Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Fedora bude odstraňovat balíčky se špatnými bezpečnostními praktikami. FESCo, technická komise Fedory, schválila návrh, podle kterého by se měly balíčky, na které je už déle než 6 měsíců nahlášená bezpečnostní chyba na úrovni CRITICAL a IMPORTANT nebo i nižší, vyřadit z distribuce. Správci daných balíčků budou pravidelně upozorňováni a budou mít 8 týdnů na nápravu. Pokud chyby neodstraní, balíček bude vyřazený z repozitářů, aby se už nedostal do dalších verzí Fedory.
Tiskni
Sdílej:
Zbytek flatpaky místo rpm balíčků pod správou lidí dané linuxové distribuce.To by byla urcite lepsi situace nez ted, kdy se o ty flatpak balicky nikdo poradne nestara a opravdu v nich jsou zname bezpecnostni chyby. A kazdeho pul roku jim tam pribude nova sada runtimes .. Ale zalozit runtimes na existujici distribuci, misto aby si to bastlili samy, by byl velky krok kupredu. Svym zpusobem by dohonili snap a docker :).
Tím by se řešila centrální správa, bezpečnost a prakticky neomezená tvorba jakékoliv verze programu.Bezpecnost urcite ne, protoze ve flatpaku uz dosli k tomu, ze ty flatpak balicky proste potrebuji pristup na /, k dbus socketum, atd. Jinak ano. Navic ti tohle ale zavede problemy s integraci (zkus si treba ted ve flatpaku takovou blbost jako zmenit velikost "interface fontu" - to funguje pouze v gnome aplikacich ve flatpaku, v KDE aplikacich ne, bez flatpaku to samozrejme funguje vsude), tohle prece nemuzes dorucit uzivatelum. Podobny problem je i s nastavenim temat - pokud pouzivas adwaita(-dark) nebo highcontrast (a mozna par dalsich) tak cajk, dokonce ta zmena funguje i hezky "online" pres dbus, ale pokud pouzivas jine tema, tak mas smulu. Dalsi priklad je treba CJK, korporatni CA certifikaty, ..
Témata vzhledu jsou takový fetiš Linuxu.A windows (viz napr tady nebo tady, tady, atd) a androidu ..
Popravdě to nikdy pořádně nefungovalo a nebude fungovat.Bez flatpaku nemam problem. Uz v Ubuntu 14.04, kdyz si prenastavim tema, tak se zmena aplikuje zaroven na Qt i Gtk aplikace.
To je taky jediný důvod, proč Flatpak a Snap neumožňují aplikovat systémové téma, protože nikdo nikdy není schopný garantovat, jak ta aplikace bude s tím tématem vypadat.Toto neni pravda, temata doporucuji lidi od flatpaku vsechny "prebalit" (kazdych 6 mesicu) pro flatpak. A jak pisu vyse, pro adwaita, adwaita-dark a high contrast to funguje jak kdyby to ani ve flatpaku nebylo (povidaji si pres dbus socket, to je udelany hezky).
Přimountovat adresář se systémovými tématy je ten nejmenší technický problém.Samozrejme. Kdyby to bylo tak jednoduche, tak uz to tak davno funguje (viz napr. export fontu do /run/host/fonts, ani to ale neni 100%). Problem je ze gnome rozbiji kazdy pul rok ABI/API. Ale hlavne, integraci snap i flatpak bohuzel rozbiji skoro kompletne, nejedna se pouze o temata.
Navíc Flatpak je teď alternativa spíše k nejrůznějším bundlům třetích stran v samostatných balíčcích nebo PPA apod. A to je naprostý etalon bezpečnosti, že?Vzhledem k tomu ze tyto balicky zavisi na knihovnach v distru, tak tam nenastava ten problem, ktery zavidi flatpak a snap, kdy jde uspesne zneuzivat zname bezpecnostni chyby v zavislostech. Navic tam ani neni ten "pocit sandboxu" zatimco ale ve skutecnosti aplikace muze vsude. Ja chapu ceho se snazi tyto projekty docilit, a bych rad kdyby se jim to povedlo, ale nesmi pritom zavest radu novych problemu a zavest kriticke bezpecnosti chyby (a tak nejak se o tom zapomenout zminit) - to si pak zaslouzi sepsout pod kazdou zpravickou.