Na blogu Raspberry Pi byla představena rozšiřující deska Raspberry Pi AI HAT+ 2 s akcelerátorem Hailo-10 a 8 GB RAM. Na rozdíl od předchozí Raspberry Pi AI HAT+ podporuje generativní AI. Cena desky je 130 dolarů.
Wikipedie slaví 25. výročí svého založení. Vznikla 15. ledna 2001 jako doplňkový projekt k dnes již neexistující encyklopedii Nupedia. Doména wikipedia.org byla zaregistrována 12. ledna 2001. Zítra proběhne v Praze Večer svobodné kultury, který pořádá spolek Wikimedia ČR.
Po více než dvou letech od vydání předchozí verze 2.12 byla vydána nová stabilní verze 2.14 systémového zavaděče GNU GRUB (GRand Unified Bootloader, Wikipedie). Přehled novinek v souboru NEWS a v aktualizované dokumentaci.
Google Chrome 144 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 144.0.7559.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Microsoft zveřejnil zdrojový kód XAML Studia a uvolnil ho pod MIT licencí. XAML Studio je nástroj ze světa Windows, určený pro tvorbu uživatelského rozhraní aplikací pomocí XAML (Extensible Application Markup Language). Stalo se tak zhruba po osmi letech od prvního prohlášení Microsoftu, že se tento kód chystá zveřejnit.
TimeCapsule, 'časová kapsle', je jazykový model trénovaný výhradně na datech z určitých míst a časových období, aby se tak napodobila autentická slovní zásoba, způsob vyjadřování a názory dané doby. Na Hugging face jsou k dispozici modely natrénované na historických textech dostupných v oblasti Londýna mezi lety 1800 až 1875.
Radicle byl vydán ve verzi 1.6.0 s kódovým jménem Amaryllis. Jedná se o distribuovanou alternativu k softwarům pro spolupráci jako např. GitLab.
Zemřel Scott Adams, tvůrce komiksových stripů Dilbert parodujících pracovní prostředí velké firmy.
Sdružení CZ.NIC vydalo novou verzi Knot Resolveru (6.1.0). Jedná se o první vydanou stabilní verzi 6, která je nyní oficiálně preferovanou a doporučovanou verzí, namísto předešlé verze 5. Více o Knot Resolveru 6 je možné se dočíst přímo v dokumentaci.
Byl vydán Linux Mint 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
Mozilla.cz informuje, že Firefox integruje funkce pole hledání do adresního řádku. Před delší dobou Mozilla implementovala našeptávání návrhů hledání v adresním řádku a také výběr vyhledávacího modulu. Našeptávání je ve Firefoxu od verze 42 a je ve výchozím stavu vypnuto. Výběr vyhledávače je od verze 51 a je skrytý pod předvolbou v about:config. Firefox 55 obě tyto funkce ve výchozím nastavení zapne – adresní řádek vám bude našeptávat z výchozího vyhledávače a umožní zadaný výraz kliknutím myši najít pomocí jakéhokoliv jiného vyhledávače, který máte ve Firefoxu nainstalovaný. V české verzi Firefoxu je předinstalovaný Google, Seznam.cz, DuckDuckGo, Heuréka, Mapy.cz a česká Wikipedie.
Tiskni
Sdílej:
FF neni svizny uz tak 5 let. Ale bohuzel, stale ho nikdo neprekonal co se tyka pouzitelnosti. Vyhlizim, jak se vyvine vivaldi. Davam tomu jeste tak 5 let a pujde ho pouzivat. Pokud se na to vyvojar nevykvakne.
about:preferences#search?
pak zjistis, co to je, kdyz ti aplikace funguje urcitym zpusobem nekolik let a nejdnou se to zacne chovat jinak.
a zas, a zas ... po nekterych upgrade pak musis hledat odpovedi na 'WTF?' otazky.
jako kdyz desitky let jezdis autem kde je zpatecka naproti petce, a najednou nejaci koumaci to strci naproti jednicce ... protoze frikulini v bavoracich to tak maji.
anebo thundebird zmeni chovani tlacitka 'odpovedet' ... kdyz je clovek v nejakem mailinglistu a cele roky tim tlacitkem posila odpovedi do konfery. a najednou nekdo 'dostal napad' a ejhle, uz odpovidam jenom autorovi zpravy.
kamarade, to neni fnukani, to jsou konstatovani.
jako kdyz ti vyznam dvojic CTRL+INSERT a SHIFT+INSERT nahradi neci jinym - budes pak zurive tlouct do klavesnice a psat rozhorcene poznamky? nebo sam se prohlasis za ufnukance?
ono to je o tom zvyku a zelezny kosili. jenomze kdyz prijde nejaky agilni clovicek, co nema leta zkusenosti, tak lehce pomeni cookliv, protoze mu to prijde prece 'logicke'.
:)
Jako chápu, že by tě naštvalo, kdyby ti v servise dali volant doprava, ale zrovna způsob řazení zpátečky je zvykání tak na dvě minuty. Stejně jako všechny ty drastické změny ve FF.
Že ti nevadí, že se každé dva roky kompletně změní DE u linuxového dekstopu? Vlastně nezůstane kámen na kameni. To mě teda nasírá mnohem víc, než nějaká blbina, která se dá změnit jednim klikem v about:config