OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Americká pobočka automobilky Ford pracuje na vývoji autnómneho riadenia pre svoj model Fusion (budúce európske Mondeo). Systém beží na Ubuntu, tak ako aj niektoré projekty európskej pobočky.
Tiskni
Sdílej:
..a k tomu autu, bude radit, nebo ridit za nas?S rucnim razenim se pomalu zacnete loucit.
Pokud se necítíte na řízení vozu a potřebujete být hlídán nějakým systémem tak vám nikdo nebrání vzdát se řízení vozu a použít MHD či vlak.Přečtěte si můj příspěvek o kousek výše. Tohle celé je o nečekaných situacích a chybách. Jestli si myslíte, že se vám nikdy nemůže nic takového stát a coby "cítící se" šofér jste na všechno připraven a vždy ve střehu, tak vám ten hřejivej pocit přeju, ale... no prostě jste na omylu.
I pri rucnim rizeni letadlo ve skutecnosti ridi pocitacTo je politika airbusu, Boeing 737 zatim jeste ma i klasickou trasu rizeni pomoci lan a tahel. Kazdopadne IT-retardace se dostava uz i do Boeingu. Na yt je video o B747-8, kdyz se objevil flutter (nebezpecny aeroelasticky jev) tak misto zmeny konstrukce ponechali spatnou konstrukci a doplnili rizeni slozitym systeme, ktery pomoci vychylek kormidel ma zajistit, ze k flutteru nedojde.