V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Americká FBI označila Syrian Electronic Army za teroristickou organizaci. Podle oficiálního prohlášení bylo důvodem to, že "SEA byla v posledních několika měsících velice úspěšná v ohrožování rozličných mediálních gigantů". Federální úřad pro vyšetřování také vyzývá občany, aby se starali o svůj síťový provoz, přijali opatření k udržení bezpečnosti a v případě neobvyklého nebo nebezpečného provozu či chování sítě kontaktovali lokální pobočku FBI.
Připomeňme si, že Syrian Electronic Army je prorežimní skupina jíž vyjádřil své sympatie i prezidenta Bashar al-Assad, když jí nazval "opravdovou armádou ve virtuálním světě". Mezi poslední oběti skupiny patří například webová stránka Amerického námořního sboru nebo Twitterový účet NYTimes.
Tiskni
Sdílej:
To je právě otázka, jestli utéct do exilu nebo se ještě snažit systém změnit zevnitř. Kdyby organizace jako EFF a FSF opustily USA, tak budou mít sice samy větší svobodu, ale budou mít horší kontakt s uživateli, v podstatě je tam nechají napospas a už v té zemi nebude nikdo, kdo by se uživatelů zastal. A nakonec to ještě může dopadnout tak, že tamní režim označí tyhle organizace v exilu jako teroristické a začne cenzurovat přístup na jejich servery.
Mediální gigant