Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
O víkendu proběhne v Bruselu konference FOSDEM 2013 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je více než nabitý: 24 místností, 477 přednášejících, 488 přednášek, prezentací a workshopů (sobota, neděle). Již v pátek večer proběhne Friday Beer Event. Účast na konferenci je zdarma bez nutnosti registrace. Očekávaných je více než 5000 návštěvníků.
Tiskni
Sdílej:
Fakt?
Ty seš kus Lennarta
1) Nejen uživatelé Fedory, ale všech distribucí, které brzy přecházejí na nově vydané verze NetworkManageru ;).To je fakt. CentOS a Debian Stable jsou nuda a ostatni distribuce jsou na tom stejne nebo spise hure. Ty kdyz udelas problem NM ve Fedore, budes nad tim sedet dokud nebude v Koji fix nebo workaround, uzivatele Ubuntu budou cekat s zebrackym vyrazem ve tvari a zmuchlanym kloboukem v ruce dokud si nenajdes cas. A ne abys mi ten utok poprel!
CentOS a Debian Stable jsou nudaNuda jsou hlavně proto, že většina jejich kritických instalací běží bez NetworkManageru. Ale to zřejmě nebude do budoucna udržitelný stav.
Ty kdyz udelas problem NM ve Fedore, budes nad tim sedet dokud nebude v Koji fix nebo workaround, uzivatele Ubuntu budou cekat s zebrackym vyrazem ve tvari a zmuchlanym kloboukem v ruce dokud si nenajdes cas.A dokud si následně nenajde čas jejich packager. Přesně tak, když jsou čtyři stálí vývojáři redhaťáci, tak to začleňování bugfixů většinou docela odsejpá. Nehledě na to, že se u Fedory nemusíme srát s patchováním, ale uděláme si obraz rovnou z Gitu. Ne že by Ubunťáci nezvádli udělat obraz z Gitu, ale tím, že nemají stálého vývojáře, tak neznají rizika ostatních změn.