Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Fairphone je výrobce smartphonů, který se zaměřuje na prodlouženou podporu a opravitelnost. Model Fairphone 2 vydaný v říjnu 2015 používá SoC Qualcomm Snapdragon 801, původně na něm běžel Android 5.1. Navzdory konci podpory ze strany Qualcommu na něj bylo portováno komunitní sestavení LineageOS 14.1 (Android 7.1). Nyní firma Fairphone oznámila aktualizaci na Android 9, vyvíjenou od léta 2020.
Tiskni
Sdílej:
Linux jadro ktere Android na pocatku pouzil ma ovladacovej model a la GNU/Linux, jenomze misto aby se pouzilo pro Android zarieni to, tak se tam ovladace pouzivaj nejaderne...pokud by Android tedy mel jaderne ovladace, tak by to bylo lepsi nez ted, sice by ty ovladace museli byt udrzovane pro nova jadra, ale pokud by to vyrobce SoC delal pravidelne, a udrzoval je v mainline, tak by to proste fungovalo i s novym jadrem pri novem Androidu...
uname -a
před a po aktualizaci.
Když si myslíte, že zlí správci Linuxu se sveřepě brání definici stabilního rozhraní kvůli svým ideálům, tak vás nechám při tom.Nevím, proč se tomu brání respektive proč to v koncepci jádra není, většinou se ale uvádí, že je to proto, aby měli výrobci motivaci ovladač upstreamovat, tak vycházím z toho. Zřejmě to tam nechybí jen proto, že ještě nikdo o nic takového neměl zájem. Telefony přišly o dost později než tahle politika, a že teď zůstává kvůli výkonu je sice možné, ale jenom teorie.
1/ na druhou stranu widlo-driver-model trpy neprenositelnosti (ahci/nvme/usb3/sitovky), coz u tuxe nebyva problem - schvalne muzes zkusit prehodit disk s win z jednoho pc do druheho, kolik z toho bude fungovat... u win10 se to zlepsilo, protoze to tam Bill predinstaloval (ja instaluju pres PXE a musim ty drivery tlacit do PE .wimu)AHCI/NVMe je jedinej problém, kdy to IIRC nemusí naběhnout, ale pokud vím se to dá nějak manuálně vyřešit, jen si nepamatuju jak. ALe tohle vůbec nesouvisí s tím, že má Windows inteligentní model ovladačů, to je IIRC o tom, jak bootuje a jak je to s konfigurací.
2/ na podzim 2019 (win7 jeste pod supportem) se mi dostal do ruky notebook s ryzenem a tehdy nebyly (a uz ani nebudou) drivery na win7 pro cpu a grafiku - musel se prasacky editovat .infTy Ryzen APU jsou výjimka, na ně *vůbec* nejde dostat Windows 7 (a to opravdu, lidi si často myslí, že to prostě musí jít a ostatní to akorát nezkoušeli dost usilovně, ale AFAIK to fakt nikdo nerozchodil). Není to ani o ovladačích (který ale AMD nevydává), ty procesory jsou úplně nenkompatibilní, je tam snad nějaký problém s ACPI. Mimochodem jsem na tom měl i problém spustit liveCD Linuxu (takový ty bootdisky antivirů mají problém, nenaskočí u nich obraz), takže problém to myslím má i se staršíma jádrama Linuxu.
(nemluve o tom, ze ty velky win updaty na jare/podzim spoustu veci rozbijou, vcetne VPN a tiskaren [kdyz se to zrovna nesekne v endless-boot-loopu a mas trpelivost cekat do konce])Mě ne (ťuk ťuk), ale tak v tomhle jsou vždycky rozdílný zkušenosti... taky to každopádně nijak nesouvisí s driver modelem.
AHCI/NVMe je jedinej problém, kdy to IIRC nemusí naběhnout, ale pokud vím se to dá nějak manuálně vyřešit, jen si nepamatuju jak.predpokladam ze:
sysprep /generalize /oobe /shutdown(tak se obecne s W7 resilo preneseni disku na jinej HW)
u XP i W7 slo prendat disk kdyz si mel stesti na podobnej HW a/nebo necrashli puvodni ovladace pro absenci toho k cemu byli urcene, ve spravci zarizeni si pak pri zobrazeni skrytejch videl "miliony" tech puvodnich ovladacu, tedy pokud ten system najel a doinstaloval si ty "miliony" ovladacu pro novej HW...Vidíš, já omylem přehodil image systému (Win XP) mezi athlonem 64/čipsetem Nvidia a athlonem XP/VIA a ono to naběhlo. 'Windows se vždycky nejvíc posere Linuxákům'.
jiste, mel si to stesti a miliony ovladace skytejch ve spravci zarizeni, sem ti to v citaci radeji zvyraznil aby ti to uz doslou XP i W7 slo prendat disk kdyz si mel stesti na podobnej HW a/nebo necrashli puvodni ovladace pro absenci toho k cemu byli urcene, ve spravci zarizeni si pak pri zobrazeni skrytejch videl "miliony" tech puvodnich ovladacu, tedy pokud ten system najel a doinstaloval si ty "miliony" ovladacu pro novej HW...Vidíš, já omylem přehodil image systému (Win XP) mezi athlonem 64/čipsetem Nvidia a athlonem XP/VIA a ono to naběhlo. 'Windows se vždycky nejvíc posere Linuxákům'.