Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
MojeFedora.cz informuje, že bylo oznámeno vydání Fedory 26. K dispozici jsou tři oficiální edice: Workstation pro pracovní stanice, Server pro serverové nasazení a Atomic pro cloudové. Vedle nich jsou k dispozici také alternativní desktopy v podobě KDE Plasma, Xfce a další a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Stahovat lze z GetFedora. Release Party proběhne v Brně 8. srpna a v Praze 10. srpna.
Tiskni
Sdílej:
Jsem uz zvedav na F27, s ohledem na Flatpak-zaci navrzenou zde.Jakože Flatpaky místo RPM? To by bylo úžasné. To už bych asi fakt přešel na Gentoo.
No, zasadni vec co tam neni na zacatku zminena, akorat na konci jsou zminky o tom, ze by to snad melo byt jen v "GNOME Software".
Takze jsou 2 moznosti:
GNOME SoftwareCož je oficiální způsob jak instalovat aplikace v grafice od dob co zemřel či byl zavražděn yumex.
Jakože Flatpaky místo RPM? To by bylo úžasné.V cem je problem? Zdrojove RPMS tam budou stale a budete moci z nich sestavit Flatpak nebo standardni balicek. Flatpack ma oproti RPM balicku nekolik vyhod - treba sandboxing - coz se pro aplikace jako Firefox hodi.
V cem je problem?Ve Flatpaku? Bude v tom bordel.
maji nejakou edici ktera se da normalne pouzivat tozn do peti minut nenarazim nabug ktery musim resit?Ano.
3x jsem skončil s FATAL: INT18: BOOTFAILURETo spise vypada na bug ve VirtualBox - kdysi jsem mel podobny problem a nikdy to nebylo vyreseno.
Proboha, kdo vymyslel, aby se nástroj na rozdělení disku spustil až po kliknutí na Hotovo?A v cem je problem? Vytvorite si konfiguraci a pote co mate konecnou verzi se zapise na disk.
To bych rád, ale napadlo by Vás, že nástroj pro dělení disku se spustí až po kliknutí na tlačítko Hotovo, když ve všech ostatních případech Vás Hotovo hodí zpět do instalačního procesu? Nepřijde mi to ani trochu logické, hledal jsem vždy nějakou nabídku, která mi přibude, když si zvolím pokročilé možnosti, nebo jak se to vlastně jmenuje. Zkusím upgrade VirtualBoxu, snad si tím nic nerozvrtám.3x jsem skončil s FATAL: INT18: BOOTFAILURETo spise vypada na bug ve VirtualBox - kdysi jsem mel podobny problem a nikdy to nebylo vyreseno.Proboha, kdo vymyslel, aby se nástroj na rozdělení disku spustil až po kliknutí na Hotovo?A v cem je problem? Vytvorite si konfiguraci a pote co mate konecnou verzi se zapise na disk.
Nepřijde mi to ani trochu logické, hledal jsem vždy nějakou nabídku, která mi přibude, když si zvolím pokročilé možnosti, nebo jak se to vlastně jmenuje.To je otazka zvyku.
Zkusím upgrade VirtualBoxu, snad si tím nic nerozvrtám.Mam pocit, ze tenhle bug nebyly nikdy vyreseny, jen je zavreli jako stare. Zkuste jinou virtualizaci, mam pocit, ze Fedora neni ve VirtualBoxu testovana a kernel nemusi byt pro opatchovany. KVM funguje bez problemu a VmWare by mel take fungovat.
Já při instalaci Fedory s tou Anakondou a rozdělení disku také bojuju a nikdy si nejsem 100% jistý co dělám a jak to funguje. Přijde mi to tam nějaké takové uživatelsky nepřívětivé a nelogické.
U Ubuntu mi vyhovuje instalátor a nástroj na dělení disku. Je to tam nějaké řekl bych uživatelsky přívětivější.
Ale to je asi jen můj osobní pocit a názor, tak si z toho vrásky nedělejte :)
Nepřijde mi to ani trochu logické, hledal jsem vždy nějakou nabídku, která mi přibude, když si zvolím pokročilé možnosti, nebo jak se to vlastně jmenuje.Však to tam je, ne? Jinak anaconda uměla docela často padat (hlavně v Rawhide) takže je to celkem milé když šahá na disk až když je všechno nastavené, nakonfigurované a odsouhlasené. Naprd když to sletí ihned po kliknutí na tlačítko „Začít instalaci“.
Třeba v Gentoo se musíte fyzicky sejít s jiným vývojářem. Tomu teprve říkám byrokracie.
Byl byste raději, aby místo starých verzi nebyly ve Fedoře žádné?