Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Článek na LWN rozebírá nedávnou diskusi na LKML, která začala tím, že Pavel Machek poukázal na možnou ztrátu dat při odebrání neodpojené flash karty s ext3 (a zaslal patch doplňující informace o tomto problému do dokumentace). Mnoho lidí se však proti takovému postupu postavilo.
Tiskni
Sdílej:
myslim ze sanca ze sa flashka spali pri odpajani je nezavisla na tom, co si software o situacii mysli :) uz len preto, ze jednou z najdolezitejsich vlastnosti usb je plug-n-play....
samozvanemu odbornikovi sa mozno rozpadol filesystem a tak to dal pohotovo za vinu (neuskutocnenemu) unmountu...
(teda.. ze si "pomylil" poskodeny mbr/filesystem so zhorenou flashkou... alebo fakt zhorela - ale ci to bolo pri odpajani je otazka.. tak isto mohla zhoriet pri najblizsom pripajani, ktovie ci by si vsimol rozdiel :) )
Ono to muze byt oboji najednou. Nektera usb mass storage zarizeni neumi korektne reportovat svoji velikost. Resp. reportuji svoji velikost v "blocich" pricemz velikost bloku neni mozne nijak zjistit. Takovou flasku je mozne neformatovat pouze pomoci utily od vyrobce. Standartni programy mohou vytvorit filesystem, ktery ukazuje nekam do outu. V takovem pripade opravdu muze platit, ze "poskozeny filesystem" = znicena flashka.
keby len ext3 a flash http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/252851 ...mne to robi aj JFS a externy disk - clovek moze externy disku unmountnut, syncnut ale ak ma smolu, data aj tak ostanu v cache disku (alebo usb->ata interface)... a potom sa deju zaujimave veci :))