Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Byl vydán Mozilla Firefox 90.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nová verze zvyšuje bezpečnost díky SmartBlock 2.0 a podpoře Fetch Metadata Request Headers. Zcela odstraněna byla implementace protokolu FTP. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Tiskni
Sdílej:
In general, Microsoft Edge* does not support connection to an FTP server. We recommend installing Internet Explorer to continue using the FTP function.My linuxáci nepoužíváme děravý, zastaralý a zaostalý prohlížeč.
Americké autority vám můžou říct, že byly kompromitované - nemůžou to říct jen v případě, že je kompromitovala vládou/NSA/CIAA o to právě jde. NSA nařídí nějaké certifikační autoritě v USA, že chtějí vystavit certifikát pro web abclinuxu.cz. Podvrhnou mi web a dají mi nějaký jejich certifikát. Prohlížeče jsou tak debilní, že tomuto certifikátu uvěří a budou se tvářit, že je všechno v pořádku a že jsem v bezpečí a nikdo mě nešpehuje. Slepě důvěřovat autoritě nestačí. Prohlížeče by alespoň minimálně měli porovnávat certifikáty, co jim daný web poslal při minulé návštěvě a upozorňovat na toto. Existují na to nějaké pluginy, ale pokud jim alespoň trochu jde o bezpečnost, tak by taková věc měla být v základu, když už se ohání nějakou nebezpečností např. zmíněného FTP. Dále by měl každý web mít možnost nějakého kontaktu s fyzickou osobou / majitelem webu (popř. nějakým dalším nezávislým kanálem), který mu vystaví na vyžádání certifikát, aby si ho mohl zkontrolovat s tím, co obdržím přes internet. Toto je dnes skoro nemožné, nebo na vás čumí jak na vola, přitom je to důležité. Příklad můžu uvést na sobě. Ve firmě nám před rokem a něco povolili homeoffice. Způsobem, že se přes vzdálenou plochu přihlásíme na svůj PC v práci a děláme v podstatě na PC v práci. Při připojení mě to žádalo o přijmutí certifikátu. Jenže to jsem bezhlavě nemohl přece jen tak povolit. Musel jsem jít teda do práce a vyžádat si osobně na IT oddělení public certifikát firmy, abych si ho mohl zkontrolovat, že mi někdo něco nepodvrhuje. Čuměli na mě jak na vola, že to mám prostě potvrdit a hotovo. Nakonec mi ho nahráli na flashku a mohl jsem si ho zkontrolovat a začít dělat z domovoa. A přitom to samé oddělení nás nutilo nainstalovat si na své PC "kvalitní" nejmenovaný antivir (žádný jiný to nesměl být), aby nám připojení dovolili, samozřejmě pod záminkou bezpečnosti (a při tom již je ten samý antivir na firemním PC). Dneska je celá "bezpečnost" jen klam, abychom měli dobrý pocit, přitom je to falešné bezpečí. Myslet si, Že nás google a amerika nešpehuje, jenom proto, že vidíme v prohlížeči ikonku zámečku a "https" v adrese. Hovadina. Klidně můžou googlu dát příkaz od FISA, který google musí uposlechnout a nesmí o tom nikomu říct, ani se nesmí proti tomu bránit (protože to ani nemůže říct právníkovi nebo jinému soudu) a přímo od googlu jim tam můžou téct už dešifrovaná data a sledovat nás.
DANE se navic obejde zcela bez autorit, coz je naprosto idealni stav, proste si vygenerujes libovolnej selfsign cert a prohlasis v DNS ze to je ten spravnej.Tohle není autorita.