Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Fedora bude odstraňovat balíčky se špatnými bezpečnostními praktikami. FESCo, technická komise Fedory, schválila návrh, podle kterého by se měly balíčky, na které je už déle než 6 měsíců nahlášená bezpečnostní chyba na úrovni CRITICAL a IMPORTANT nebo i nižší, vyřadit z distribuce. Správci daných balíčků budou pravidelně upozorňováni a budou mít 8 týdnů na nápravu. Pokud chyby neodstraní, balíček bude vyřazený z repozitářů, aby se už nedostal do dalších verzí Fedory.
Tiskni
Sdílej:
Zbytek flatpaky místo rpm balíčků pod správou lidí dané linuxové distribuce.To by byla urcite lepsi situace nez ted, kdy se o ty flatpak balicky nikdo poradne nestara a opravdu v nich jsou zname bezpecnostni chyby. A kazdeho pul roku jim tam pribude nova sada runtimes .. Ale zalozit runtimes na existujici distribuci, misto aby si to bastlili samy, by byl velky krok kupredu. Svym zpusobem by dohonili snap a docker :).
Tím by se řešila centrální správa, bezpečnost a prakticky neomezená tvorba jakékoliv verze programu.Bezpecnost urcite ne, protoze ve flatpaku uz dosli k tomu, ze ty flatpak balicky proste potrebuji pristup na /, k dbus socketum, atd. Jinak ano. Navic ti tohle ale zavede problemy s integraci (zkus si treba ted ve flatpaku takovou blbost jako zmenit velikost "interface fontu" - to funguje pouze v gnome aplikacich ve flatpaku, v KDE aplikacich ne, bez flatpaku to samozrejme funguje vsude), tohle prece nemuzes dorucit uzivatelum. Podobny problem je i s nastavenim temat - pokud pouzivas adwaita(-dark) nebo highcontrast (a mozna par dalsich) tak cajk, dokonce ta zmena funguje i hezky "online" pres dbus, ale pokud pouzivas jine tema, tak mas smulu. Dalsi priklad je treba CJK, korporatni CA certifikaty, ..
Témata vzhledu jsou takový fetiš Linuxu.A windows (viz napr tady nebo tady, tady, atd) a androidu ..
Popravdě to nikdy pořádně nefungovalo a nebude fungovat.Bez flatpaku nemam problem. Uz v Ubuntu 14.04, kdyz si prenastavim tema, tak se zmena aplikuje zaroven na Qt i Gtk aplikace.
To je taky jediný důvod, proč Flatpak a Snap neumožňují aplikovat systémové téma, protože nikdo nikdy není schopný garantovat, jak ta aplikace bude s tím tématem vypadat.Toto neni pravda, temata doporucuji lidi od flatpaku vsechny "prebalit" (kazdych 6 mesicu) pro flatpak. A jak pisu vyse, pro adwaita, adwaita-dark a high contrast to funguje jak kdyby to ani ve flatpaku nebylo (povidaji si pres dbus socket, to je udelany hezky).
Přimountovat adresář se systémovými tématy je ten nejmenší technický problém.Samozrejme. Kdyby to bylo tak jednoduche, tak uz to tak davno funguje (viz napr. export fontu do /run/host/fonts, ani to ale neni 100%). Problem je ze gnome rozbiji kazdy pul rok ABI/API. Ale hlavne, integraci snap i flatpak bohuzel rozbiji skoro kompletne, nejedna se pouze o temata.
Navíc Flatpak je teď alternativa spíše k nejrůznějším bundlům třetích stran v samostatných balíčcích nebo PPA apod. A to je naprostý etalon bezpečnosti, že?Vzhledem k tomu ze tyto balicky zavisi na knihovnach v distru, tak tam nenastava ten problem, ktery zavidi flatpak a snap, kdy jde uspesne zneuzivat zname bezpecnostni chyby v zavislostech. Navic tam ani neni ten "pocit sandboxu" zatimco ale ve skutecnosti aplikace muze vsude. Ja chapu ceho se snazi tyto projekty docilit, a bych rad kdyby se jim to povedlo, ale nesmi pritom zavest radu novych problemu a zavest kriticke bezpecnosti chyby (a tak nejak se o tom zapomenout zminit) - to si pak zaslouzi sepsout pod kazdou zpravickou.