Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Freetserv je open source terminálový server postavený na Raspberry Pi 2 umožňující vzdálený přistup až k 48 zařízením připojeným pomocí sériového rozhraní RS-232. Veškerá schémata jsou k dispozici na GitHubu pod licencí CERN OHL. Fotografie freetservu jsou na Fotky Google [Hacker News].
Tiskni
Sdílej:
Je to řetízek čtyřportových USB hubů
Přitom desetiportový USB HUB se dá sehnat za stovku (a viděl jsem i nějaký za 50 Kč).
Trochu bych se bál stability spojení přes 5 HUBů
Na sériovou konsoli je USB 2.0 brutálně předimenzované, tak snad to bude fungovat.
Hm, škoda webové prezentace nefungující bez JavaScriptu a zdrojáků v nesvobodném Eagle (už to umí otevřít nějaký svobodný software?), jehož licence navíc stojí €1k.No, EAGLE alespoň jde spustit i v Linuxu, freeware (nebo jak se to teď jmenuje) verzí jdou otevřít (a vytisknout) i schemata a desky nad limit licence (což je, pokud si pamatuju, jedna dvouvrsvá deska 8x10cm a schema na jeden list) a vzhledem k tomu, že novější verze souborů jsou vlastně XML (tudíž by bylo možné napsat svobondý prohližeč/konvertor), tak je to pořád lepší než kdyby to bylo v nějakém obludném binárním formátu, co dokáže otevřít jen drahý, čístě komerční software běžící pod Windows. Nicménmě web bez fallbacku na nejavastkriptovou verzi je hnusnost (a Španá Věc pro přístupnost), i když alespoň se zobrazí první stránka, narozdíl od webů, kde se bez javascriptu nezobrazí ani ň.
i když alespoň se zobrazí první stránka, narozdíl od webů, kde se bez javascriptu nezobrazí ani ňZjistil jsem, že občas u takových webů pomůže vypnout CSS. Nechápu, jak někdo dokáže něco takového naprogramovat.
Nejsi sám, koho to napadlo Taky mám nějaké plány ohledně otevřeného IPMI, ale tihle jsou dál: rasky, open source KVM over IP.
Co třeba rack plný serverů? Grub, bootování jádra i konsoli OS ti funguje i přes sériovou linku + někde se přes ni dostaneš i do BIOSu, takže žádné KVM nepotřebuješ.
Naproti tomu klasická FTDIčka se mi v terminal serveru hlásila všechna stejně a nedokázal jsem je od sebe rozlišit (nějakým serial number nebo tak nějak)Do FTDI šel nějak naprogramovat vlastní řetězec.
To jsem nevěděl. Ale koukal jsem tehdy na to, jestli se nějak snadno nedá zjistit přímo adresa na sběrnici a tak nějak jsem dospěl k závěru, že to snadno a spolehlivě nepůjde. Navíc s tím byl opruz, že když už server uměl přesměrovat výstup biosu na sériák, tak se mi naprosto nedařilo sladit nastavení biosu, grubu a systému tak, aby to celé fungovalo s jedním nastavením portu/terminálu. Navíc jsem měl nějaké problémy se sériovými terminály - nejlépe fungoval screen, ale ten obcas nějak pomřel a člověk přišel o to, co bylo do té doby na sériaku.... S KVM, které má VNC server zadrátovaný přímo ve VGA čipu se to prostě nedá srovnatNaproti tomu klasická FTDIčka se mi v terminal serveru hlásila všechna stejně a nedokázal jsem je od sebe rozlišit (nějakým serial number nebo tak nějak)Do FTDI šel nějak naprogramovat vlastní řetězec.