plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
The HFT Guy píše o sporu Entr’Ouvert vs Orange, který se letos dostal před pařížský odvolací soud. I ten, stejně jako předchozí instance, rozhodl, že softwarové licence, v tomto případě GNU GPL, jsou smlouvy směrodatné pro nakládání se softwarem, tzn. šíření softwaru se neřídí copyrightem (majetkovými právy autorskými).
Tiskni
Sdílej:
Jinak receno, kdyz ti ja podepisu, ze ti za tyden postavim barak, a ty na me podas trestni oznameni, protoze sem nepostavil, tak se ti soud taky leda vysmeje.Omlouvám se, ale pořád to není úplně srozumitelné. Z jakého důvodu se mi vysměje? Protože podám trestní oznámení místo žaloby pro porušení smlouvy?
Presne tak, protoze sem neporusil zadnej zakon, jen sem nenaplnil smlouvu. Takze na me nemuzes podat trestni oznameni.
Jenže tím, že nesplníš podmínky smlouvy, ti nevznikl nárok užívat ten software, tudíž ho užíváš nelegálně a porušuješ autorské právo.
Je to jako kdybys ukradl zboží z obchodu, a pak se vymlouval, že nechceš být souzen za trestný čin ale jen za porušení smlouvy a že jsi jen zapomněl zaplatit nebo zatím nezaplatil.
Jinak ano, z principu by měla být vždy snaha, a to platí obecně, urovnat ten spor jednak mimosoudně (ideální) a jednak pak v rámci soukromého práva, ale když to nikam nevede, tak to je případ pro veřejné/trestní právo.