jako danovy unik. Pokud pracujete za mensi mzdu nez je standard v oboru, jsou vam nekde schopni domerit dan a pojisteni, resite zdaneni vaseho podilu, ktery zejmena na zacatku muze byt velmi volatilni a podobne. Souvisi to proste s modelem vysokeho zdanenim prace a financovani penzi. Situace se pred kovidem zlepsovala, viz. zde, dokonce i Francie to zacala resit, ale ted to opet ustrnulo. Prace na zivnostak je ceske specifikum, jinde to neni tak vyhodne a zdaneni OSVC je jen o malo nizsi nez u zamestnancu a hlavne je to casto ilegalni - treba pres britske IR35 a souvisejici testy byste se nedostali.
    A former Red Hat freeloader.
    11.2.2022 14:56 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ten jazyk mi nepřijde jako taková bariéra, u nás se prostě s prvním zahraničním zaměstnancem (se mnou) přepla firma celkově do angličtiny a teď už máme několik dalších kolegů z různých zemí.

    Rozdíly mezi zeměmi nám i částečně pomáhají, můžeme se navzájem podělit o lokální specifika oboru ve kterém se pohybujeme a inspirovat se / vyvarovat se chyb :)

    Jediné co nám háže klacky pod nohy je lokální legislativa. Zákony EU počítají se zaměstnáním v jiných zemích, ale reálně je to stavěné pro lidi co do zahraničí dojíždí - zpravidla lidi co bydlí u hranic. Pak je možné přehodit se do sociálního a zdravotního systému vedlejší země a přes formulář S1 zařídit, aby některá z českých zdravotních pojišťoven pokračovala v poskytování služeb jako proxy. S remote prací to ovšem moc nepočítá a pak se jede podle zákona dané země. Což dost komplikuje byrokracii. U mě to bylo ještě v pohodě, ale zaměstnat kolegyni z Dánska bylo dost komplikované. Tohle by se mělo ještě v rámci EU nějak standardizovat.
    little.owl avatar 11.2.2022 15:59 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Remote work je docela problem, protoze podle dohod se dani v miste vykonu prace. Tedy vychazi se z mista vasi fyzicke pritomnosti pri praci. Chvili pracovat remotely ze zahranici jde, ale jakmile se vam zacne menit danovy domicil, vetsina zamestnavatelu od toho vycouva, nebot je to neskutecne komplikovane.

    Resili jste neco podobneho a jak?

    Ja to ted po mnoha letech v zahranici budu take resit a zatim se mi zda nejjednoduzsi cesta ukoncit pracovni pomer.

    Ta standardizace by byla v EU na miste, ale zase to pohori na tom, ze nikdo se nikdo nebude chtit vzdat vasich dani a pojisteni.
    A former Red Hat freeloader.
    11.2.2022 16:20 Kate | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Nejdřív bylo v plánu, abych přešla na německý daňový domicil. Problém je přesně home office, drtivou většinu času trávím v ČR, takže mám daňový domicil tady. Nakonec jsme našli účetní firmu v ČR která se přesně tímhle zabývá, ta nám pravidelně posílá podklady k danění a zatím se zdá být všechno v pořádku. Jako fallback řešení jsme měli přechod na OSVČ, ale já i firma preferujeme normální pracovní smlouvu :)

    Mimochodem, zajímavý problém k řešení jsou v tu chvíli i rozdíly mezi pracovním právem - něco mám v pracovní smlouvě podle jejich práva, ale místy je to v konfliktu s naším.
    JiK avatar 11.2.2022 16:39 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Jako fallback řešení jsme měli přechod na OSVČ, ale já i firma preferujeme normální pracovní smlouvu :)
    Proč? Já mám par kontraktoru v Česku a vždy preferovali být na zivnostak. Nevím proč, ale vysvětlovali mi, ze je to značně lepší. A pro mne jako zaměstnavatele bylo zas na infarkt, ze když nekomu zaplatím 50 dolaru na hodinu tak mu zůstane jen 26 nebo kolik, jeden z těch kontraktoru mi to spočítal.
    little.owl avatar 12.2.2022 13:03 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tak to by me zajimalo. Slo by dat tip na takovou ucetni firmu? Zajimalo by me jake je praxe a moznosti.

    Tam je minimalne vyhoda v tom, ze socialni pojisteni jde treba do nemeckeho duchodoveho systemu a duchod budou platit oni. Platit do ceskeho penzijniho systemu s ohledem na nizke redukcni hranice od urcite urovne platu a evidentni nereformovatelnost systemu je prakticky nesmysl. Pokud mate navic deti, uz to muze byt i celkove danove vyhodnejsi.
    něco mám v pracovní smlouvě podle jejich práva, ale místy je to v konfliktu s naším.
    Tak pracovni pravo v dane situaci zacne vstupovat do hry jen pokud jedna ze stran iniciuje spor. Pokud je tam oboustranny souhlas, je zakonik prace vpodstate irelevanti.
    A former Red Hat freeloader.
    11.2.2022 17:23 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ten jazyk mi nepřijde jako taková bariéra, u nás se prostě s prvním zahraničním zaměstnancem (se mnou) přepla firma celkově do angličtiny a teď už máme několik dalších kolegů z různých zemí.

    Rozdíly mezi zeměmi nám i částečně pomáhají, můžeme se navzájem podělit o lokální specifika oboru ve kterém se pohybujeme a inspirovat se / vyvarovat se chyb :)
    U nás jsou remote skoro všichni a jsou rozhození v různých zemích, takže ano, jde to, a v aktuálním jobu mám poprvé pocit, že skutečně lze pracovat plnohodnotně remote. Ale pořád mi to přijde jako výjimka a myslim si, že oba nejspíš pracujeme ve velmi progresivním prostředí (a tim fakt nemyslim nějakou politiku nebo něco, ale spíš ohledně využívání technologií, styl práce atd.).

    Zajímavý případ je v tomhle Apple, který je přesný opak - maximálně chce všechny mít v kanclu pod svou střechou. Což v Evropě znamená v každé zemi, kde by chtěli nabrat lidi, založit firmu a mít zaměstnance, s veškerým tím byrokratickým a daňovým pornem, který k tomu patří...
    Jendа avatar 11.2.2022 19:58 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Což v Evropě znamená v každé zemi, kde by chtěli nabrat lidi, založit firmu a mít zaměstnance
    Ale tak v USA budou muset zakládat kanceláře s podobnou granularitou, protože jim lidi asi nebudou dojíždět stovky km do práce.
    s veškerým tím byrokratickým a daňovým pornem, který k tomu patří...
    S tím souhlasím, byť nemám srovnání jak je to náročné, resp. o kolik oproti USA a jaký je to podíl z nákladů (účetní často stačí na část úvazku a bere míň než programátoři).
    10.2.2022 10:32 xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Polovodicova vyrobni linka je do znacne miry chemicka vyroba se skutecne toxickymi vecmi, s vysokou spotrebou vody a energie. Ja si nedokazi predstavit, ze tohle bez zasadnich systemovych zmen dokazeme rychle postavit v kratkem case.
    Vsak se v tom aktu pise, ze ty fabriky bude treba stavet jako "stavby ve verejnem zajmu". Coz je vykoupeno tim, ze za nejakych podminek bude mozne vyhalsit "cipovou nouzi", ktera bude znamenat nucenou preferenci tuzemskych (EU) spotrebitelu a omezeni vyvozu.

    Skoro to vypada, ze Evropske velkopodniky (v aktu specificky mj. zminene automobilky) maji mentalni problem pochopit, ze existuje nejaky trh, a v podstate se jim na miru zavadi planovane hospodarstvi. Protoze preci si ty cipy nebudou kupovat za cenu, kterou jim nekdo diktuje. Takze vyse zminey Cortex-M4 za 80E neni mozna tak daleko od reality. Jen 90% z tech 80E bude v nakladech na uskutecneni tohoto aktu.
    10.2.2022 11:37 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Chápu, proč se ti to nelíbí, ale co s tím chceš tedy dělat jinýho? Všimni si, že USA řeší víceméně stejný problém ("Another statistic, which I personally think is more alarming, [is that] zero percent of leading-edge chips are made in America right now"). Když to necháš na trhu, tak tě Čína a spol. prostě převálcují nízkou cenou, ne?
    little.owl avatar 10.2.2022 12:26 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Když to necháš na trhu, tak tě Čína a spol. prostě převálcují nízkou cenou, ne?
    Cina nas valcuje predevsim vyssi efektivitou, schopnosti organizovat lepe vyrobu a rychleji inovovat a reagovat na zmeny a to vsechno predevsim na komercni bazi. Inzenyri v prumyslovych oblastech jsou jiz ted lepe placeni nez v CR a Cina je schopna uz pretahoval financne lidi ze zahranici.

    To je takovy paradox, komunisticka - spise autorativne meritokraticka Cina - pouziva nastroje tvrdeho kapitalismu ke svemu rozvoji, zatim co my zapadni kapitaliste oprasujeme nastroje pripominajici spise doby centralniho planovani a RVHP.

    Staci se podivat na soucasny model rozvoje polovodicoveho prumyslu v Cine. Je to tazene komercnimi firmami , vcetne dnes jiz stovek startupu, kterym vytvorili podminky, s tim ze se jim stat hradi do zacatku cast investicnich nakladu - treba Shanghai plati cca 30% - v Cine je totiz velmi slusna vnitrni konkurence mezi regiony. To se tyka nejen polovodicovych linek, ale celeho retezce vcetne dodavatelu od materialu po SW. K tomu navysili pred tremi lety stipendia universitam pro studenty v souvisejicich oborech, coz znamena uz ted deseti tisice absolventu rocne navic z jejich cca 1.4 milionu absolventu STEM oboru.

    Tohle nejaka dotace na vyrobni linku nemuze resit, primarne musi existovat prirozene podminky aby se komercnim firmam dlouhodobe vyplatilo v Evrope podnikat.
    A former Red Hat freeloader.
    JiK avatar 10.2.2022 14:06 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    …primarne musi existovat prirozene podminky aby se komercnim firmam dlouhodobe vyplatilo v Evrope podnikat.
    Zatím všechny kroky bruselských centrálních planovaču směřují k tomu aby se nedalo nejen podnikat, ale ani žít. Je to takový paradox, kdy elity otevřeně slibují, ze bude hůř, dráž, min, a jen pro vybrané, a lid jim to nejenže toleruje, ale někteří ještě tleskají a zdobí okna.

    Příznaky této debility jsou všude, od regulace vysavačů, přes zákazy spalovacích motorů až po zákazy jaderných elektráren. Proti tomuhle kultu je třeba Tálibán exemplární ostrůvek racionality.
    10.2.2022 14:40 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    přes zákazy spalovacích motorů
    Čína má podobné plány. Zamysli se, proč to dělají - je to kvůli nějaké zelené ideologii, nebo si prostě spočítali, že to je pro ně dlouhodobě výhodnější?

    Pro tebe asi nejvíc platí poznámka na konci následujícího komentáře.
    až po zákazy jaderných elektráren
    Jaderná energetika byla nedávno v EU prohlášena za zelenou.
    10.2.2022 15:47 xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Podobne? Plany EU jsou rok 2025 a norma EURO7, ktera znemozni homologovat cokoliv se spalovacim motorem (To by umoznilo sice prodavat ta drive homologovana, ale to zas chteji nektere staty zakazat). Zatimco Cina tam ma 50% hybridu a v druhe 50% kategorii ma i plug-in hybridy. A to pro rok 2035.

    Jaderna energetika sice byla prohlasena za zelenou, ale jak uz jsem psal, je potreba aby panovala i shoda, ze to bez ni nepujde.
    10.2.2022 16:02 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    10.2.2022 14:33 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    To je takovy paradox, komunisticka - spise autorativne meritokraticka Cina - pouziva nastroje tvrdeho kapitalismu ke svemu rozvoji, zatim co my zapadni kapitaliste oprasujeme nastroje pripominajici spise doby centralniho planovani a RVHP.
    Přesně tak. Jakkoliv se Číny obávám, tak trochu jsem (morbidním způsobem) rád, že slouží jako určitý protipříklad tomu západnímu bullshit pravo-levému dělení. Například je tady "pravicí" šířen mem, že dotace jsou největší zlo pod sluncem a nesmí se dělat nebo jenom úplně minimálně, a zatím Čína je schopná je použít dost efektivně a ve výsledku mít dlouhodobě zdaleka největší ekonomický růst úplně ze všech. Nejen v případě např. startupů, jak píšeš, ale třeba i k zajíštění dostatečného množství absolventů technických oborů - cena roku studia v USA je oproti Číně 14× vyšší [1], což se zákonitě musí někde projevit. A nakonec na tom ta Čína bude z podobných důvodů lépe (než USA i EU) i v té zelené energetice. Nebo třeba v zemědělství - EU 65 G$/rok, Čína $212 G$/rok [1, 2], i po přeškálování počtem obvytalel furt dotuje Čína.

    Všechno je to v sumě poměrně depresivní vzhledem k tomu, jak autoritářšký/totalitní země to je.

    Nicméně, pokud se mě někdo snaží přesvědčit o tezích tzv. "pravicové" politiky, měl by tedy svoje argumenty konfrontovat primárně s Čínou a až potom s EU. EU je příliš snadný cíl kritiky.
    little.owl avatar 10.2.2022 16:22 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    To neni o pravici ci levici, ale o kvalite statni spravy. Ja se obavam, ze Cina je do znacne miry lepe spravovana zeme, i kdyz to plno lidi bude popirat.

    Pokud se podivame na cleny jejich vlady a centralnich instituci, jsou to casto lide se zapadnim vzdelanim a zkusenosti v komercni sfere. Jsou nakonec treba i radovymi cleny komunisticke strany, ale ne klasicti aparatcici a do pozice se dostavaji predevsim diky svym schopnostem a pokud selzou jsou bez milosti vymeneni.

    Rozvoj ktery Cina udelala od konce 70.let nema v historii obdoby. Zjistili, ze jejich komunismus nefunguje a tak ho racionalne postupne vymenili za trzni ekonomiku kapitalistickeho typu. Prusvihu meli plno, ale byli schopni se poucit a zkusit to jinak, a jit dlouhe roky konzistentne za svym cilem.

    Bohuzel, tohle asi neda replikovat a vychazi to z tisicilete tradice profesionalni statni spravy, kdy urednici byli vybirani na zaklade zkousek bez ohledu na svuj puvod (zde). Komuniste nejsou nic jineho nez rudi cisari.

    Nektere veci by u nas byly nemyslitelne. Kdyz zjistili, ze hrani her ma velmi negativni a meritelne dopady na vzdelani deti, jednoduse omezili hrani her na tri hodiny tydne o vikendu. Tim odepsali spoustu hernich firem, ale uz po trech mesicich doslo ke ve skolach ke zlepseni. V demokraciich mate pravo byt nevzdelany idiot a travit svuj cas jak chcete.

    Me se vybavuje fotografie ktera tady kolovala v roce 2017, kdyz probihalo jednani USA/Cina ohledne Trumpovych cel, ten rozdil je do oci bijici - ovladani aparatciky jsme ted my a EU na tom neni lepe.

    Co se dnes deje je asi navrat k normalu. Poslednich dveste let dominance zapadu byla historicka anomalie poslednich peti tisic let cinske historie, kdy Cine ujel vlak prumyslove revoluce a jsem si jist, ze oni uz nedopusti, aby se to opakovalo.
    A former Red Hat freeloader.
    10.2.2022 17:18 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ano. Také jsem četl Gulika :)
    JiK avatar 10.2.2022 18:16 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    temer stoprocentni souhlas. Navic bych k tomu dodal, ze (udajne komunisticka) ekonomika Ciny je vyrazne vic trzni, nez (udajne kapitalisticka) ekonomika EU. Stat prerozdeluje v Cine neco okolo 30% jejich GDP, kdezto v EU je to kolem 48% GDP. Vysledky se dostavuji. Celkem rychle to zacina pripominat dobu pred listopadem 89.

    A jeste jedno, kreativita, otevrena debata, a meritokracie byvaly jeste docela nedavno hodnotami i na zapade (USA/EU). To, ze jsme je nechali nahradit wokeismem a socialismem, za to fakt cina nemuze.
    14.2.2022 19:13 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Neměl bys spíš šoupat nohama? Vždyť to byla právě tvá oblíbená ideologie, ie. volný trh a jeho snaha maximalizovat zisky a snižovat náklady za jakoukoli cenu (klidně i vykostění vlastního průmyslu), která Čínu stvořila a dostala ji do dnešní velmi silné pozice.

    Nebo jsi opravdu ochoten prohlásit Čínu za pravicovou a přihlásit se k jejich politice, abys zachránil svou idelogii?
    little.owl avatar 14.2.2022 20:03 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tak za otevrenim trhu a spolupraci s Cinou stala studena valka a snaha postavit Cinu proti SSSR a vychodnimu bloku. Mozny tandem SSSR + Cina byl velky problem pro geopoliticke strategy jako Kissinger. Ten chtel vyuzit pohranicnich a ideologickych sporu sporu mezi Cinou a SSSR a s takovymi nasledky jako ze Cina casem prevalcuje ekonomicky USA nikdo nepocital.

    Zacalo to navstevou Richarda Nixona v Cine v 1972, kdy odepsali Taiwan a uznali komunistickou Cinu jako nastupce predvalecne Ciny a opravdu se to rozjelo po navsteve Deng Xiaoping-a v USA v 1979. Americka verejnost byla vuci Xiaopingovi spise nepratelska, ale nikdo se jich moc neptal.
    A former Red Hat freeloader.
    10.2.2022 15:29 xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ja si nemyslim, ze USA resi stejny problem. Ti spis resi, aby treba uz druhou nebo treti dalsi generaci tech spickovych cipu (puvodne jsem chtel napsat CPU) navrhovali a vyrabeli u nich. Zatimco z tech dokumentu k EU aktu mi spis prijde, jak vyrabet v EU vubec neco. Takze zatimco resenim prvniho problemu je nejaky chipovy program Appolo, tak resenim druheho problemu je vlastne co? Jak postavit pitomou fabriku? Pokud takovou vec musis resit na te uplne nejvyssi urovni, pak te Cina prevalcuje, tak jako tak.

    Takze bych nedelal nic. Nechal bych v tom (vychazim ze sveho pocitu) v tom automobilky vymachat. Uz pred mnoha lety prisly na to, ze nez bojovat za sve zakazniky, tak je snazsi se podridit regulatorum a naklady snizovat drenim subdodavatelu. Pokud jim chybi soucastky treba do eCallu, tak at si u regulatoru prosadi, at v tom aute byt nemusi. Pokud ho tam nekdo chce, at mu ho prodaji jako luxusni vybavu, a obhaji si priplatek.

    Jiste jsou postizene i jine obory, ale opakovani "regulace -> vyssi cena -> dotace" nikdy nemuze skoncit jinak, nez ze te Cina prevalcuje.

    Jinak ta otazka spis mela byt "Co jineho se s tim da delat?" A tam je odpoved nevim.
    10.2.2022 16:05 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Jinak ta otazka spis mela byt "Co jineho se s tim da delat?"
    Přesně tak jsem se zeptal :) Ale ano, v pořádku, myslimže nejsme ve sporu.
    little.owl avatar 10.2.2022 11:43 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Pokud to bude jako stavba ve verejnem zajmu, mohlo by to urcite neco urychlit, ale stejne jsem skeptik.
    Skoro to vypada, ze Evropske velkopodniky (v aktu specificky mj. zminene automobilky) maji mentalni problem pochopit, ze existuje nejaky trh, a v podstate se jim na miru zavadi planovane hospodarstvi.
    Presne tak. Autmobilky tyhle veci sami nedelaji, to vyrabeji vesmes Tier 1 dodavatele (Valeo, Bosch, Continental, Magna, ...). Kdyz prijde nejaky naznak krize, ihned osekaji dodavky, to se stalo v minulosti nekolikrat a jenze ted byly mezitim kapacity vyprodany do jinych oboru a nerentabilni linky zavreny.

    To byl jasne idiotismus managementu automobilek.

    A vubec si nejsem jist, ze budou ochotni akceptovat vyssi ceny, to znamena platit treba 20 euro za SoC v okamziku, kdy Asie bude nabizet ekvivalent za desetinu. Bezne se optimalizuje kazdy rezistor ci kondenzator za 2 centy. Spise to zaplati danovy poplatnik.
    A former Red Hat freeloader.
    8.2.2022 16:55 Radegast
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tak ja se stehuji do Roznova pod Radhostem a jdem vybudovat Tesla2.eu
    8.2.2022 17:04 plostenka | blog: plstnk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Slozite dodavatelsko-odberatelske vztahy vyresi jeste vic narizeni Evropske komise.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 8.2.2022 17:15 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ono se to moc nezměnilo RVHP, nebo ERVHP ...
    8.2.2022 17:50 xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Taky mam pocit, ze v tom prohlaseni jen nekdo nahradil slovo lokomotiva slovem cip.
    JiK avatar 8.2.2022 18:36 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    ale musis uznat, ze socialisticka fraze: "Slozite dodavatelsko-odberatelske vztahy..." zni daleko lip, nez komunisticka fraze: "nemame..." prestoze znamena lautr totez.

    Cim by to mohlo byt, ze kdyz o ekonomice rozhoduje urednik, skonci to pokazde stejne?
    little.owl avatar 8.2.2022 18:42 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tak nezbyva nez doufat, ze to nebude jako kdyz tesla vyvijela treba kopie Intel 8035 (Tesla MHB8035) deset let po jejich uvedeni na trh.
    A former Red Hat freeloader.
    8.2.2022 17:57 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Moderní web
    Kdyby někdo hledal text té tiskové zprávy tak tady. Bez JavaScriptu dostanete prázdnou stránku. Někdo by jim měl říct, že takhle tedy ne. Už jenom proto, že je protiprávní spouštět program, ke kterému nemáte licenci.
    8.2.2022 20:02 mcAffee
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moderní web
    Takze az mam v pocitaci virus tak ho v podstate spoustim protipravne?
    8.2.2022 20:50 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moderní web
    Ano, pokud na to hacker přijde tak tě požene k soudu.
    8.2.2022 20:58
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moderní web
    Tento hacker?
    little.owl avatar 8.2.2022 18:33 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Obavam se ze bez konsorcia typu Airbus, ktere zachranilo evropske fragmentovane letectvi pred Boeingem nam tu z nezavisle vyroby polovodicu moc nezustane - tim nemyslim pripadnou filialku TSMC ci navrhove kancelare integrovanych obvodu.

    V podstate mame jiz jen ASML a ta bude diky embargu USA na vyvoz do Ciny poskozena, nebot si casem Cinane, vyvinou vlastni litograficke stroje - neni otazkou jestli, ale kdy.

    Asi krok spravnym smerem, nicmene mam pochybnosti, ze to vyjde. Uz nam prilis ujel vlak a na vetsi rozvojbudou chybet zkuseni lide a tady se budou spise utapet penize v zelene ideologii.
    A former Red Hat freeloader.
    xvasek avatar 8.2.2022 19:37 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Nemusí se hned vyrábět Ryzeny, třeba ty chybějící čipy do aut jsou prý levné jednoduché věci v hodnotě jednotek EUR. Tím by se klidně mohlo začít - jestli ta linka jede v Číně nebo v ČR není podle mých zkušeností až takový rozdíl, stejně až tam moc lidí nepracuje a rozdíl v platech inženýrů není až tak velký, výrobou v Číně se u takového provozu ušetří jenom na uklízečkách. Rozdíly narůstají až ve chvíli, kdy se používá méně kvalifikovaná ruční práce.
    JiK avatar 8.2.2022 19:49 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    tvl, jsi normalni? linka? fabrika? Vzdyt i jen ziskat stavebni povoleni by v EU zabralo tak 5-10 let. A pak prijde neziskovka a rekne ti, ze tam v bordelem zarostlem stavenisti budouci fabriky je chranena zaba kunkalka a kdyz jim das 50 milionu vypalneho, tak ti nezablokuji rizeni byrokratickymi obstrukcemi...na dalsich 20 let...

    Proc myslis, ze nemci za 20 let nepostavili vedeni ze severniho nemecka, kde jsou vetrne elektrarny, do jizniho, kde je prumysl? Proc to asi tak nejde? Uregulovano k smrti. Proto...

    V EU uz dekadu nevznikaji zadne nove fabriky, z chemie je uz konec, a ani neco tak sofistikovaneho jako treba vyroba antibiotik se tu nedela, prestoze to je provoz rozsahu jedne superciste telocvicny, kde dela 30 lidi s phd v organicke chemii a farmacii...

    predstava, ze budes v tomhle preregulovanem pekle cokoli vyrabet, je z rise fantazie...nebo spise nocnich mur...kdyz to bude tvuj kapital, ktery v tom spalis...dopadne to stejne jako evropsky google, evropsky amazon, evropsky facebook, evropsky ibm, evropsky spaceX, evropsky gps, proste hovno....krom propalenych penez...a ostudy...
    xvasek avatar 8.2.2022 20:03 xvasek | skóre: 21 | blog: | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Já o tom jenom neplkám, moji klientelu tvoří nějakých 20 výrobních plynule roustoucích firem. Automotive, potraviny, chemie, nábytek, kosmetika, bagry. V každém městě jsou takových firem destíky, ve větších i stovky, normálně to funguje. Líbí se mi Rakousko, kde je taková menší továrnička v každé dědině. Může být, že třeba bydlíš někde, kde nic není. OK, může být, nehádám se.
    8.2.2022 21:14 Ovoce | skóre: 16 | blog: Vyplizlo_ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    IMHO ne a je to prostě vůl, soudě podle ostatních příspěvků :D
    9.2.2022 10:10 podlesh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Může být, že třeba bydlíš někde, kde nic není.
    Virginia a Brno :-)
    Líbí se mi Rakousko, kde je taková menší továrnička v každé dědině.
    A to je ten problém: na továrničky a živnostníčky ti samozřejmě tihle lidé serou, to není kapitalismus. Jediné co se počítá jsou tvrdě pracující obyčejní lidé kteří mají být ambice být Elon Bezos.
    9.2.2022 12:18 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Blbý je, že tohle funguje jen do určité velikosti. Továrnička na chleba na dědině vám fungovat bude, ale pokud zkusíte udělat továrničku na složitější polovodiče, budete i v malé továrničce mít tak velké náklady, že to prostě neuděláte konkurenceschopné.
    Quando omni flunkus moritati
    little.owl avatar 9.2.2022 15:23 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Souhlas. Zrovna u vyrobnich linek cipu mluvime o vstupnich nakladech v radu miliard dolaru a pak prijde konkurence s necim vyrazne lepsim a pak se jen resi jak minimalizovat velikost ztraty. To je stalo v Evrope STMicroelectronics a malem je to slozilo.
    A former Red Hat freeloader.
    Jendа avatar 9.2.2022 16:52 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Takže STM má vlastní „zbytečnou“ linku? Jaktože jsou skoro nejvíc postihnutí nedostatkem čipů? (STM32 nešlo jako první koupit a velká část třeba zastavení automotive je AFAIK kvůli STM)
    little.owl avatar 9.2.2022 17:31 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Slo o to ze konkurence - Samsung, Micron a dalsi - prisli s lepsi technologii a nove postavene linky byly ztratove - pokud je zavrete mate velkou ztratu pokud provozujete mensi, takze jely dal, ale nema to dobre reseni. Bylo kolem roku 2003, aliance STM, Motorola, Philips. Vysledkem bylo zemetreseni, restrukturalizace, vznik NXP (Phillips), vznik Freescale (Motorola), propousteni, statni subvence a podobne. Vpodstate to bylo obdobi, kdy Evrope zacal ujizdet vlak na 65nm technologii a od te doby se tak nejak nechytame a zisky jsou v Asii.
    A former Red Hat freeloader.
    little.owl avatar 8.2.2022 20:37 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Na technologiich starsi generace nejsou velke marze a pokud se stavi nova linka, investicni naklady nejsou o dost nizssi nez u spicky. Starsi technologie se vam vyplaci jen kdyz uz byly zaplaceny predchozi naklady - tam je pak treba cena zapouzdreni pomalu vetsi nez cena polovodice. Na to dojela spousta firem, ktere si kdysi drzely vlastni vyrobu a dnes jsou fabless u digitalnich obvodu, pricemz analogovou vyrobu si jeste udrzeli (Texas Instruments, Analog Devices, Linear Technology, Maxim a podobne).

    Pokud to ma mit komercne smysl a nema se to dotovat, musi to byt blizko ke spicce a konkurence schopne

    Problem nebude tak s cenou prace, ale s kvalifikovanymi lidmi, tam ma problem i Cina a ted plati tolik, ze je schopna pretahovat lidi z celeho sveta, pokud je potrebuje - Taiwan jim jiz zakazuje inzerovat pracovni nabidky.
    A former Red Hat freeloader.
    8.2.2022 23:54 xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Asi krok spravnym smerem, nicmene mam pochybnosti, ze to vyjde. Uz nam prilis ujel vlak a na vetsi rozvojbudou chybet zkuseni lide a tady se budou spise utapet penize v zelene ideologii.
    Srandicky, srandicky, ale v Proposal for a Council Regulation amending Regulation (EU) 2021/2085 establishing the Joint Undertakings under Horizon Europe, as regards the Chips Joint Undertaking je kapitolka Consistency with other Union policies a zacina The proposed measures are in line with some of the main policies of the Union, such as the Green Deal. ... The proposal, and in particular via the design facilities and pilot lines that it supports, will lead to the design, testing, and validation of new, low power processors. Takze o ideologickou cistotu bych nemel starost. To bude IMHO to jediny v cem to bude na spici.
    JiK avatar 8.2.2022 18:33 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    ...posílit vedoucí postavení Evropy v oblasti technologií...
    LOL..to je jak od Jakese. Stejne pitome a stejne lzive.
    8.2.2022 20:55 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Evropa nemá vedoucí postavení absolutně v ničem protože je přeregulovaná imbecilama.
    Agent avatar 8.2.2022 21:50 Agent | blog: Life_in_Pieces | HC city
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Já se těším na to, až pomine čipová krize a asiati to rozjedou naplno a než se v Evropě vůbec něco rozjede, tak už to nikdo z těcj evropských továren nebude chtít... :-D Ale třeba se pletu a bude se to hodit jako záložní "zdroj". V zásadě asi nejsem úplně proti. Ale velmi se obávám, jestli se to vůbec vyplatí.
    Nevěděl zpočátku, co si počít, jak žít, co dělat, ale brzy se vpravil do role samotáře.
    9.2.2022 00:00 xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tak ja myslim, ze je fajn, ze po roce, co ta krize opravdu trva, se byrokrati dopracovali k vydani zpravy, ze je treba zalozit komise, ktere budou debatovat o tom, jak se z te krize dostat.

    "A pokud to bude malo, lituji, ale prijde cas tricek..."
    little.owl avatar 9.2.2022 00:21 little.owl | skóre: 22 | blog: Messy_Nest | Brighton/Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Uvidime. Cina ma dnes rozestavenych osm velkych produkcnich linek na 28/14nm, coz jsou technologie na kterou maji vlastni litograficke vybaveni a materialy a jen musi doladit vyteznost. Sice je to tri az ctyri generace pozadu za TSMC, ale na vetsinu veci jim to bude stacit, minimalne je nebude mozne snadno vydirat. Uvadeny budou do provozu postupne od 2023, tedy za tri roky od spusteni planu. K tomu pracuji na postupne modernizaci jejich sedmnacti existujicich produkcnich linek a pracuji na celem dodavatelskem retezci, od vstupnich materialu po EDA software. A jestli se jim to povede, zaplavi svetovy trh levnymi 14nm cipy, masova vyroba jim vzdycky sla. Takovym tempem my nejsme schopny vubec nic postavit a vyvinout, tri roky u nas trva jen schvaleni podkladu pro zahajeni stavby.
    A former Red Hat freeloader.
    JiK avatar 9.2.2022 00:49 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Uvidime. Cina...Takovym tempem my nejsme schopny vubec nic postavit a vyvinout, tri roky u nas trva jen schvaleni podkladu pro zahajeni stavby.
    Jj, viz 21
    8.2.2022 22:31 dsfg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Čechům závislost na Číně nevadí. Jak se zpívá v Cimrmanech, Čech se přizpůsobí.
    9.2.2022 00:27 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tak ale to je přeci jednoduché, chce to prostě využít zaběhlý systém uředního nastavování technologických parametrů. Nařídí se firmám, které produkují zařízení obsahující mikročipy, že X% musí být čipy evropské výroby a toto procento se bude v pravidelných intervalech zvyšovat, dokud to nebude 150%.
    AraxoN avatar 9.2.2022 06:51 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Som prekvapený, že táto byrokratická zúfalosť má len niečo cez sto husto popísaných stránok. Čakal som nižšie tisíce.
    pushkin avatar 9.2.2022 07:10 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    A když ani tohle nevyjde, rozjedeme skutečně masívní letákovou kampaň a natiskneme trička!
    9.2.2022 12:39 m.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Co znamena slovo "akt"?
    9.2.2022 13:08 hefo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    To sú predsa také tie obrazy, na ktorých sú nahé ženy (keď je to v časopise alebo na Internete, je to porno, ale na stene je to umenie). I keď "európske akty" s nahou Leyenovou, to neviem, či by som chcel vidieť...
    9.2.2022 13:31 billgates | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Ale keby tam dali taku Macronovu...
    JiK avatar 9.2.2022 13:32 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Kdyz jeste byla chlap…?
    9.2.2022 14:33 hefo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Jedine keby to boli nejaké historické zábery...
    9.2.2022 15:24 billgates | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Tak ja som velky milovnik prelomu 60. a 70. rokov 20. storocia. Keby sa nasli nejake z tej doby, tak sa nenahnevam :)
    9.2.2022 13:35 JZD | skóre: 14 | blog: Na_dvorku
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Evropský akt o čipech
    Najdi si nahou frau Merkel, to je teprv jízda. :-)
    Víra znamená vyznávat to, o čem člověk dobře ví, že to není pravda. Mlčeti platina, mluviti v gajzu, býti v hajzlu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.