Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Facebook spustil v stredu samostatné rozpoznávanie a tagovanie tváre bez pomoci užívateľov. Viac o samotnom spustení sa môžete dočítať tu.
Tiskni
Sdílej:
Nesnáším jak prorůstá do všech stránek a je mi odporný ten smrad. Web už je jím celý nasáklý. Fuj.tesi me, agente Smithi... :)
I hate this place. This zoo. This prison. This reality, whatever you want to call it, I can't stand it any longer. It's the smell, if there is such a thing. I feel saturated by it. I can taste your stink and every time I do, I fear that I've somehow been infected by it.
100E03Normální člověk by napsal 1E5. Mě to netrápí, nikdo mě zatím nenutí to používat, když se mě občas někdo zeptá, tak odpovím, že nevím, k čemu by mi to bylo. A k čemu by mi to bylo mi ještě nikdo nedokázal říct. Šlo by AbcLinuxu považovat za sociální síť?
Normální člověk by napsal 1E5.
Socializovat se dá i jinak než registrací na nějakém serveru na internetu
Pokud si člověk opustí taneční, školu, univerzitu, nějaké zaměstnání, přestěhuje se atd., ale chce zůstat v kontaktu s lidmi, se kterými se tam stýkal, může si velmi náročně spravovat adresář (telefonní seznam) -- nebo použije nějakou sociální síť. Pozvání lidí na nějakou akci je pak velice jednoduché -- oproti třeba nutnosti obtelefonovávat všechny (jak to má ve zvyku starší generace) a doufat, že se na nikoho nezapomene.
p.s. hlavně že týpek co si říká w4rr10r určitě není puberťák, zvlášť když ještě obhajuje facebook (který je dneska oblíbený především mezi uhrovatými děcky)
Pubeťák pravděpodobně biologicky není i když si to o něm pro jeho výroky někteří myslí.
pokud člověk s někým chce zůstat v kontaktu, nepotřebuje k tomu sociální síť, to je jen chabá iluze, jak jsou si uživatelé blízcí
Je to velice jednoduchý a nenáročný způsob. Je věc každého, jak s ním naloží. Já skutečně nemám čas a energii na to, abych si vydržoval a průběžně aktualizoval telefonní seznam (mimochodem nesnáším telefonování*), seznam adres (většina z těch lidí beztak dnes bydlí v úplně jiném městě) atd. Zlaté stránky jsou už dávno pasé. Na FB se tohle všechno řeší samo. Navíc tam jde i výrazně snáze filtrovat informace (toho času mi chodily různé rádobyvtipné prezentace, musel jsem je mazat, ale nemohl jsem je blokovat, aby mi neuniklo něco podstatnějšího; dnes to ti lidé plácnou na zeď na FB, což jde blokovat, ale události zůstávají. A furt jde taky FB brát jenom jako dalšího poskytovale IM (dokonce XMPP).
* nehledě k tomu, že ochrana soukromí je u telefonování také dost pofidérní
kliknout na "spamlist" v mailovém klientu je taky velice jednoduchévs
Já skutečně nemám čas a energii na to, abych si vydržoval a průběžně aktualizoval telefonní seznam (mimochodem nesnáším telefonování*) ...sorry, na takovéto úrovni se mi diskutovat nechce (btw, taky nerad telefonuju) mimochodem, se všemi lidmi, se kterými jsem kontakt udržet chtěl, jsem ho zatím jednoduše udržel - ať už bydleli ve stejném městě nebo na Novém Zélandu, ať už jsme každý pracovní den na stejném kanále na irc nebo si jednou za uherský rok napíšem mail ... takže nemá smysl tvrdit, že to nejde; otázka je spíš co pro koho znamená "chtít" a "v kontaktu"
sorry, na takovéto úrovni se mi diskutovat nechce (btw, taky nerad telefonuju)
Udržování seznamu kontaktů v e-mailovém klientovi mi přijde naprosto ekvivalentní. Je trošku rozdíl, když si každý jenom aktualizuje svůj web nebo profil někde, a když si každý musí udržovat kontakty na všechny ostatní (vlastně tím vznikají redundantní záznamy s větším rizikem chyb).
mimochodem, se všemi lidmi, se kterými jsem kontakt udržet chtěl, jsem ho zatím jednoduše udržel - ať už bydleli ve stejném městě nebo na Novém Zélandu, ať už jsme každý pracovní den na stejném kanále na irc nebo si jednou za uherský rok napíšem mail ... takže nemá smysl tvrdit, že to nejde; otázka je spíš co pro koho znamená "chtít" a "v kontaktu"
To není v rozporu. S několika lidmi je to v pohodě a taky to mám takhle. Ale v rámci širšího okruhu lidí, které člověk chce občas potkat a třeba s nimi něco podniknout (ovšem nastává to jen zřídka), je to IMO neúnosné.
To není v rozporu. S několika lidmi je to v pohodě a taky to mám takhle. Ale v rámci širšího okruhu lidí, které člověk chce občas potkat a třeba s nimi něco podniknout (ovšem nastává to jen zřídka), je to IMO neúnosné.IMO je neúnosné to vychvalování facebooku, který nejenomže spoustě lidí způsobí ztrátu zajímavých kontaktů, protože propadnou názoru, že všichni sledují facebook, ale ještě je zásobí SPAMem. Single point of failure ti taky nic neříká. Kdo bude zakládat své vztahy na fungování a dobročinnosti facebooku, nejspíš časem ztratí kontakt s realitou.
Tu není tak jednoduché. Jaké že jsou ty komunikační prostředky?O telefonu a e-mailu jsi zřejmě už aspoň z doslechu něco víš.
Jenže FB jde používat i jako IM nebo e-mail a navíc jako nástěnku*,Tyhle PR kecy mě nebaví. Facebook jako e-mail prostě nefunguje. Jistě, existuje na světě možná dost lidí, kteří si myslí, že ano, ale neznalost neomlouvá.
A upřímně, je na tom e-mail lépe?ano, je
Schválně který freemailový poskytovatel maily neprochází za účelem vkládání cílené inzerce...hm, schválně, který freemailový poskytovatel má monopol na poskytování poštovních služeb ... aktuálně aktivně používám tři účty, z toho jediný je na freemailu, a pokud zrovna z nouze nepoužívám www rozhraní, o žádnou reklamu mě, ani příjemce mých zpráv, neobohacuje; jak jsou na tom v tomto směru zbývající dva "komerční" účty asi netřeba rozebírat kde jinde než na fb si můžu vytvořit účet tak, abych mohl vidět vše, co mi uživatelé fb chtějí prostřednictvím fb sdělit (et vice versa)?
A upřímně, je na tom e-mail lépe? Schválně který freemailový poskytovatel maily neprochází za účelem vkládání cílené inzerce...Neznalost neomlouvá. E-mail je decentralizovaný, bez monopolu a bez single point of failure.
Telefon jsem zamítl a ohledně e-mailu jsem reagoval. Z uživatelského hlediska jsou zprávy na něm identické.Pouze z hlediska velmi nezkušeného či hloupého uživatele.
Já zase nechápu, proč musíš FB odmítat.Kdybys facebook fanaticky nemiloval, všiml bysis, že jsem o odmítání neřekl ani slovo. Jen upozorňuju fakta, která ti unikají. Ale očividně se namáhám zbytečně, takže toho asi brzo nechám.
Je to jen komunikační prostředek.Najednou ho degraduješ na komunikační protředek :), mohl bys ho tedy přestat zbožšťovat a radši se podívat na fakta. Je to komunikační prostředek s velmi špatnýma bezpečnostníma vlastnostma. Nikoho, na kom ti aspoň trošičku záleží, nebudeš mít jenom na facebooku.
Stejně jako telefon nebo ICQ.V prvním pravdu nemáš v druhém ano. ICQ má podobně špatné vlastnosti jako Facebook, tzn jediná firma, která se stará o tvé vztahy s okolím, a může ty tvé vztahy kdykoli prodat (což už se stalo, ICQ dokonce měnilo nejen majitele, ale i sídelní země). Telefon, naproti tomu, není monopolní. Tzn když jedna firma padne, lidi si koupí simku od jiné. Takže telefon je přesný opak Facebooku (nápovědou je už to, že se v češtině telefon píše s malým t).
Kdybys facebook fanaticky nemiloval ... mohl bys ho tedy přestat zbožšťovat
Lžeš nebo máš problémy s pochopením textu.
Je to komunikační prostředek s velmi špatnýma bezpečnostníma vlastnostma.
Stejně jako telefon, e-mail u celé řady poskytovatelů a IM u nějakého centralizovaného poskytovatele. Je věc každého, jaké informace bude šířit.
Nikoho, na kom ti aspoň trošičku záleží, nebudeš mít jenom na facebooku.
A nebudeš ho mít ani na pouze jednom jediném komunikačního prostředku. Tímto se mi zvyšuje počet komunikačních metod vedle pouhého jednoho e-mailu.
Telefon, naproti tomu, není monopolní. Tzn když jedna firma padne, lidi si koupí simku od jiné.
Existuje tu oligopol, šifrování GSM je mizerné, hovory se oběžně archivují (analyzují?), případně odposlouchávají.
Takže telefon je přesný opak Facebooku (nápovědou je už to, že se v češtině telefon píše s malým t).
To s tím nemá nic společného. Je to jazykový proces. A výše píšeš FB s malým.
Existuje tu oligopol, šifrování GSM je mizerné, hovory se oběžně archivují (analyzují?), případně odposlouchávají.Šifrování je skoro nanic, funguje jen mezi mobilem a BTS, to ochrání maximálně před nějakým amatérem s anténou, ale už ne před odposlechy za strany operátora - čili jenak odposlech policie s povolením, pak odposlech policie kdy si nesežene povolení, ale holt operátor spolupracuje, potom odposlechy lidí co mají dobrou známost u někoho od policie nebo operátora ... Někde jsem taky počítal náročnost skladování hovorů a vyšlo mi, že kdyby operátoři chtěli, tak by náklady na komplet nahrávání všech hovorů co přes ně projdou několik měsíců až roků nazpět byly takové, že by si to operátoři mohli bez problémů dovolit. Ovšem jestli to dělají a pokud ano tak jak dlouho nazpět se ty hovory skladují tak to netuším. Vím určitě že metadata (t.j. spojení odkud a kam a jak dlouho) se archivují, myslím, že min. jeden rok.
Lžeš nebo máš problémy s pochopením textu.
Já zase nechápu, proč musíš FB odmítat.Tyhle dvě věty jdou hodně dohromady :). Až si najdeš můj profil na FB, tak se vrať. Z tvého textu jsem pochopil, že jsi fanatický milovník facebooku. Jestli je toto pochopení špatné nebo ne, ať každý posoudí sám.
Stejně jako telefon, e-mail u celé řady poskytovatelů a IM u nějakého centralizovaného poskytovatele.Chápeš rozdíl mezi sítí (a související technologií), která umožňuje změnit poskytovatele a která to neumožňuje?
A nebudeš ho mít ani na pouze jednom jediném komunikačního prostředku. Tímto se mi zvyšuje počet komunikačních metod vedle pouhého jednoho e-mailu.Nikdo ti nezakazuje vlastnit více e-mailových adres. Navíc existují i jiné způsoby jak se zkontaktovat s druhým člověkem, než elektronické. A dokonce nemusí být všechny možnosti přímé.
Existuje tu oligopol, šifrování GSM je mizerné, hovory se oběžně archivují (analyzují?), případně odposlouchávají.Vyvrací snad to snad něco z mé věty (níže)?
Tzn když jedna firma padne, lidi si koupí simku od jiné.
To s tím nemá nic společného. Je to jazykový proces. A výše píšeš FB s malým.Na to mě napadají jen tři otázky: 1) Máš problémy s chápáním slova nápověda? 2) Vždycky reaguješ na závorku místo na hlavní větu? 3) Máš pocit, že to, že v komentářích často ignoruju pravidla psaní velkých písmen, má nějaký vliv na to, jaký pravopis je správný?
Normální člověk by napsal 1E5.Definuj "normální".
tim myslis sebe a pak cloveka, ktery je divny nebo tebe a jednoho cloveka a oba jste divni? :-PJá si divný nepřipadám, podle mě jsou divní všichni kolem!
(jinak nevim, co by melo byt na matematikovi divneNo, je tak trošku divný)
Mě to netrápí, nikdo mě zatím nenutí to používatJendo, musím říct, že stále více narážím na to, že se chci na něco podívat (často i z firemních stránek) a buch… ono se to nachází kdesi na FB. Takže se nepodívám. Ale pomalu už mne to začíná nasírat.
Spíš mne zaráží přístup těch, kteří zcela bezdůvodně některé věci zveřejňují přes FB. Nevím, zda chtějí „jít s dobou“ a doufají, že takto nalákají mladé lidi, nebo jim z toho prostě už také hrabe na majáku. Možná obojí ;)Třeba to jinak neumí. Nevím, o co konkrétně šlo, ale vyrobit stránku na FB asi umí kde kdo, ale někam nahrát dokument (a pokud možno ho ještě předtím vyexportovat do nějakého normálního formátu) je pro BFU určitě mnohem složitější - třeba pokud nemají místo na žádném serveru.
/etc/hostspridat zaznam
127.0.0.1 facebook.comMate od te chvile od FB pokoj nadobro. Lokalne si muzete treba taky rozjet apache a nastavit ho tak aby na lokalni pozadavky na domenu facebook.com vracel nejake jine html, nez obsah FB. :D
Zvláštní, že zrovna tento komentář napsal anonym.
jako že to není nic těžkého když je člověk na FB permanentně přihlášen..Můžu se zeptat, jak?
a to je to k čemu FB spěje...Otázkou je, jestli některé třípísmenové organizace něco takového nemají už teď. Udělat rozpoznávání ksichtů nad stamiliony obyvatel asi nebude nic lehkého, ale teoreticky by to mohlo být možné i s dnešními algoritmy a prostředky. Algoritmy na nalezení "nějakého" ksichtu na fotce už jsou a jsou celkem běžně dostupné a rychlé (např. značná část foťáků je má). Algoritmus na procrawlování facebooku, linkedin nebo jiného "sociálního" webu a vysosání údajů včetně fotek lidí je poměrně jednoduchý - napsat crawler je na pár dní. Případně pokud má někdo páky na to, aby si zjednal přímo přístup do databáze, má to o něco jednodušší. Pokud má navíc k dispozici policejní databázi, je to ještě jednodušší (např. policie ČR může ke každému člověku získat jeho fotku) Ovšem přiřazení nějakého přesně lokalizovaného ksichtu na fotce k nějakému z těch stamilionů v databázi - to už je těžké. Facebook si to tipuju bude zjednodušovat tím, že to bude zkoušet matchovat jenom s přáteli, případně přáteli přátel - jinak by to asi skoro dycky našlo někoho (typicky neznámého), kdo vypadá dostatečně podobně (podobná délka vousů, stejná barva vlasů, podobný "kukuč") aby ho to označilo. IMHO je možné, že systém s těmito popisovanými featurami už existuje, nebo je ve vývoji a brzy existovat bude. Nebylo by to nic laciného, ale řekl bych, že je to realizovatelné.
A facebook lze prohlížet i bez přihlášení?
jde - jde udělat veřejně přístupné album, nebo fotky, ale není tam vidět označení osob
Opakuji a je to v souladu s CZ zákony?
nevím
A facebook lze prohlížet i bez přihlášení?Tusim ze neco malo se zobrazuje i neprihlasenym
Opakuji a je to v souladu s CZ zákony?Facebook ma sidlo v USA, takze mu ceske zakony muzou byt z vetsi casti ukradene ...
Tusim ze neco malo se zobrazuje i neprihlasenym
Záleží na nastavení. Třeba na mém profilu by nepřihlášený neměl vidět nic jiného než jméno a maximálně fotku -- na zeď, přátele nebo fotky se nedostane.
Jsou tam poměrně detailní nastavení, třeba já mám u většiny věcí, že to vidí jen mí přátelé, případně u některých věcí přátelé přátel, protože FB používám taky jako de facto RSS čtečku s tím, že můžu ty odkazy jednoduše sdílet s dalšími lidmi (tím třeba můžu rozšířit informaci o zajímavém projektu, o němž by se ti lidé jinak nedozvěděli*).Nejde ani tak o detailní nastavení. Facebook je služba, která nejde nijak zabezpečit ani proti jejímu jedinému (!) provozovateli, a moc ani proti případným lidem, kteří by se za tebe chtěli vydávat.
ale já sám takové věci obvykle nedělám, tak je mi tohle ukradené :))nejvyssi cas zacit...
helloweenskou dyni
Ja su po ranu takovy zblbly
skou, nebo halloweenskou?