Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
MojeFedora.cz informuje, že Fedora 31 už pravděpodobně nevyjde v 32bitové variantě. Justin Forbes z Fedora Kernel Teamu navrhl, aby se pro Fedoru 31 už nesestavovaly kernely pro 32bitovou architekturu i686. Znamenalo by to také, že už by nevznikaly bootovatelné obrazy. I nadále by se pro tuto architekturu ale měly sestavovat hlavičkové soubory kernelu a celý userspace, což bude sloužit především k zachování kompatibility na 64bitových systémech.
Tiskni
Sdílej:
Stejně tak není ani od SLE12 (říjen 2014) podporovaná žádná 32-bitová platforma. Pár let ještě poběží podpora RHEL6 a SLE11, ale to už je v omezeném režimu. Ostatní velké firmy, které platí linuxové vývojáře, už to vesměs odpískaly dávno - třeba Mellanoxu se teď build na 32-bitových platformách podařilo rozbít hned dvakrát během jednoho cyklu; když Google před časem dal k dispozici packetdrill, na i586 nešel přeložit vůbec. Obrázek o tom, jak je to s reálnou úrovní podpory i[3-6]86 v upstreamu a jak to s ní bude za pár let, nechť si udělá každý sám.
No a komunita? Když začalo s openSUSE Leap a ukázalo se, že žádné oficiální image a instalační repozitáře pro i586 nebudou, strhl se samozřejmě na mailing listech poprask. Odpověď byla, že pokud si s tím někdo dá tu práci, není problém dát výsledek pod Ports, stejně jako další oficiálně nepodporované architektury, které udržuje komunita. Dodnes to nikdo neudělal. Takže ano, je tu obrovský zájem o i586 distribuce, ale problém, je, že ten zájem je víceméně jen verbální. Zájem těch, kdo by byli ochotni "hlasovat rukama", je podstatně slabší a dalo by se říci, že spíš mizivý.