Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Zbytek flatpaky místo rpm balíčků pod správou lidí dané linuxové distribuce.To by byla urcite lepsi situace nez ted, kdy se o ty flatpak balicky nikdo poradne nestara a opravdu v nich jsou zname bezpecnostni chyby. A kazdeho pul roku jim tam pribude nova sada runtimes .. Ale zalozit runtimes na existujici distribuci, misto aby si to bastlili samy, by byl velky krok kupredu. Svym zpusobem by dohonili snap a docker :).
Tím by se řešila centrální správa, bezpečnost a prakticky neomezená tvorba jakékoliv verze programu.Bezpecnost urcite ne, protoze ve flatpaku uz dosli k tomu, ze ty flatpak balicky proste potrebuji pristup na /, k dbus socketum, atd. Jinak ano. Navic ti tohle ale zavede problemy s integraci (zkus si treba ted ve flatpaku takovou blbost jako zmenit velikost "interface fontu" - to funguje pouze v gnome aplikacich ve flatpaku, v KDE aplikacich ne, bez flatpaku to samozrejme funguje vsude), tohle prece nemuzes dorucit uzivatelum. Podobny problem je i s nastavenim temat - pokud pouzivas adwaita(-dark) nebo highcontrast (a mozna par dalsich) tak cajk, dokonce ta zmena funguje i hezky "online" pres dbus, ale pokud pouzivas jine tema, tak mas smulu. Dalsi priklad je treba CJK, korporatni CA certifikaty, ..
Témata vzhledu jsou takový fetiš Linuxu.A windows (viz napr tady nebo tady, tady, atd) a androidu ..
Popravdě to nikdy pořádně nefungovalo a nebude fungovat.Bez flatpaku nemam problem. Uz v Ubuntu 14.04, kdyz si prenastavim tema, tak se zmena aplikuje zaroven na Qt i Gtk aplikace.
To je taky jediný důvod, proč Flatpak a Snap neumožňují aplikovat systémové téma, protože nikdo nikdy není schopný garantovat, jak ta aplikace bude s tím tématem vypadat.Toto neni pravda, temata doporucuji lidi od flatpaku vsechny "prebalit" (kazdych 6 mesicu) pro flatpak. A jak pisu vyse, pro adwaita, adwaita-dark a high contrast to funguje jak kdyby to ani ve flatpaku nebylo (povidaji si pres dbus socket, to je udelany hezky).
Přimountovat adresář se systémovými tématy je ten nejmenší technický problém.Samozrejme. Kdyby to bylo tak jednoduche, tak uz to tak davno funguje (viz napr. export fontu do /run/host/fonts, ani to ale neni 100%). Problem je ze gnome rozbiji kazdy pul rok ABI/API. Ale hlavne, integraci snap i flatpak bohuzel rozbiji skoro kompletne, nejedna se pouze o temata.
Navíc Flatpak je teď alternativa spíše k nejrůznějším bundlům třetích stran v samostatných balíčcích nebo PPA apod. A to je naprostý etalon bezpečnosti, že?Vzhledem k tomu ze tyto balicky zavisi na knihovnach v distru, tak tam nenastava ten problem, ktery zavidi flatpak a snap, kdy jde uspesne zneuzivat zname bezpecnostni chyby v zavislostech. Navic tam ani neni ten "pocit sandboxu" zatimco ale ve skutecnosti aplikace muze vsude. Ja chapu ceho se snazi tyto projekty docilit, a bych rad kdyby se jim to povedlo, ale nesmi pritom zavest radu novych problemu a zavest kriticke bezpecnosti chyby (a tak nejak se o tom zapomenout zminit) - to si pak zaslouzi sepsout pod kazdou zpravickou.
Tiskni
Sdílej: