V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Free Software Foundation, nezisková organizace podporující svobodu ve světě výpočetní techniky, apeluje na Google, aby uvolnil špičkovou kompresní technologii VP8 zakoupenou před několika dny. Kdyby Google nasadil kompresi VP8 na YouTube a zpřístupnil ji pod pod bezplatnou licencí, mohl by tím vyřešit složitou situaci kolem značky video z nového standardu HTML5. Ta zatím naráží na nejednotnou podporu kodeků a pomalu se přiklání na stranu technologie H.264, jejíž využití je problematické nejen ve světě free softwaru.
Tiskni
Sdílej:
bezplatněBylo řečeno kde?
O ceně nikde ani slovo. Teda aspoň z úst FSF.Just think what you can achieve by releasing the VP8 codec under an irrevocable royalty-free license and pushing it out to users on YouTube?
Free VP8, and use it on YouTube!
že ten formát by určitě nebyl zralý, možná by trvalo i víc jak rok než by se dal ostře nasaditVyspělejší než Theora? No pak je to IMHO docela jedno a furt lepší než nic. A že by se to muselo odladit? No aspoň nějaký přínos pro Google by to uvolnění mělo. Nemusel by ladit sám.
Ono tedy html5 video o sobě je dost alpha, jestli vůbec.Když už nic, tak je to aspoň standard (a ne
standard).
Když už nic, tak je to aspoň standard (a neNení to náhodou zatím jenom návrh? Osobně se mi "faktické standardizování" návrhů prostřednictvím toho, že to protlačím do browseru a začnu tak dělat weby, vůbec nelíbí. Kór když ty implemetace v browserech jsou dost rozpačité.standard).
Otevrenim kodeku umozni Google nekomplikovany pristup v nejvetsimu videoarchivu na svete (YouTube) vsem zarizenim (nejen PC, ale hlavne mobily a televize).Uvědomujete si, že to co jste řekl platí *zrovna* v případě, že se použije h.264? A v případě VP8 naopak ne? Nebo snad mobily a televize mají ASICy na VP8 (které ještě nebylo zveřejněno btw, jde o typický vaporware). Podporuje ho nějaký stolní přehrávač, gpu, ipod/ jiná stupidní hračka? Settopbox?
A kdo ze to vlastni ten zminovany nejvetsi videoarchiv? Aha, Google.Nepodceňujte ostatní weby a nepřeceňujete youtube, který je sice mezi lidmi nejznámější, ale také nevydělává. Zejména nepodceňujte facebook (h.264 btw).
Stejny postup zvolil Google uz drive pro sve jine projekty, ktere pozdeji otevrel.No, ten vývojář ffmpegu, kterého jsem citoval výše: "Take a good look at this lengthy list of companies that Google has acquired. Can you name 3 instances where Google acquired a company with proprietary software technology and promptly released said technology as open source? I guess Etherpad counts as 1. That’s not exactly a trend."
Uvědomujete si, že to co jste řekl platí *zrovna* v případě, že se použije h.264? A v případě VP8 naopak ne? Nebo snad mobily a televize mají ASICy na VP8 (které ještě nebylo zveřejněno btw, jde o typický vaporware). Podporuje ho nějaký stolní přehrávač, gpu, ipod/ jiná stupidní hračka? Settopbox?I když z bezmozkem téže nesouhlasím, tak toto jako argument brát nemůžu. Schválně, jak dlouho by tak asi trvalo, než se ASICy na trhu objeví jednak v případě, že by VP8 měl RD lepší než H.264 a druhak v případě, že by se stal oblíbeným? Je stejný argument jako proč nepoužívat něco jiného než MP3. MP3 používají všichni a integrované obvody co ho dovedou dekódovat jsou levnější než krabička od sirek.