Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
The HFT Guy píše o sporu Entr’Ouvert vs Orange, který se letos dostal před pařížský odvolací soud. I ten, stejně jako předchozí instance, rozhodl, že softwarové licence, v tomto případě GNU GPL, jsou smlouvy směrodatné pro nakládání se softwarem, tzn. šíření softwaru se neřídí copyrightem (majetkovými právy autorskými).
Tiskni
Sdílej:
Jinak receno, kdyz ti ja podepisu, ze ti za tyden postavim barak, a ty na me podas trestni oznameni, protoze sem nepostavil, tak se ti soud taky leda vysmeje.Omlouvám se, ale pořád to není úplně srozumitelné. Z jakého důvodu se mi vysměje? Protože podám trestní oznámení místo žaloby pro porušení smlouvy?
Presne tak, protoze sem neporusil zadnej zakon, jen sem nenaplnil smlouvu. Takze na me nemuzes podat trestni oznameni.
Jenže tím, že nesplníš podmínky smlouvy, ti nevznikl nárok užívat ten software, tudíž ho užíváš nelegálně a porušuješ autorské právo.
Je to jako kdybys ukradl zboží z obchodu, a pak se vymlouval, že nechceš být souzen za trestný čin ale jen za porušení smlouvy a že jsi jen zapomněl zaplatit nebo zatím nezaplatil.
Jinak ano, z principu by měla být vždy snaha, a to platí obecně, urovnat ten spor jednak mimosoudně (ideální) a jednak pak v rámci soukromého práva, ale když to nikam nevede, tak to je případ pro veřejné/trestní právo.