Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
MojeFedora.cz informuje, že bylo oznámeno vydání Fedory 26. K dispozici jsou tři oficiální edice: Workstation pro pracovní stanice, Server pro serverové nasazení a Atomic pro cloudové. Vedle nich jsou k dispozici také alternativní desktopy v podobě KDE Plasma, Xfce a další a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Stahovat lze z GetFedora. Release Party proběhne v Brně 8. srpna a v Praze 10. srpna.
Tiskni
Sdílej:
Jsem uz zvedav na F27, s ohledem na Flatpak-zaci navrzenou zde.Jakože Flatpaky místo RPM? To by bylo úžasné. To už bych asi fakt přešel na Gentoo.
No, zasadni vec co tam neni na zacatku zminena, akorat na konci jsou zminky o tom, ze by to snad melo byt jen v "GNOME Software".
Takze jsou 2 moznosti:
GNOME SoftwareCož je oficiální způsob jak instalovat aplikace v grafice od dob co zemřel či byl zavražděn yumex.
.
Jakože Flatpaky místo RPM? To by bylo úžasné.V cem je problem? Zdrojove RPMS tam budou stale a budete moci z nich sestavit Flatpak nebo standardni balicek. Flatpack ma oproti RPM balicku nekolik vyhod - treba sandboxing - coz se pro aplikace jako Firefox hodi.
V cem je problem?Ve Flatpaku? Bude v tom bordel.
maji nejakou edici ktera se da normalne pouzivat tozn do peti minut nenarazim nabug ktery musim resit?Ano.
3x jsem skončil s FATAL: INT18: BOOTFAILURETo spise vypada na bug ve VirtualBox - kdysi jsem mel podobny problem a nikdy to nebylo vyreseno.
Proboha, kdo vymyslel, aby se nástroj na rozdělení disku spustil až po kliknutí na Hotovo?A v cem je problem? Vytvorite si konfiguraci a pote co mate konecnou verzi se zapise na disk.
To bych rád, ale napadlo by Vás, že nástroj pro dělení disku se spustí až po kliknutí na tlačítko Hotovo, když ve všech ostatních případech Vás Hotovo hodí zpět do instalačního procesu? Nepřijde mi to ani trochu logické, hledal jsem vždy nějakou nabídku, která mi přibude, když si zvolím pokročilé možnosti, nebo jak se to vlastně jmenuje. Zkusím upgrade VirtualBoxu, snad si tím nic nerozvrtám.3x jsem skončil s FATAL: INT18: BOOTFAILURETo spise vypada na bug ve VirtualBox - kdysi jsem mel podobny problem a nikdy to nebylo vyreseno.Proboha, kdo vymyslel, aby se nástroj na rozdělení disku spustil až po kliknutí na Hotovo?A v cem je problem? Vytvorite si konfiguraci a pote co mate konecnou verzi se zapise na disk.
Nepřijde mi to ani trochu logické, hledal jsem vždy nějakou nabídku, která mi přibude, když si zvolím pokročilé možnosti, nebo jak se to vlastně jmenuje.To je otazka zvyku.
Zkusím upgrade VirtualBoxu, snad si tím nic nerozvrtám.Mam pocit, ze tenhle bug nebyly nikdy vyreseny, jen je zavreli jako stare. Zkuste jinou virtualizaci, mam pocit, ze Fedora neni ve VirtualBoxu testovana a kernel nemusi byt pro opatchovany. KVM funguje bez problemu a VmWare by mel take fungovat.
Já při instalaci Fedory s tou Anakondou a rozdělení disku také bojuju a nikdy si nejsem 100% jistý co dělám a jak to funguje. Přijde mi to tam nějaké takové uživatelsky nepřívětivé a nelogické.
U Ubuntu mi vyhovuje instalátor a nástroj na dělení disku. Je to tam nějaké řekl bych uživatelsky přívětivější.
Ale to je asi jen můj osobní pocit a názor, tak si z toho vrásky nedělejte :)
Nepřijde mi to ani trochu logické, hledal jsem vždy nějakou nabídku, která mi přibude, když si zvolím pokročilé možnosti, nebo jak se to vlastně jmenuje.Však to tam je, ne? Jinak anaconda uměla docela často padat (hlavně v Rawhide) takže je to celkem milé když šahá na disk až když je všechno nastavené, nakonfigurované a odsouhlasené. Naprd když to sletí ihned po kliknutí na tlačítko „Začít instalaci“.
Třeba v Gentoo se musíte fyzicky sejít s jiným vývojářem. Tomu teprve říkám byrokracie.
Byl byste raději, aby místo starých verzi nebyly ve Fedoře žádné?