Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Zdravim,
mam taky problem, s ktorym si neviem uz dlhsie poradit. Resp. poradit ano, ale neviem sa ho uplne zbavit.
Problem je v tom, ze mam externy usb disk a na nom JFS filesystem. Pri kazdom uspavani sa vykona toto:
umount /media/disk
sync; sync; sync
Problem je ale v tom, ze ked sa ho pokusim neskor znovu pripojit, je potrebne vykonat fsck /dev/disk
, inak mu furt nieco vadi.. Vacsinu casu to nie je problem - pri fsck sa len prehra journal a je pokoj. Dnes sa ale journal neprehral, miesto toho sa spustila standardna kontrola a par giga dat (nastastie tam mam "len" nedolezite data a zalohy) slo do lost+found (samozrejme pod divnymi nazvami atd., takze v podstate su to uz nepouzitelne veci...).
Nie je divne ze aj po umount + 3x sync ostane ten disk v nekonzistentom stave?
Mna teda napada ako mozny zdroj problemov len to, ze ten disk je kus blby a nezapisuje data, ked ma ale drzi si ich pridlho v cache. A mam pocit ze cez USB mu neprikazem, ze uz to ma flushnut...
Druha moznost je ze niekto v ubuntu teame ten JFS pekne zmrsil - ale to sa mi az nechce verit, ze je to mozne.
Stretol (a vyriesil) sa niekto z vas s takymto niecim?
A jak ten disk napájíš ? Neodpojí PC dřív napájení než ten disk zapíše fyzicky ty data na plotny?
Co se stane když provedeš umount ručně, a počkáš třeba 1minutu a potom dáš Pc uspat ? Taky to poničí data ?
toto by problem nemal byt - umount snad nezabuda, ze ma nieco ulozit na disk :)
no to je prave jedna z tych moznosti - skusil som teraz taku vec, ze za sync dat este dd if=/dev/sdc of=/dev/null bs=1M count=100 iflags=direct
- tak uvidime, ci sa nieco zmeni.. mozno to disku pomoze, aby sa flushol..
on je totiz pripojeny externe v USB sufliku.. keby to rozhranie usb-disk nebolo tak blbo navrhnute, mohlo by sa pouzit hdparm -W 0
a bolo by po problemoch no...
Na Debianu (Etch, posléze Lenny i chvilkově Sid) jsem cca rok jako FS používal JFS.
Bez nějakých problémů.
Pak jsem loni na podzim zkoušel Kubuntu 8.10 a protože se mi nechtěla dělat instalaci a chtěl distro s KDE 4 pořádně omakat, nechával jsem cd v nb a ten uspával do ram (v podstatě několik dnů po sobě) ... pohoda.
Jenže, pak najednou nešly partišny s JFS po probuzení připojit - nastala pocopitelně panika, pak fsck /dev/disk ... opravilo se ... jen po dalším uspání jak přes kopírák to samé ... z nainstalovaného Debianu to pochopitelně taky nefakčilo.
To samé se při testování opakovalo před pár dny s Kubuntu 9.04 po uspání (instalace na hdd) a použítí JFS jako fs pro /.
Takže asi tak.
Ale třeba je to rukama .
prave teraz mam podozrenie skor na hw problem - ale mozno tomu debianu dam sancu :))
Kdysi mel linux kernel problem v tim, ze presne nebylo jasny co znamena, ze data byla zapsana na disk. V nekterych pripadech byla data povazovana za zapsana i v pripade, ze je pouze prijala hw cache primo na disku. Zajimavy na tom bylo, ze tahle chyba vadila nekterym zurnalovacim systemum vice a jinym mene. Pokud se dobre pamatuju, tak se dlouho hledala chyba v XFS. Mozna ze mas podobny problem - zkus hledat mezi parametry hdparmu, taky je mozny, ze ten tvuj USB ramecek proste nektery ATA commandy nepropousti.
no, tak teraz som zapol stroj po uspani a snad prvykrat neprebehol fsck s tym ze teda volam pred uspanim ten horeuvedeny "dd
prikaz", vdaka comu sa zrejme vyprazdnila cache...
uvidim, ci to bude robit aj nabuduce - predpokladam ale, ze toto bude ten problem.. holt je ten USB ramcek blby :)
Tiskni Sdílej: