Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Americká FBI označila Syrian Electronic Army za teroristickou organizaci. Podle oficiálního prohlášení bylo důvodem to, že "SEA byla v posledních několika měsících velice úspěšná v ohrožování rozličných mediálních gigantů". Federální úřad pro vyšetřování také vyzývá občany, aby se starali o svůj síťový provoz, přijali opatření k udržení bezpečnosti a v případě neobvyklého nebo nebezpečného provozu či chování sítě kontaktovali lokální pobočku FBI.
Připomeňme si, že Syrian Electronic Army je prorežimní skupina jíž vyjádřil své sympatie i prezidenta Bashar al-Assad, když jí nazval "opravdovou armádou ve virtuálním světě". Mezi poslední oběti skupiny patří například webová stránka Amerického námořního sboru nebo Twitterový účet NYTimes.
Tiskni
Sdílej:
To je právě otázka, jestli utéct do exilu nebo se ještě snažit systém změnit zevnitř. Kdyby organizace jako EFF a FSF opustily USA, tak budou mít sice samy větší svobodu, ale budou mít horší kontakt s uživateli, v podstatě je tam nechají napospas a už v té zemi nebude nikdo, kdo by se uživatelů zastal. A nakonec to ještě může dopadnout tak, že tamní režim označí tyhle organizace v exilu jako teroristické a začne cenzurovat přístup na jejich servery.
Mediální gigant