Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Zdravim,
mam taky problem, s ktorym si neviem uz dlhsie poradit. Resp. poradit ano, ale neviem sa ho uplne zbavit.
Problem je v tom, ze mam externy usb disk a na nom JFS filesystem. Pri kazdom uspavani sa vykona toto:
umount /media/disk
sync; sync; sync
Problem je ale v tom, ze ked sa ho pokusim neskor znovu pripojit, je potrebne vykonat fsck /dev/disk
, inak mu furt nieco vadi.. Vacsinu casu to nie je problem - pri fsck sa len prehra journal a je pokoj. Dnes sa ale journal neprehral, miesto toho sa spustila standardna kontrola a par giga dat (nastastie tam mam "len" nedolezite data a zalohy) slo do lost+found (samozrejme pod divnymi nazvami atd., takze v podstate su to uz nepouzitelne veci...).
Nie je divne ze aj po umount + 3x sync ostane ten disk v nekonzistentom stave?
Mna teda napada ako mozny zdroj problemov len to, ze ten disk je kus blby a nezapisuje data, ked ma ale drzi si ich pridlho v cache. A mam pocit ze cez USB mu neprikazem, ze uz to ma flushnut...
Druha moznost je ze niekto v ubuntu teame ten JFS pekne zmrsil - ale to sa mi az nechce verit, ze je to mozne.
Stretol (a vyriesil) sa niekto z vas s takymto niecim?
A jak ten disk napájíš ? Neodpojí PC dřív napájení než ten disk zapíše fyzicky ty data na plotny?
Co se stane když provedeš umount ručně, a počkáš třeba 1minutu a potom dáš Pc uspat ? Taky to poničí data ?
toto by problem nemal byt - umount snad nezabuda, ze ma nieco ulozit na disk :)
no to je prave jedna z tych moznosti - skusil som teraz taku vec, ze za sync dat este dd if=/dev/sdc of=/dev/null bs=1M count=100 iflags=direct
- tak uvidime, ci sa nieco zmeni.. mozno to disku pomoze, aby sa flushol..
on je totiz pripojeny externe v USB sufliku.. keby to rozhranie usb-disk nebolo tak blbo navrhnute, mohlo by sa pouzit hdparm -W 0
a bolo by po problemoch no...
Na Debianu (Etch, posléze Lenny i chvilkově Sid) jsem cca rok jako FS používal JFS.
Bez nějakých problémů.
Pak jsem loni na podzim zkoušel Kubuntu 8.10 a protože se mi nechtěla dělat instalaci a chtěl distro s KDE 4 pořádně omakat, nechával jsem cd v nb a ten uspával do ram (v podstatě několik dnů po sobě) ... pohoda.
Jenže, pak najednou nešly partišny s JFS po probuzení připojit - nastala pocopitelně panika, pak fsck /dev/disk ... opravilo se ... jen po dalším uspání jak přes kopírák to samé ... z nainstalovaného Debianu to pochopitelně taky nefakčilo.
To samé se při testování opakovalo před pár dny s Kubuntu 9.04 po uspání (instalace na hdd) a použítí JFS jako fs pro /.
Takže asi tak.
Ale třeba je to rukama .
prave teraz mam podozrenie skor na hw problem - ale mozno tomu debianu dam sancu :))
Kdysi mel linux kernel problem v tim, ze presne nebylo jasny co znamena, ze data byla zapsana na disk. V nekterych pripadech byla data povazovana za zapsana i v pripade, ze je pouze prijala hw cache primo na disku. Zajimavy na tom bylo, ze tahle chyba vadila nekterym zurnalovacim systemum vice a jinym mene. Pokud se dobre pamatuju, tak se dlouho hledala chyba v XFS. Mozna ze mas podobny problem - zkus hledat mezi parametry hdparmu, taky je mozny, ze ten tvuj USB ramecek proste nektery ATA commandy nepropousti.
no, tak teraz som zapol stroj po uspani a snad prvykrat neprebehol fsck s tym ze teda volam pred uspanim ten horeuvedeny "dd
prikaz", vdaka comu sa zrejme vyprazdnila cache...
uvidim, ci to bude robit aj nabuduce - predpokladam ale, ze toto bude ten problem.. holt je ten USB ramcek blby :)
Tiskni Sdílej: